EA Sports FC 24, kariyer moduna önemli bir revizyon getiriyor ve oyuncular eklenen derinliği memnuniyetle karşıladı. Bir kez daha dünyanın en iyi oyuncuları ve geleceğin yıldızlarıyla dolu bir takım kurabilirlerken, artık teknik direktörlerin düşünmesi gereken daha da fazla şey var. Yeni özelliklerden biri, kadroyu geliştirmeye yardımcı olması için antrenörler tutmayı ve hatta taktiksel vizyonları kullanarak kendi futbol felsefenize karar vermeyi mümkün kılıyor.

Kulübünüzü zafere taşıyacak en iyi sistemler de dahil olmak üzere EA Sports FC 24 içerisindeki taktiksel vizyonlar hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Bu oyunun taktiksel vizyonları, takımınızın kariyer modunda nasıl oynayacağına karar verir. Her biri Pep Guardiola ve Jurgen Klopp gibi üst düzey menajerler tarafından kullanılan gerçek hayattaki bir sisteme dayanıyor ve maçların nasıl oynanacağını ve kadronuzdaki oyuncuları büyük ölçüde değiştiriyor.

Bir taktiksel vizyon seçildiğinde, takımın özel taktikleri bu oyun tarzına uyacak şekilde anında değiştirilir ve sahada sonuç elde etmek için genişlik, derinlik, oyun kurma ve daha fazlası ayarlanır. EA Sports FC 24 oyununun kariyer modunda yedi farklı taktiksel vizyon var: Standart, Kanat Oyunu, Tiki Taka, Kontra Atak, Gegenpress, Uzun Top ve Otobüsü Çek.

  • Standart: Takımınız oyunda dengeli bir yaklaşım sergiler ve defansif olarak güçlü kalmaya yardımcı olup ileri çıkarken de tehdit yaratabilecek bir düzene odaklanır.
  • Kanat Oyunu: Takımınız topa sahipken sahanın tüm genişliğinden faydalanır, taç çizgilerine yakın olan hücum oyuncularına topu hızlıca gönderir ve o bölgelerden tehlikeyi artırmak için bindiren bekleri kullanır.
  • Tiki Taka: Topa sahip olmaya odaklı bir oyun tarzı. Tüm sahada topa sahipken rahat olan oyuncularınız kısa pasları ve rotasyonları kullanarak rakip defans oyuncularının arasındaki kanallara veya boşluklara koşu yapacak forvetleri için fırsat kollar.
  • Kontra Atak: Düşük risk ve derin blok, takımınızın oyun tarzının en önemli unsurlarıdır. Oyuncular ceza sahasını savunur ve topu geri kazandıktan sonra rakibin defans hattının arkasındaki boşluklara koşmaya hazır olan forvetlere hızlıca gönderir.
  • Gegenpress: Bu strateji, önde presi temel alır. Takımınız mümkün olduğunda rakibin savunma bölgesinde topu geri kazanmaya çalışır ve top kayıplarından faydalanarak rakip toparlanamadan önce gol fırsatları yaratır.
  • Uzun Top: Gücü ve atletizmi temel alan oyun tarzı, oyuncularınızın orta sahayı hızlı geçmesini ve defans oyuncularının arkasındaki boşluktan faydalanıp seken toplar ve indirmeler için mücadele edebilen güçlü santrforlarına topu hızlıca ulaştırmasını mümkün kılar.
  • Otobüsü Çek: Takımınızın oyunu, sağlam ve katı savunmayı temel alır. Topa sahip değilken daima disiplinli ve organizesiniz, genellikle çok derin bir blok kullanıyor, rakibin ataklarını kesip topu kazandıktan sonra ileri çıkmaya çalışıyorsunuz.

EA Sports FC 24 oyununun kariyer modunda tüm taktiksel vizyonlar başarı getirebilirken, bazı oyun tarzları yapay zekalı rakiplere karşı diğerlerine göre daha etkilidir. En iyi sonuçları elde etmek için kulüpteki oyunculara uygun bir taktiksel vizyon seçmeniz de çok önemlidir. İşte oyunun kariyer modundaki en iyi taktiksel vizyonlar:

Kontra Atak: Eğer daha düşük ligli bir takımda başlıyorsanız, Kontra Atak, EA Sports FC 24 içerisindeki en iyi taktiksel vizyondur. Bu düşük riskli, yüksek ödüllü strateji rakibi hücuma davet eder ve savunmacılarınızdan onlara hızlı bir şekilde hücum etmeden önce bolca baskı yapmalarını ister. Alçak blok, bu yıl savunmada kendine güvenmeyenler için idealdir; yardım etmek ve alanı kapatmak için çok sayıda oyuncuyu geri çeker. Bu arada, diğer takım ileriye adam gönderdikçe, birkaç iyi yerleştirilmiş ara top ve tempolu bir forvetle boşluklardan kolayca yararlanabilirsiniz.

Gengenpress: Jurgen Klopp’un futbol tarzının hayranıysanız, Gengenpress, EA Sports FC 24 içerisinde sizin için en iyi taktiksel vizyondur. Bu düzen, gollerinin çoğunu üretmek için yüksek pres yapmaya ve son üçte birlik bölümde topu geri kazanmaya dayanır. Bu, maçın çoğunu topsuz oynayabileceğiniz anlamına gelse de, savunmacıları etkili bir şekilde kapatırsanız, neredeyse tüm şanslarınız tehlikeli pozisyonlarda olacaktır. Bununla birlikte, bu oyun tarzının dayanıklılığı yüksek takımlara uygun olduğunu ve oyuncuların talepleri karşılayabilmesi için antrenman planında bir değişiklik gerektirebileceğini unutmamak gerekir.

Tiki Taka: EA Sports FC 24 içerisinde topu tutmayı ve geri vermemeyi sevenler için Tiki Taka, kariyer modundaki en iyi taktiksel vizyondur. 2000’lerin ortalarından sonlarına kadar harika Barcelona ve İspanya takımlarından esinlenen bu sistem tamamen pozisyon tutmakla ilgilidir. Savunmacıları pozisyon dışına sürüklemek için çok sayıda kısa, hızlı pas kullanarak, takımınızdaki oyun kurucular büyük fırsatlar yaratmak için topu bu boşluklardan geçirebilir. Ayrıca rakibi yıpratır ve dayanıklılığını azaltır, böylece maç ilerledikçe boşluk bulmayı kolaylaştırır.

EA Sports FC 24

EA Sports FC 24 için internet sitemizde daha fazla rehber bulunuyor. Bu rehberlerin tamamını hemen aşağıdaki listemizden rahatlıkla görebilirsiniz.

En İyi Oyuncular

Kariyer Modu

Ultimate Team

Kadro Kurma Görevleri (KKG)

Geliştirmeler

İncelemeler

Clubs

Temel Bilgiler

Rastgele Bilgiler

Teknik Bilgiler

Ek Bağlantılar