EA Sports FC 24, EA şirketinin FIFA ile ortaklığını sona erdirmesinin ardından seleflerinin yerini aldı. Hypermotion V, Ultimate Team içerisinde kadın oyuncular ve daha fazlası gibi oyunda uygulanan birçok yeni özellik ile oyun içi mekanikler her zamankinden daha gelişmiş hissettiriyor. Ancak, savunma yapmak önceki oyunlara göre daha zor hale geldiğinden gerçekçiliğin bir bedeli var. Çevrimiçi maçlarda, özellikle de Champions ve Rivals gibi rekabetçi modlarda kazanmak için tamamen ustalaşmanız gerekecek. İşte bu oyunda savunmada nasıl ustalaşacağınıza dair ipuçları ve püf noktalarımız.

EA Sports FC 24 içerisinde kalenizi başarılı bir şekilde savunmak için, rakibinizi çalım atmak yerine ağır dokunuşlar yapması için yemlemeye çalışmanız gerekecek. Daha önce de belirtildiği gibi, bu yıl savunma yeniden düzenlendi ve çalım atmak için içeri girmek, kolayca yenilebileceğiniz yüksek riskli bir harekettir. EA Sports FC 24 içerisinde oyun ayarlarına girmenizi ve savunma stilinizi Taktiksel Savunma olarak değiştirmenizi öneririz. Bu, varsayılan olarak etkin olan Gelişmiş Savunmanın aksine, savunma oyuncularınız üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayacaktır. Savunma stilinizi değiştirdikten sonra, oyuncularınızın oyunda özgürce hareket edebildiğini göreceksiniz.

Bir tackle için koşmanın sizi sahadaki atanmış pozisyonunuzdan uzaklaştıracağını unutmayın. Örneğin, rakibinizden top almak için stoperinizle birlikte koşarsanız, çalım yemeniz halinde savunmayı açıkta bırakırsınız. Bu nedenle, parmaklarınızı baskı ve top çalma düğmelerinden uzak tutun ve rakibinizi ağır bir dokunuş yapması için yemleyin. Böyle bir açık bulduğunuzda, topu ayaklarından uzaklaştırma fırsatını yakalayın.

EA Sports FC 24 içerisinde geri koşarken ve rakibinizin bir hata yapmasını beklerken, sürekli olarak onlara yakın durduğunuzdan emin olun. Aksi takdirde, çok uzakta olursanız fırsatı değerlendiremezsiniz. Jokey düğmesini (kontrol cihazlarında LT veya L2) basılı tutmak, koşu ritminizi ve pozisyonunuzu kontrol etmenizi sağlayacaktır. Fırsatı bulduğunuzda baskıyı artırın ve topu uzaklaştırın. Jokey hızını artırmak için L2+R2 (Xbox için LT+RT) tuşlarını da kullanabilirsiniz.

EA Sports FC 24 oyununun birçok oyuncusu, rakip topu ayağına aldığı anda çalım tuşlarına (hem kayarak hem de ayakta çalım) basmaya başlar. Bunu yapmayın, çünkü rakibin kolayca dripling yapabileceği tackle’lar arasında pencereler açar. Bu oyunda, birçok oyuncu gecikmeli zamanlamalarından şikayet ettiği için kayarak top çalma bir uzman beceri ister haline getirilmiştir. Bu nedenle, top çalma hareketleri gereksiz fauller yapmadığınızdan emin olmak için, bunları yalnızca zamanlamanızdan kesinlikle emin olduğunuzda kullanın. EA Sports FC 24 içerisinde savunmada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şey bu kadardı. Bu adımları eksiksiz bir şekilde uygulayarak oyunda yediğiniz golleri büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

EA Sports FC 24

EA Sports FC 24 için internet sitemizde daha fazla rehber bulunuyor. Bu rehberlerin tamamını hemen aşağıdaki listemizden rahatlıkla görebilirsiniz.

En İyi Oyuncular

Kariyer Modu

Ultimate Team

Kadro Kurma Görevleri (KKG)

Geliştirmeler

İncelemeler

Clubs

Temel Bilgiler

Rastgele Bilgiler

Teknik Bilgiler

Ek Bağlantılar

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster