Yıllara meydan okuyan video oyunu serisi bu kez de Super Bomberman R 2 olarak karşımıza çıktı. Bu yeni oyunun Nintendo Switch sürümünü sizler için inceleyeceğim. İtiraf etmeliyim ki serinin önceki oyunları olan Super Bomberman R ve Super Bomberman R Online isimli yapımları deneyimlemedim. Dolayısıyla bu inceleme yazısı doğrudan Super Bomberman R 2 ile bizlere neler sunulduğuyla ilgili olacak. Tabii ki Bomberman serisiyle on yıllar önceden karşılaşmıştım ve bazı yapımlarını da bu zaman içerisinde oynama şansım olmuştu. Şimdiyse serinin bu yepyeni yapımına beraberce göz atacak ve bizleri ne gibi içeriklerin beklediğini sizlerle paylaşacağım.

İncelemesini gerçekleştirdiğim yapımın Nintendo Switch sürümünü denedim lakin bu oyunu PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series XS ve Xbox One platformlarından da deneyimleyebilirsiniz. Çapraz platform desteği sunularak geniş çapta bir çıkış gerçekleştiriyor. Öncelikle Super Bomberman R 2 oyununun eğlence odaklı ve arkadaşlarla oynandıkça çok daha keyif alınan bir yapı üzerine kurulduğunu söylemeliyim. Yine de çevrim içi olarak ve tek kişilik hikaye odaklı olarak da bu oyun oynanabiliyor. Dilerseniz öncelikle hikaye kısmından ve 40. Yılını deviren bu serinin ne gibi yenilikler sunduğundan bahsedeyim.

Serinin ilk oyununu oynamadım ama videolarına şöyle bir göz attım. Super Bomberman R 2 ile birlikte gelen hikaye modunda biraz farklı bir yol izlendiğini gördüm. Serinin ilk oyunundaki hikaye modu klasik bölümler üzerine kuruluyken bu yeni oyunda daha geniş alanlarda keşif yeteneğiyle hareket ederek oyuna başlıyoruz. Hikaye modu aynı zamanda bu oyunun temel mekaniklerini görmemize imkan sunuyor. Bu kısımların seriye önceden aşina olmayan oyuncular için oldukça faydalı olduğunu söyleyebilirim. Oyunun hikayesine göre kötü karakter olan Karanlık Ay galaksiyi ele geçiriyor ve bombacı arkadaşlarımıza da galaksiyi kurtarma görevi düşüyor.

Anlaşılacağı üzere biraz klişe olan bu hikaye başlangıcı eğlenceli diyaloglar ve Super Bomberman R oyunundakine benzer şekilde hazırlanan çizgi film tadındaki anlatımla eğlenceli hale getirilmiş durumda. Hikayenin genelini olmasa da sunumunu şahsen beğendim. Sıralı sayılarla belirtilen odalardaki mavi şirin arkadaşlarımızı kurtardıkça ilerleme sağlıyoruz. Harita içerisinde onları bulmamız bazen keşif yeteneğine bazen de bulmaca çözme becerimize bırakılıyor. Bir bölümden diğerine geçerken karakterimizi geliştirebiliyoruz. Bu gelişme bomba sayısı, ateş gücü, karakter hızı ve pek çok fiziksel hareketle birlikte gerçekleşiyor. Bölüm tasarlama unsurlarını da hikaye ilerledikçe kazanabiliyoruz. Bazı bölüm sonu canavarlarının da eşlik ettiği hikaye modunu gayet sürükleyici ve eğlenceli buldum.

Super Bomberman R 2

Super Bomberman R 2 ile dünyaya meydan okuyoruz

Hikaye modu eğlenceli bir yapıda olmasına karşın Super Bomberman R 2 oyununun odak noktası çevrim içi deneyim yaşadığımız kısımlar. Serinin yakın zamanda çıkan oyunlarında yer alan bölümler ve benzerleri bu yeni oyunun yapısında da bulunuyor. Giriş kısmında belirttiğim gibi çapraz platform desteği sayesinde Super Bomberman R 2 oyununa sahip olan oyuncularla ellerindeki konsol ne olursa olsun beraberce eğlenceli dakikalar geçirebiliyoruz. Aynı zamanda lokal olarak da arkadaşlarımızla kapışma imkanımız var bu oyunda. Uzun lafın kısası, çoklu oyunculu olarak rahat bir zemin hazırlanmış durumda.

Super Bomberman R 2 oyununun ana menüsünün sol tarafı kocaman bir dikdörtgenle Battle olarak gösteriliyor. Battle kısmının içerisinde, Graded Match, Private Match ve Battle Offline seçeneklerini görüyoruz. Graded Match, çevrim içi olarak diğer oyuncularla mücadele ettiğimiz ana oyun modu vazifesinde. Bir saatlik periyodlarla buraya girdiğimizde oynayabileceğimiz mücadele modeli değişiyor. Birazdan anlatacağım oyun modlarında diğer oyuncularla bu kısımda kapışıyoruz. Private Match kısmı, kendimize özel oyun lobileri açmamıza veya arkadaşlarımız açtığı lobilere katılmamıza olanak tanıyor. Battle Offline ise yapay zeka rakiplere karşı denemeler yapabildiğimiz alan oluyor.

İncelemesini gerçekleştirdiğim oyunda farklı tarzda müsabakalara girebiliyoruz. Bunlar, serinin daha önceki oyunlarında da yer alan Standart, Grand Prix, Battle 65 ile Super Bomberman R 2 oyunuyla birlikte yeni olarak gelen Castle modundan oluşuyor. Standart, 40 yıl önce ilk çıkan Bomberman oyununda yer alan ve rakiplerin birbirlerine tuzaklar kurarak bir alanda yaşam mücadelesi verdiği oyun seçeneği. Grand Prix ile kristaller toplayıp farklı bir takım mücadelesinde boy göstermeye çalışıyoruz. Battle 64 olarak adlandırılan ve bir nevi Battle Royale modu olan kısımda ise 64 oyuncuyla başlayan ve çok sayıda alanda oynanan mücadele söz konusu. Burada zaman ilerledikçe bazı alanlar kapanıyor ve bir diğerine geçerek hayatta kalan son oyuncu olmaya çalışıyoruz.

Castle ise söylediğim gibi Super Bomberman R 2 oyununla ilk defa karşımıza çıkan bir oyun modu. Burada bir kişi savunma yaparken 15 oyuncu saldırı tarafında yer alıyor. Savunmada, savunmamız gereken bir alan bulunuyor ve rakiplerin buraya girmesini engellemeye çalışıyoruz. Kale olarak adlandırılsa da farklı mekanikler var Casttle modunda. Örneğin anahtar bularak bunları yerleştirmek, hayatta kalmak için çaba harcamak, karakter özelliklerini geliştirerek hareket etmek gibi farklı dinamikler bu modda renk katıyor. Genel anlamda saydığım bu seçeneklerin eğlenceli olduğunu ve ödüllendirici yapısıyla oynama isteğini arttırdığını belirtebilirim. Yalnız benim gibi serinin yakın zamanlarda çıkan önceki oyunlarına aşina değilseniz rakipler karşısında biraz zorlanabilirsiniz.

Super Bomberman R 2

Karakter özelleştirme seçenekleriyle eğlenceyi üst seviyeye çıkarabiliyoruz

Deneyimleyebildiğimiz hikaye modu ve çevrim içi modlarla birlikte Super Bomberman R 2 oyununda iki önemli ana kısım daha yer alıyor. Bunlardan bir tanesi bölüm editörü. Bu kısımda, kendimize özel olarak bölümler tasarlayabiliyor ve bunları diğer oyuncuların veya arkadaşlarımızın beğenisine sunabiliyoruz. Bölüm editörü ile eğlence anlamında sınırın genişletildiği söylenebilir. Bir diğer ana kısım ise karakter özelleştirme alanı. Ana menüden bu kısma girdiğimizde kişiselleştirme ve dükkan seçenekleriyle karşılaşıyoruz. Bu arada oyunun menülerinin oldukça kolay kullanılabilir bir biçimde tasarlandığını söyleyeyim. Gayet basit tasarımlarla kolaylıkla nerede ne olduğunu bulabiliyoruz.

Kişiselleştirme seçeneğinde, oyundaki karakterimizi veya oyuncu profilimizi kendimize uygun olarak özelleştirebiliyoruz. Profil kısmının pek çok oyundakine benzer biçimde olduğunu söyleyebilirim. Karakter kişiselleştirme kısmında hazır olan görünümleri değiştirebildiğimiz gibi karakterin farklı noktalardaki detaylarını da keyfimize göre tasarlayabilme imkanımız mevcut. Bu ince detaylar arasında; kıyafet, karakterin anteni, bomba kaplaması, karakterin giriş ekranı animasyonu ve pek çok konuşma eylemi yer alıyor. Her karakterin, bomba bırakma sayısı, ateş gücü, hızı gibi özelliklerinin ve bu özelliklerin ne kadar yükseltilebilir olduğu da farklılık gösteriyor. Oyun tarzına göre kişiselleştirme işlemi biraz da stratejik unsuru barındırıyor, benden söylemesi.

Çevrim içi mücadelelere odaklanan bir oyun olur da burada bir dükkan bulunmaz mı? Tabii ki Super Bomberman R 2 oyununun da bir dükkan bölümü var. Dükkan kısmında, hemen üstte saydığım kişiselleştirme unsurlarını, oyunda topladığımız paralarla satın alabiliyoruz. Oynanış esnasındaki bazı sınırlı süreli meydan okumalarla kazancımızı arttırabiliyor ve paramızı karakterim için eğlenceli bir biçimde harcıyoruz. Oldukça eğlenceli ve mizahi açıdan keyif veren unsurların dükkanda bulunduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Kazandıkça bu kazancın görülür biçimde harcanabilir olmasını gayet beğendim. Şahsen oyunlarda kişiselleştirme kısımlarında vakit geçirmekten pek hoşlanmasam da bu oyun kişiselleştirmeyi gerektiren bir yapı barındırdığından ilgimi çekmeyi başardı.

Super Bomberman R 2 oyununun grafiklerinin Nintendo Switch konsolunda oynamama rağmen gayet güzel göründüğünü de sizlerle paylaşayım. Tabii ki bu oyun hayranlık bırakan görsel unsurlar içermiyor ama olması gerektiği ölçüde bir grafik anlamında sağlanabilmiş. Müzikler de oyunun geneli gibi eskiye göz kırpıyor ve orijinal Bomberman deneyiminin günümüze aktarılmasına katkı sağlıyor. Genel anlamda eğlenceli bir yapı oluşturmasına karşın Nintendo Switch tarafındaki 50 dolarlık fiyat etiketi ülkemizin koşullarında zorlayıcı olabilir. Diğer platformlarda nispeten daha uygun fiyatlara sahip olmasına karşın Super Bomberman R 2 serinin hayranı değilseniz fiyatının hakkını sonuna kadar verebiliyor mu, bilemiyorum. Nihayetinde kısıtlı bir oyun yapısıyla uzun ömürlü bir oynanış sağlanamayabilir.

Super Bomberman R 2
Olumlu
Klasik oynanış keyfini günümüze aktarabiliyor.
Çapraz platform desteğiyle geliyor.
Kişiselleştirme seçenekleri gayet eğlenceli.
Oyun modları ve sunuş biçimi başarılı.
Hikaye modu sürükleyici ve öğretici.
Olumsuz
Serinin önceki oyunlarına oranla büyük yenilikler sunamıyor.
Genel oyun anlamında çok uzun süreli deneyim yaşatmayabilir.
Fiyatı, oyunun sunduğu içeriklerine göre biraz fazla.
Yeni oyun modu aşırı eğlenceli değil.
Hikayesi biraz klişe kalıyor.
8

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster