NBA 2K24, Mortal Kombat 1, Hades II, Baldur’s Gate 3 ve Marvel’s Spider-Man 2 gibi oyunlardan gelen yeni haberlerimiz ile “Haftanın en önemli gelişmeleri” devam ediyor. Eğer dilerseniz, sizler de hemen aşağıdaki dört farklı alt başlığımızı kullanarak, 11 Eylül 2023 ile 17 Eylül 2023 tarihleri arasında video oyunu dünyasında yaşanan en önemli olayları ve görüntüleri görebilirsiniz.

Haftanın en önemli gelişmeleri - Call of Duty: Modern Warfare III
Haftanın en önemli gelişmeleri – Call of Duty: Modern Warfare III

Haftanın en önemli gelişmeleri

Yeni nesil Nintendo konsolu hakkında daha da fazla söylenti ortaya çıktı

Gamescom 2023 sırasında Nintendo şirketinin yeni nesil konsolunu gösterdiği söylenmişti. Bu söylentilere göre konsol, PlayStation 5 ile benzer bir güçte çalışıyordu. Şimdi ise ortaya atılan yeni bilgilere göre bahsi geçen etkinlikte gösterilen demolardaki The Legend of Zelda: Breath of the Wild, NVIDIA DLSS 3.5 sayesinde 4K/60 FPS olarak çalışıyordu. Ayrıca oyunda yükleme ekranları da yoktu. Mart 2024 ise etrafta dolaşıyor ama bu duyuru tarihi mi, çıkış tarihi mi, bilinmiyor.

2025 yılının Call of Duty oyununa ait ilk söylentiler kendisini gösterdi

Call of Duty: Modern Warfare III hakkında bolca doğru söylentiyi ortaya koyan kaynak, 2025 yılının Call of Duty oyunu için Call of Duty: Black Ops II oyunundaki tüm haritaların iyileştirilmiş sürümlerinin hazırlandığını belirtti. Bu da demek oluyor ki o senenin oyunu, Black Ops evreninde yer alabilir. Bu arada, 2024 yılının Call of Duty oyununun da Körfez Savaşı zamanını ele alacağı daha önce sızdırılmıştı. Hatta o oyunun kod adı da Cerberus idi.

XDefiant, konsollar için onay alamadığından ötürü ertelendi

Ubisoft, XDefiant oyununun PlayStation ve Xbox sürümleri için konsol üreticilerinden onay alamadığını duyurdu ve oyunun Ekim 2023 dönemine ertelendiğini belirtti. Oyunun onay almamasının sebebi ise sistem seviyesinde hataların olması. Yani; konsollardaki arkadaş listesi, oyunun arkadaş listesi olarak kullanılamıyor, kupalar/başarımlar doğru bir şekilde takip edilemiyor ve benzeri problemler yaşanıyor. Yani, oyunun durumu pek de iyi görünmüyor.

NBA 2K24, Steam üzerindeki en kötü ikinci video oyunu oldu

Steam250.com, bahsi geçen platformdaki en iyi inceleme puanına sahip olan 250 oyunu listelerken, en kötü 100 oyunu da unutmuyor. Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen NBA 2K24 ise bu listede anında ikinci sıraya oturdu ve Steam üzerindeki en kötü ikinci oyun olmayı başardı. Şu anda oyun için verilmiş 3,749 oy var ve bunların ortalaması 100 üzerinden 1.12. Birinci sırada ise 184,092 oy ve 0.99 ortalama ile Overwatch 2 oyunu yer alıyor.

Total War: Pharaoh oyununun çıkış tarihi açıklandı

SEGA, Total War: Pharaoh oyununun çıkış tarihini 11 Ekim 2023 olarak açıkladı. Bu tarihte oyunun sadece dijital sürümü çıkacak. Avrupa sınırları içerisinde fiziksel bir Limited Edition ise 23 Ekim 2023 tarihinde oyuncuların beğenisine sunulacak. Geliştirici ekip, bu tarihlerin açıklanmasını kutlamak için YouTube üzerinden bir video da yayımladı ve oyunun hikaye modunda ziyaret edebileceğimiz bölümlerden bir tanesi gösterildi.

Death Stranding
Haftanın en önemli gelişmeleri – Death Stranding

Death Stranding ve Assassin’s Creed Mirage gibi oyunlar iPhone 15 Pro için duyuruldu

Apple, oyuncuların ilgisini çeken büyük bir duyuru yaptı ve iPhone 15 Pro cihazına Resident Evil Village, Resident Evil 4 ve Death Stranding oyunlarının 2023 senesinin sonlarına doğru, Assassin’s Creed Mirage oyununun da 2024 senesinin başlarında geleceğini açıkladı. Hatta bu oyunlar ışın izleme teknolojisini bile desteleyecekler. Böylece mobil platformlardaki video oyunu deneyimi bir üst seviyeye çıkacak gibi görünüyor efendim.

Mortal Kombat 1 için çapraz platform desteği daha sonra gelecek

Twitter üzerinden yapılan yeni bir duyuruya göre Mortal Kombat 1 oyununun çapraz platform (Kross-Play) desteği, çıkış gününde mevcut olmayacak. Geliştirici ekip, bu özelliği daha sonra ek bir güncelleme ile oyunculara sunacak. Mortal Kombat 11, Street Fighter 6 ve Tekken 8, bu desteği halihazırda bulunduruyorken, Mortal Kombat 1 için neden daha geç bir tarihte bu desteğin geleceği ve ayrıca desteğin hangi platformları kapsayacağı da henüz bilinmiyor.

Disney Dreamlight Valley oyununa Belle ve Beast eklendi

Beauty and the Beast serisinden Belle ve Beast, Disney Dreamlight Valley oyunundaki yerini yeni bir güncelleme ile aldı. 13 Eylül 2023 tarihinde gelen bu ücretsiz güncelleme oyuna yepyeni karakterler, yepyeni görevler, yepyeni kozmetik içerikler ve tabii ki yeni bir Star Path eklendi. Tahmin edebileceğiniz üzere Star Path, Cadılar Bayramı temasına sahip ve yakında bu temada bir oyun içi etkinlik de gerçekleştirilecek. Güncellemenin tanıtım videosu ise burada.

Alan Wake 2, 20 saatten daha uzun sürecek

Alan Wake 2 oyununun uzunluğu konusunda bir açıklama yapıldı ve oyunun 20 saatten daha uzun süreceği belirtildi. Yapılan açıklamalarda Remedy Entertainment, geçmişte geleneksel olarak kısa oyunlar geliştirdiğini ama oyuncuların, oyunlara verdikleri paradan daha fazla değer çıkartabilmek için uzun oyunlar yapmanın yollarını aradıklarını belirtti. Control bu yüzden stüdyonun en uzun oyunuydu. Şimdi ise bu unvanı Alan Wake 2 alacak.

Minecraft Live, 15 Ekim 2023 için duyuruldu

Her sene düzenli olarak gerçekleştirilen Minecraft Live, bu sene de 15 Ekim 2023 için duyuruldu. Bu etkinlik sırasında bir kere daha oyuncular, oyuna eklenecek olan yeni bir “mob” için oylama yapacaklar ve ayrıca oyuna gelecekte eklenecek olan güncellemeler hakkında da detaylar verilecek. Tahmin ediyoruz ki Mojang Studios, diğer Minecraft oyunları hakkında da yeni duyurular yapacaktır. Etkinliğin tanıtım videosunu ise YouTube üzerinden izleyebilirsiniz.

Haftanın en önemli gelişmeleri - Horizon: Forbidden West
Haftanın en önemli gelişmeleri – Horizon: Forbidden West

Horizon Forbidden West: Complete Edition, PC için geliyor olabilir

Bugüne kadar Sony Interactive Entertainment cephesinden sürekli doğru bilgiler sızdırmış olan bir kaynak, Horizon Forbidden West oyununun PC için gelecek sıradaki oyun olduğunu belirtti. Bu oyun, daha önce çıkmış olan ek paketini de yanına alacak ve Horizon Forbidden West: Complete Edition adı altında Steam ve Epic Games Store üzerinden piyasaya sürülecek. Tabii ki henüz konu hakkında resmi bir açıklama yok; Sony Interactive Entertainment tarafı sessiz.

The Sims 4 için Home Chef Hustle içeriği duyuruldu

The Sims 4 oyununun yeni eklentisi olan Home Chef Hustle, 28 Eylül 2023 tarihi için duyuruldu. Bu ek içerik ile mutfak becerilerinizi geliştirerek yemek pişirmeyi gelire dönüştürebileceksiniz. Yeni yemek pişirme yöntemleri, yeni para kazanma yolları, yeni Yap/Satın Al sistemi, yeni Create a Sim öğeleri ve çok sayıda mutfak aksesuarıyla birlikte Home Chef Hustle, yemeğe ilgi duymayanların bile ilgisini çekecek türden bir içerik zenginliğiyle geliyor.

PlayStation 4 için yeni bir sistem güncellemesi çıktı

Sony Interactive Entertainment, PlayStation 5 ile birlikte PlayStation 4 için de bir sistem güncellemesi yayımladı. 11.00 sürümlü bu güncellemeden sonra konsola artık PlayStation App kullanarak, şifre girmeden giriş yapabiliyorsunuz. Ayrıca oyuncular artık konsol üzerindeki mesajlaşma özelliğinde emojilerle reaksiyon da verebiliyor mesajlara. Bu aynı özellik, aynı zamanda PlayStation 5 için de gelmişti. Tabii yeni nesil konsolun güncellemesinde daha çok özellik mevcut.

Hades II oyununun erken erişim süreci için çıkış tarihi açıklandı

Oyuncular tarafından merakla beklenen video oyunlarından biri olan Hades II için erken erişim sürecinin çıkış tarihi açıklandı. Oyunun geliştirici ekibinin söylediğine göre Hades II, Steam ve Epic Games Store üzerinden, 2024 senesinin ikinci çeyreğinde kapılarını açacak. Oyunun tam çıkış tarihi ve sistem gereksinimleri gibi detayları daha sonra açıklanacak. Ayrıca, yine aynı çeyrek içerisinde, erken erişim sürecinden önce ufak bir teknik test süreci de gerçekleştirilecek.

EA, Wild Hearts için verdiği desteği kesiyor olabilir

EA şirketinin, Wild Hearts oyununa verdiği desteği, oyunun çıkışından sadece yedi ay sonra sonlandıracağı bildirildi. Oyun ile alakalı Discord ve Reddit kanallarında moderatör olan kişilerden biri desteğin kesildiğini iddia etti. Bu destek kesilmesi, oyunun sunucularını kapatmayacak tabii ki. Oyun, aktif kalmaya devam edecek ama artık bu oyun için yeni içerikler geliştirilmeyecek. Söylentilere göre oyun, EA şirketinin beklediği performansı göstermediği için desteği kesiliyor.

Baldur's Gate 3
Haftanın en önemli gelişmeleri – Baldur’s Gate 3

Baldur’s Gate 3 oyununun üçüncü büyük güncellemesi geliyor

Baldur’s Gate 3 oyununun üçüncü büyük güncellemesi, 21 Eylül 2023 tarihinde, oyunun Mac sürümü ile birlikte gelecek. Şimdilik güncellemenin detayları bilinmiyor ama güncelleme ile aynı hafta içerisinde detayların açıklanacağı belli. Bu arada, 2023 yılı içerisinde bu video oyununun Xbox sürümünün de piyasaya sürüleceğini hatırlatmak istiyoruz. Yani, oyuncular bu oyunu artık birçok farklı platformda aktif olarak oynayabiliyor olacak.

Marvel’s Spider-Man 2; 30 FPS, 40 FPS ve 60 FPS olarak oynanabilecek

Marvel’s Spider-Man 2 oyununun performans modları belli oldu. Oyunun geliştirici ekibi tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre bu oyunda üç farklı performans modu olacak ve bu modlar; 30 FPS, 40 FPS ve 60 FPS değerlerinde çalışacak. Bunların hepsine performans modu diyoruz; her birinde ışın izleme teknolojisi aktif olacak. Muhtemelen çözünürlük ve temel grafik kalitesi farklılık gösterecek bu üç mod içerisinde; ışın izleme teknolojisi değil.

Epic Games Store üzerinden verilecek yeni ücretsiz oyunlar belli oldu

Epic Games Store, her hafta farklı video oyunlarını ücretsiz olarak oyunculara sunuyor. 21 Eylül 2023 ile 28 Eylül 2023 tarihleri arasında ücretsiz olarak dağıtılacak video oyunları da Out of Line ve The Forest Quartet olarak açıklandı. Bu oyunları, belirtilen tarihlerde kütüphanenize eklediğiniz zaman kendileri kalıcı olarak sizin oluyor. 21 Eylül 2023 tarihinde Out of Line ve The Forest Quartet oyunlarına yerini bırakacak olan yapıt ise 911 Operator.

American Truck Simulator için bir diğer hedef Arkansas olacak

American Truck Simulator oyununa ait iki farklı genişleme paketi daha önce duyurulmuştu. Bunlar, Kansas ve Nebraska idi. Şimdi ise SCS Software, bu iki paketten sonra oyunun hedefinin Arkansas olacağını duyurdu. Bu genişleme paketi, oyunun on altıncı eyaleti olacak ve aslında stüdyonun eyaletleri ekleme sırasını da bozacak. Eyaletler, aşağıdan yukarı doğru, soldan sağa olacak şekilde ekleniyordu bugüne kadar. Arkansas, bunu bozuyor; Kuzey ve Güney Dakota eyaletleri atlanıyor.

Paradox Interactive, insanlığın başlamasıyla alakalı bir video oyunu duyuracak

Paradox Interactive, 21 Eylül 2023 tarihinde yeni bir oyun duyuracak ve bu oyun, insan toplumunun başlangıcında doğan şafak olarak lanse ediliyor. Şimdilik oyunun ne tarzda olacağını bilmiyoruz ama tahminlere göre Sid Meier’s Civilization serisi için bir rakip daha geliyor olabilir. Türkiye saati ile 18:00’da yapılacak olan bu duyuru eğer dilerseniz sizler de YouTube üzerinden takip edebilirsiniz ve zamanı geldiği zaman oyunun duyuru videosunu izleyebilirsiniz.

Marvel's Spider-Man 2
Haftanın en önemli gelişmeleri – Marvel’s Spider-Man 2

Marvel’s Spider-Man 2, ilk oyunla aynı uzunluğa sahip olacak

Marvel’s Spider-Man 2 oyununun geliştirici ekibinden yapılan yeni bir açıklamaya göre bu yapıt, orijinal Marvel’s Spider-Man ile benzer bir uzunluğa sahip olacak. Hatırlatmak gerekirse, bu serinin ilk oyununun ana hikayesi 17 saatte bitirilebiliyordu. Yan içerikleri de işin içine katarsanız, bu süre 25 saate kadar çıkıyor. Eğer oyunu %100 bir şekilde bitirmek istiyorsanız da 34 saat gibi bir deneyim sunuluyordu. Marvel’s Spider-Man 2 da bu civarlarda bir deneyim sunacak.

Haftanın en önemli görüntüleri

Cities: Skylines II

Cities: Skylines II oyununun sinematik kamera özelliklerinden ve fotoğraf modundan bahsedildi.
Cities: Skylines II oyununun sinematik kamera özellikleri ve fotoğraf modu, geliştiricileri tarafından yorumlandı.

Eternights

Eternights oyunu çıkış videosu ile birlikte piyasaya sürüldü.

SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake

SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake, tamamen yeni içeriklerle şimdiki nesil konsollara geliyor.

Ad Infinitum

Ad Infinitum oyunu çıktı ve alakalı bir video da yayımlandı.

Lies of P

Lies of P oyunundan bir bölüm sonu canavarı savaşı gösterildi.

Mortal Kombat 1

Mortal Kombat 1 oyununun piyasaya sürülmesi yeni bir video ile kutlandı.

Forza Motorsport

Forza Motorsport oyununda yapılabilecek ilk yarışlar için bir oynanış videosu yayımlandı.
Forza Monthly yayını sırasında Forza Motorsport için bolca yeni oynanış videosu yayımlandı.

Planet Zoo

Planet Zoo oyununun yeni ek paketi olan Oceania Pack duyuruldu.

Crash Team Rumble

Crash Team Rumble oyununda ikinci sezon başladı.

The First Descendant

The First Descendant oyunundan Sharen karakteri tanıtıldı.
The First Descendant oyununun ilk 17 dakikası gösterildi.
The First Descendant oyununun ilk kısımlarından bir ara sahne paylaşıldı.

Sonic Frontiers

Sonic Frontiers oyununun Final Horizon isimli güncellemesi için ufak bir görüntü yayımlandı.

LEGO 2K Drive

LEGO 2K Drive oyununun ikinci sezonu başladı ve yeni bir Drive Pass tanıtıldı.

Street Fighter 6

Street Fighter 6 oyununa katılacak olan A.K.I. için yeni bir oynanış videosu yayımlandı.

Nickelodeon All-Star Brawl 2

Nickelodeon All-Star Brawl 2 oyununda yer alacak olan Ren & Stimpy karakterleri tanıtıldı.

Granblue Fantasy Versus: Rising

Granblue Fantasy Versus: Rising oyunundan Grimnir karakteri yeni bir oynanış videosu ile birlikte gösterildi.

EA Sports FC 24

EA Sports FC 24 oyunundaki en yüksek ortalamalı isimler açıklandı.

Call of Duty: Modern Warfare III

Call of Duty: Modern Warfare III oyunundaki çok oyunculu modun haritaları gösterildi.

KartRider: Drift

KartRider: Drift oyununda Cadılar Bayramı temalı dördüncü sezon başladı.

Six Days in Fallujah

Six Days in Fallujah için yepyeni bir içerik güncellemesi çıktı.

United 1944

United 1944 oyununun ikinci kapalı beta süreci, tarihleriyle birlikte duyuruldu.

Dune: Spice Wars

Dune: Spice Wars oyununun erken erişim süreci bitti ve 1.0 sürümü çıktı.

AK-xolotl

AK-xolotl oyunu piyasaya sürüldü ve alakalı bir çıkış videosu da yayımlandı.

Deceit 2

Deceit 2 oyunu çıkışını gerçekleştirdi.

Train Sim World 4

Train Sim World 4 oyununun yeni rotaları, yeni bir geliştirici günlüğü ile gösterildi.

AirportSim

AirportSim oyununun çıkış tarihi açıklandı.

Gangs of Sherwood

Gangs of Sherwood oyunundan Little John karakteri tanıtıldı.

Warhammer Age of Sigmar: Realms of Ruin

Warhammer Age of Sigmar: Realms of Ruin oyununun temel oynanış elementleri gösterildi.

Genshin Impact

Genshin Impact oyununun 4.1 sürümlü güncellemesi tanıtıldı.

Hot Wheels Unleashed 2 – Turbocharged

Hot Wheels Unleashed 2 – Turbocharged oyununu tanıtan ikinci bir oynanış videosu yayımlandı.

Quantum Error

Quantum Error oyununun yeni nesil özellikleri gösterildi.

Grand Theft Auto Online

Grand Theft Auto V oyununun onuncu yıl dönümü, Grand Theft Auto Online içerisinde kutlanıyor.

Gran Turismo 7

Gran Turismo Sophy isimli yeni yapay zeka teknolojisi, Gran Turismo 7 oyununda “drift” yapmayı öğrendi.

Wo Long: Fallen Dynasty

Wo Long: Fallen Dynasty oyununa Lies of P temalı içerikler geliyor.

Apex Legends

Apex Legends oyununda yeni bir koleksiyon etkinliği yerini aldı.

Sosyal medyada neler oldu?

İnternet sitemizde neler oldu?

Haberler

İncelemeler

Rehberler