EA Sports FC 24 isim değişikliğinin yanında çeşitli yenilikleri de beraberinde getirdi. Bu yeniliklerden bir tanesi de Ultimate Team modu için gelen oyuncu geliştirme özelliği olarak karşımıza çıktı. Bu özellik sayesinde hepsi olmasa dahi bazı oyuncuları geliştirebiliyor ve belirli özelliklerini arttırabiliyoruz. Bu sayede hem daha yüksek değerde oyuncular elde ediyor, hem de kadromuzda bulundurmayı düşünmediğimiz oyuncuları yararlı hale getiriyoruz. Tabii bu özelliğin avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da oluyor. Oyuncu geliştirmeyle ilgili detayları sizler için değerlendirdik.

Ultimate Team modunda oyuncu geliştirmek isterseniz bu modun ana menüsünden kulüp seçeneğinin içerisine girmeniz gerekiyor. Kulüp seçeneğine girdiğinizde üstteki satırda gelişimler isimli bir bölüm olduğunu göreceksiniz. Oyuncu geliştirmeye dair tüm işlemleri işte bu kısımdan gerçekleştiriyoruz. Gelişimler menüsünde ise bizi farklı seçenek karşılıyor. Bu seçenekler de mevcut gelişimler ve gelişimlerim olarak Türkçeye çevrilmiş durumda. Mevcut gelişimler kısmında, geliştirme işlemine başlayabileceğimiz tercihleri görüyoruz. Gelişimlerim kısmıysa, aktif olan geliştirmenin hangi aşamada olduğunu ve neler yaparak geliştirmeyi gerçekleştireceğimizin yazıldığı bölüm oluyor.

Mevcut gelişimler başlığı altına geldiğinizde bazı yan başlıklar göreceksiniz. Bunlar, EA Sports FC 24 oyunuyla birlikte gelenlerle birlikte zaman içerisinde dinamik olarak gelişen gelişimleri de kapsayacaktır. Aynı zamanda gelişimler menüsüne girdiğiniz zaman ekranın sağ tarafında geliştirilebilir olan oyuncunun özellikleri oyuncu şartları başlığı altında yazılı halde bulunuyor. Alt başlıklardan herhangi bir tanesine girdiğinizde geliştirilebilir olan oyuncuların listesini oyun bize otomatik olarak hazırlıyor. Ekranın bu kez sol tarafında geliştirilebilmesi için aranan özellikleri görüyoruz. Yazılı özellikleri karşılayan oyuncuları da geliştirmek için seçebiliyoruz.

Geliştirmek istediğimiz oyuncuyu seçtiğimizde ise mevcut geliştirmelerim kısmına seçtiğimiz oyuncu ekleniyor. Aynı zamanda da seçtiğimiz oyuncuyu geliştirmemiz için yapmamız gereken adımları ve başarmamız gereken meydan okumaları görüyoruz. Bunlar genellikle o oyuncuyu şu kadar maç oynat şeklinde olsa dahi her oyuncu için durum böyle olmuyor. Pek çok oyuncunun gelişimi birkaç seviye halinde ilerliyor. İlk seviyelerde, seçili olan oyuncuyu takımda bulundurmak yeterken, ilerleyen seviyelerde ceza sahası dışından belirli sayıda gol atmak, asist yapmak gibi meydan okumaları tamamlamamız gerekiyor. Her seviye sonrasında oyuncunun hangi değere yükseleceği ve hangi özelliklerin artacağı da bahsettiğimiz bölümde görülebiliyor.

Oyuncu gelişimi yapıldığı sırada, geliştirilmekte olan oyuncu takas edilemediğini de sizlerle paylaşalım. EA Sports tarafından yapılan açıklamalara göre EA Sports FC 24 oyununun sadece temel kartları geliştirmeye açık olmayacak. Temel kartlar dışında ilerleyen zamanlarında görevlerden kazanılan oyuncu kartları da geliştirilebilir olacak. Yukarıda bahsettiğimiz gibi oyuncu gelişimleri için gereken kriterler geliştirici ekip tarafından belirleniyor. Bu özelliğin dinamik tutulması adına zaman içerisinde belirlenen kriterlerde ve geliştirme çeşitlerinde yeniliklere gidileceği görülüyor. Eğer EA Sports FC 24 oyunundaki Ultimate Team modunu uzun süre oynayacaksanız, yeni gelen ve kadronuza fayda sağlayacak olan gelişme özelliklerini sürekli olarak takip etmenizi öneririz.

EA Sports FC 24

EA Sports FC 24 için internet sitemizde daha fazla rehber bulunuyor. Bu rehberlerin tamamını hemen aşağıdaki listemizden rahatlıkla görebilirsiniz.

En İyi Oyuncular

Kariyer Modu

Ultimate Team

Kadro Kurma Görevleri (KKG)

Geliştirmeler

İncelemeler

Clubs

Temel Bilgiler

Rastgele Bilgiler

Teknik Bilgiler

Ek Bağlantılar