Tarot kartlarının binlerce yıllık geçmişinin olduğunu hepimiz biliyoruz. Tarih boyunca insanlar gelecekte ne olacağını öğrenmek için farklı yollar aramışlar. Tarot falı ile insanalar belli semboller, görseller ve isimlerden oluşan kartlarla farklı açılımlar yaparak geleceklerinde ne olacağını anlamaya çalışmışlardır. Günümüze kadar ulaşan bu kehanet yöntemi, tabii ki oyunlara da konu oluyor. Kendim de tarot kartlarına oldukça ilgili bir insan olduğum için, The Cosmic Wheel Sisterhood oyunu oldukça ilgimi çekti. Deconstructeam tarafından geliştirilen oyun, sürgün edildiği asteroitte yaşayan falcı cadımız Fortuna’nın hikayesini anlatıyor. Fortuna, kendi destesini oluşturarak özgürlüğünü yeniden kazanmaya çalışıyor ve kozmik cadıların geleceğini değiştirmeye çalışıyor.

Devolver Digital tarafından yayımlanan The Cosmic Wheel Sisterhood, görsel roman tarzında bir oyun. İçinde biraz strateji de var bence. Oyunun çizimleri ve yaratılan karakterler oldukça çeşitli ve sanki çizgi roman okuyormuşsunuz hissi de veriyor. Kendine has bir tarzı olan ve seçimleri size bırakan oyun, öncelikle karşımıza bir şeytan çıkarıyor. İsmi Abramar olan bu şeytan, kendisiyle bir anlaşma yapmamız gerektiğini ve bu anlaşmayı yaparsak ona tarot destelerini oluşturmakta yardım edeceğini söylüyor. Bu sayede biz de konseye tekrar dönme şansını yakalayacağız. Seçtiğimiz her şey oyunun gidişatını etkilediği için iyi düşünüp seçimler yapmamız gerekiyor.

Hikayemiz uzay boşluğunda süzülen, yani sürgün edildiğimiz bir evde başlıyor. Burada kendi tarot destemizi oluşturacağız ve birçok karakterle tanışacağız. Bu karakterlerin hepsi farklı bir amaca hizmet ediyor. Kartlarımızı oluştururken dikkat etmemiz gereken şeyler var. Her kartta dikkat etmemiz gereken sihirli bir enerji var ve bir kartı oluşturmak için dikkat etmemiz gereken 3 adım bulunuyor. Sembol, karakter ve bir arka plan seçmemiz gerekiyor. Bunları da tabii ki istediğimiz gibi seçemiyoruz en başta, ne de olsa sürgün edilen bir cadıyız ve işler bizim için kolay olmayacak. Kartları oluştururken dört element de bize eşlik ediyor ve bu elementlere göre oluşturuyoruz.

The Cosmic Wheel Sisterhood bu noktadan bile o kadar ayrıntılı bir oyun ki, seçimleri çok dikkatli yapmak gerekiyor. Diyaloglarda verdiğimiz cevaplara göre, ateş, su, toprak ve hava elementlerinden puan gibi ögeler topluyoruz ve bunları da kartlarımızı oluşturmak için harcıyoruz. Hangi elemente daha yatkın olduğumuz bu noktada oldukça önemli çünkü başlangıçta bu enerjiler oldukça az ve kartları oluştururken kısıtlı bir alanımız oluyor. Oyun ilerledikçe bu büyüleri karşılayacak kaynakları buluyoruz ve seçeneklerimiz çoğalıyor. Kartlar için de fazlasıyla seçenek var ve yüzlerce kart hazırlamak bile mümkün. Bu noktada oyun, sanatsal anlamda da gerçekten emek göstermiş ve çeşitliliği arttırmış.

The Cosmic Wheel Sisterhood

The Cosmic Wheel Sisterhood kartları tamamen bize bırakıyor

The Cosmic Wheel Sisterhood tarot kartlarını oluştururken beklediğimden daha ayrıntılı bir oynanış sunmuştu. Kartlarımız için gerekli olan 3 ögeyi seçtikten sonra, bizi tasarım yapabileceğimiz bir alan karşılıyor. Bu alanda kart için seçtiğimiz arka planı daha geniş açıda görüyoruz ve istediğimiz kısmı seçiyoruz. Yine kart için seçtiğimiz karakter ve sembolleri de istediğimiz gibi yerleştirme ve değiştirme imkanı sunuyor. Bu kısım o kadar çeşitliydi ki, kartları tasarlama kısmında çok daha vakit harcadım. Kart yaratma kısmı bana göre oyunun en temel ve en eğlenceli kısmı olmuştu. Belki renk değişimleri de yapsak hoş olabilirdi. Bu noktada tek eksiğin bu olduğunu düşündüm.

Cadı Fortuna, arkadaşlarının onu ziyaret etmesiyle asla yalnız kalmıyor. Hem sohbet ediyoruz,  hem de dertlerimizi paylaşıyoruz. Sürgündeki bir cadıya göre aslında durumumuz gayet iyi gibi. Karakterlerin tasarımı da oldukça çeşitli ve güzeldi. Hepsinin kendine has bir mizahı olması da oldukça yaratıcıydı. Karakterleri sıkıcı olmaktan uzaklaştırmış ve her bir diyalogu ilgiyle bekledim. Her cadı arkadaşımızın da farklı bir sıkıntısı var tabii ve biz de onlara yardım etmeye çalışıyoruz. Zaten sürgünde ve yalnız olduğumuz için boş vaktimiz çok tabii…

Yardım ederken elbette ki The Cosmic Wheel Sisterhood, bize tarot kartlarından yardım almamız gerektiğini söylüyor. Duruma göre bir ya da birden fazla kart seçiyoruz ve arkadaşımıza durum ile ilgili öngörülerimizi söylüyoruz. İyi ya da kötü her şeyi söylüyoruz ve zaten bunu yapmamız gerekiyor. Bu yanıtların çeşitliliği de beni çok memnun etti çünkü bu kadar arkadaş ve bu kadar sorunun arasında hepsine iyi ya da kötü farklı yanıtlar verebilmek, aynı zamanda bu cevaplarımızın bazılarının ilerleyen kısımlarda bize yardım etmesi oldukça detaylı bir oyun olduğunu gösteriyordu. Tabii bunun yanında verdiğimiz cevapların negatif etkileri de olabiliyordu.

Bu nedenle The Cosmic Wheel Sisterhood oyununda, gerçekten verdiğimiz cevapları iyi gözlemlememiz ve unutmamamız gerekiyor. Ben bunun için ilerleyen kısımlarda elime kağıt ve kalem alıp not tutmaya başladım çünkü kartları okuma kısmında elementlere de oldukça dikkat etmek gerekiyor. Her elementin farklı özellikleri olduğundan bahsetmiştim, örneğin su elementine göre okumak daha olumlu cevaplar verirken, ateş elementi daha olumsuz cevaplar verecektir. Bunun dengesini de iyi kurmak gerekiyor. Abramar sürekli etrafımızda olsa da, kendisine günde 3 kere soru sorabiliyoruz.

The Cosmic Wheel Sisterhood

Bir cadı hayatının bu kadar detaylı olduğunu düşünür müydünüz?

The Cosmic Wheel Sisterhood görsel anlamda sürgün edilen bir cadının o karanlık dünyasını bize yansıtmayı başarmış. Canlı renklerden uzak, koyu ve canlı renkler kullanmak istediğinde yine o renklerin koyusu tercih edilmiş. Kartlardaki renkler ise fazlasıyla çeşitli ancak yine canlı renkler çok fazla tercih edilmemiş. Oyun neredeyse 6-7 saat süren bir oynanışa sahip ve tek oturuşta gerçekten keyif alarak bitirilebilir. Yer yer Fortuna’nın cadı olmadan önceki hayatını da öğreniyoruz. Tarot falına nasıl başladığı ile ilgili sohbetine şahitlik ediyoruz.

Oyun içinde küçük küçük göndermeler de var. Deconstructeam bu noktada bazı durumlarla da biraz dalga geçmiş gibi ve mizahı bu noktada güzel bir şekilde kullanmışlar. Bunun yanı sıra oyunun göz yormayan piksel sanatı da çok güzel tasarlanmıştı. Bazı karakterlerden gerçekten ürkebiliyorsunuz. Kütüphanemizde bulunan kitaplarla da etkileşime geçebiliyoruz ve oradan da farklı hikayeler dinliyoruz. Fortuna’nın sürgün edildiği küçük ev aslında birçok gizemi de içinde barındırıyor. Edebi birçok alıntıyı da burada görmek mümkün. Bunun yanında elementlerle ve kartlarla ilgili de fazlasıyla ipucu bulabiliyoruz.

The Cosmic Wheel Sisterhood sonlara doğru yaptığım seçimlerin sürekli önüme çıkması nedeniyle biraz karıştı. Sanki daha önce bir hata yapmışsınız da bu hata sürekli önünüze çıkıyor gibiydi. Bu esnada ne yapacağımı çok bilemedim ancak biraz sinir bozucuydu. Aceleye getirilmiş gibiydi. Yine de bunlar sürgünden kurtulmamız için önemliydi ve o yüzden Fortuna’ya yardımcı olmaya çalıştım. Oyun içi atmosfer bir yerden sonra da çok sıradanlaşıyor. Müzikleri oldukça huzurlu ancak hep aynı melodi üzerinden gitmiş gibiydi. Farklı yerlerde farklı tonlarda bir müzik bekledim.

The Cosmic Wheel Sisterhood, oynarken kahvenizi alıp hatta birkaç kahve bile içebileceğiniz sürükleyici bir oyun olmuş. Yukarıda da bahsettiğim gibi özellikle kartları tasarlama kısmı mükemmeldi. Bu kadar çeşitli ve detaylı bir oyun olduğu için hikayesini de merak ediyorsunuz. Görsel roman türünde olduğu için de gerçekten uzun soluklu bir kitap okuyorsunuz hissi veriyor. Neredeyse her şeyin de sizin elinizde olması, ana karakter Fortuna ile aranızda bir bağ olmasını sağlıyor. Deconstructeam gerçekten başarılı bir iş çıkarmış. Oyunu Steam sayfasından inceleyebilirsiniz, bana kalırsa bu fiyata kaçırmamanız gereken bir oyun.

The Cosmic Wheel Sisterhood
Olumlu
Diyaloglar ve karakterler çeşitli.
Kart tasarlama kısmı oldukça detaylı ve geniş.
Hikayesi ilgi çekici.
Olumsuz
Müzikler sıradan olmuş.
Sonlara doğru karşımıza sürekli negatif şeyler çıkması.
8