Super Bomberman R Online

Super Bomberman R Online incelemesi

Daha önce Google Stadia için çıkmış olan Super Bomberman R Online, şimdi bilgisayarlara ve konsollara geldi.

Geliştirici
Konami
Dağıtımcı
Konami
Platform
PC, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Google Stadia
İnceleme Yapılan Platform
PC ve PlayStation 5
Çıkış Tarihi
27 Mayıs 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
Ücretsiz
Tür
Battle Royale
İçerik
Çoklu Oyunculu

Video oyunu sektörünün Battle Royale türüne olan ilgisi devam ediyor. Bu ilgi sayesinde türe ait sayısız oyun görüyoruz ve hatta sırf Battle Royale türünün tadını alabilmek için Tetris gibi klasik markalar bile geri dönüyor. Super Bomberman R Online da aslında tam olarak öyle bir video oyunu. Bomberman serisini belki de bilmeyen yoktur; 1987 senesinde ilk kez karşımıza NES konsolunda çıkmış olan bu seri, günümüze kadar gelmeyi başardı ve şimdi Battle Royale mantığı altında diğer oyuncuları bombalayabilmeniz adına Super Bomberman R Online oldu. Aslında, bu oyunun da bir öncesi bulunuyordu. Gelin, öncelikle ondan bahsedelim.

Super Bomberman R, 2017 senesinde Nintendo Switch konsolunun çıkış oyunlarından bir tanesi olarak karşımıza çıktı. Bu oyun, aksiyon-labirent oyunu olarak geçiyordu. Yani, labirent gibi bir oynanış alanında çevreye bombalar bırakarak, düşmanlarınızı bu bombaların etki alanı dahilindeki yerlere sıkıştırarak, onları patlatmaya çalışıyordunuz. Tekli oyunculu, iki kişili eşli oyunculu ve sekiz kişili çoklu oyunculu bir şekilde karşımıza çıkmış olan Super Bomberman R, ne yazık ki pek de sevilmemişti ama Konami belli ki bu oyunun peşini bırakmak istemedi. Bahsettiğimiz bu oyun, şimdi de Super Bomberman R Online oldu.

Super Bomberman R Online, tamamen çoklu oyuncu temelli bir Battle Royale oyunu. Oyuncular yine aksiyon-labirent türünde bir deneyim görüyor ve savaş alanındaki diğer oyuncuları yine bombalar ile iki boyutlu bir arenada patlatmaya çalışıyor. Yalnız, Tetris için hazırlanan Battle Royale oyununda olduğu gibi tek bir arenada 64 kişi bulunmuyor; 1’den fazla arena bulunuyor ve her arenaya da birkaç oyuncu bırakılıyor. Oyuncular, birbirlerini öldüre öldüre ilerliyor ve en sonunda arenalar birleşiyor, hayatta kalan son oyuncu ise bu Battle Royale deneyimini kazanmış oluyor. Peki, neden hayatımızda böyle bir şey var?

Konami tarafını açıkçası anlamak pek mümkün değil. Super Bomberman R, halihazırda karışık tepkiler almıştı. Ardından, Super Bomberman R Online oyunu aslında Google Stadia için piyasaya sürülmüştü ama orada da herhangi bir başarı elde edilemedi. Şimdi de bu Battle Royale oyunu PC, PlayStation 4/5, Xbox One ve Xbox Series X/S için geldi. Sonuç ise yine aynı. Hatta bu yeni çıkışın kendisine has çok daha kritik problemleri bulunuyor. Mesela, oyuncular kendi bölgelerini seçemedikleri için sürekli olarak gecikme değeri yüksek olan lobilerde deneyimlerini yaşamak zorunda kalıyor. Dilerseniz bu problemlerden daha detaylı bir şekilde bahsedeyim.

Super Bomberman R Online

Super Bomberman R Online, en azından ücretsiz bir oyun

Oynaması ücretsiz bir yapıya sahip olan Super Bomberman R Online, en büyük problemini daha en başta size sunuyor aslında. Biraz önce de söylemiş olduğum gibi bu oyunda kendi bölgenizi seçemiyorsunuz. Bu yüzden de isterseniz konsollarda olun, isterseniz bilgisayarlarda olun, gecikme değerinin 300ms olduğu lobilere bile denk gelebiliyorsunuz. Kendi sunucu bölgenizi seçemediğiniz için de bu problem hiçbir zaman düzelmiyor; sadece şansınıza gecikmenin daha az rahatsız edici olduğu lobilere düşebiliyorsunuz. Bunun sebebi, tahmin ediyorum ki oyunu oynayan aktif oyuncu sayısı ama yine de ben lobi bulamamayı tercih ederdim.

Super Bomberman R Online oyununda aslında lobi bulabilmeniz bile zor olabiliyor. Dediğim gibi bu oyun aslında ücretsiz bir yapıya sahip. Bu yüzden oyuncu problemi çekileceğini hiç düşünmemiştim ama oyunun çıkış gününde bile ben zaman zaman lobi bulmakta zorluk çektim. Bu noktada oyunun hem PC, hem de PlayStation 5 sürümünü denedim ama pek oyuncu bulamadım. Bu durum yine de günler geçtikçe biraz düzeldi; konsollarda oyun hala en çok indirilenler listesinde filan kendisini göstermiyor ama en azından Steam üzerinde anlık 2000 kişinin bu oyunu oynadığını görebiliyorum. Bu rakam da Super Bomberman R Online için hiç fena değil.

Super Bomberman R Online oyununun bir diğer olumsuz noktası ise ücretsiz yapısında lobi oluşturma özelliği bulundurmaması. Yani, bu oyunu eğer arkadaşlarınızla oynamak istiyorsanız, Premium Pack isimli ek paketi satın almanız gerekiyor. Bu ek paketin içerisinde hem lobi oluşturma özelliği, hem de bolca karakter bulunduruyor. Aslında, oyuncu sayısı düşük olduğu için özellikle konsollarda, eğer arkadaşlarınız ile aynı anda oyun aramaya başlarsanız, aynı lobiye düşme şansınız biraz var ama yine de böyle bir özelliğin ücretli olması can sıkıcı. Yine de bunu çok kötülemek mümkün değil; Premium Pack özellikle PC tarafında çok ucuz.

En azından benim için Super Bomberman R Online oyununun bir diğer problemi ise yeterince eğlenceli olmaması. Nostalji arıyorsanız veya Bomberman serisini çok seviyorsanız, eminim ki bu oyunu birkaç hafta oynarsınız ama onun haricinde Super Bomberman R Online, bir Battle Royale oyunu olarak bana hiç eğlenceli gelmedi. Farklı karakterler, farklı karakter sınıfları, savaş bileti sistemi ve özelleştirmeler filan aslında bir noktaya kadar güzel ama konu, oyunun temeli olunca ben kendimi uzun vadede bu oyunu oynayacak bir şekilde göremiyorum. Bu arada, Bomberman serisine de uzak birisi değilim; eskiden bu serinin oyunlarını oynadığımı çok iyi hatırlıyorum.

Super Bomberman R Online

En iyi bombayı kimin attığını herkese gösterebilmek bile mümkün

Biraz önce söylemiştim, Super Bomberman R Online oyununda klasik olarak Battle Royale karşılaşması bulunuyor. Bu karşılaşmaya yabancı oyuncularla girebiliyorsunuz. Eğer kendi lobinizi kurmak isterseniz de Premium Pack ögesini satın almanız gerekiyor. Bu oyunun temeli, sadece bu iki içerikten oluşuyor ama bu içeriklerin zenginleştirilebilmesi adına bazı ek özellikler ve sistemler de yer alıyor. Bunların ilki Bomber Pass. Evet, bu video oyununda da savaş bileti benzeri bir sistem bulunuyor. Oyun oynadıkça ve meydan okuma görevlerini tamamladıkça, savaş bileti üzerinde seviye atlayabiliyorsunuz ve yeni ödüllerin kilidini açabiliyorsunuz.

Bomber Pass haricinde oyunun bir de ek içerikler ve karakterler için mağazası bulunuyor. Bunun üzerine ayrıca karakter özelleştirme özelliği de geliyor. Karakterlerin kostümlerini, renklerini, ifade hareketlerini filan özelleştirebiliyorsunuz. Bu arada, oyunda bolca karakter de bulunuyor. Bu karakterler; Bomber, Attack, Speed ve Unique isimli kategorilere ayrılıyor; mesela, Speed kategorisindeki karakterler birkaç tık daha hızlı hareket edebiliyor. Ayrıca, karakterler arasında Metal Gear, Castlevania, Contra ve Silent Hill gibi Konami şirketine ait olan oyun markalarından tanıdık yüzler de bulunuyor.

Tabii bir de Super Bomberman R Online oyununun sunumu var. Öncelikle, görsel açıdan çok bir şey beklemenizi önermiyorum. Oyunun kendisi zaten iki boyutlu bir yapıya sahip. Kendi karakterlerinizi üç boyutlu olarak görebiliyorsunuz ama onlar da oldukça düşük bir kalitede. Onun haricinde, oyundaki görsel efektler filan da nostaljik tatta. Buna karşılık, performans tarafında tahmin edebileceğiniz üzere hiçbir problem yok; oyun zaten öyle çok sistem isteyen bir yapıt da değil. Sesler ve müzikler ise kesinlikle güzel. Özellikle oyunun müzikleri gayet yüksek tempolu, temaya uyuyor ve akılda kalıcı bir yapıya da sahip.

Durumu özetlemek gerekirse, Battle Royale türü ne yazık ki Super Bomberman R oyununu kurtarmaya yetecek güçte değil. Temel oyun gibi ne yazık ki Super Bomberman R Online yapıtında da ben pek bir gelecek göremiyorum. Evet, Battle Royale üzerinden böyle bir eğlence sunulması güzel ama oyunun verdiği eğlence sadece birkaç maç sürüyor. Daha sonrasında ben açıkçası bu oyundan sıkıldım. Yaşadığım problemler de bu sıkıntıma büyük bir şekilde etki etti tabii ki. Yine de Bomberman markasını seviyorsanız, incelemiş olduğum bu oyun ücretsiz. Bir kere de olsa denemenizi öneriyorum bu yüzden.

Super Bomberman R Online
Super Bomberman R Online
Olumlu
Bomberman markasının Battle Royale mantığı ile eğlenceli bir deneyim sunması.
Birbirinden farklı, renkli ve hatta tanıdık karakterlerin oyunun içinde yer alması.
Tahmin edebileceğinizden daha derin ve stratejik bir oynanışın yaşatılması.
Olumsuz
Sunucu bölgesi seçilemediği için yaşanan gecikme ve geç yüklenme problemleri.
Oyuncu sayısı az olduğu için oyun lobisi bulmak bazen çok uzun sürebiliyor.
Arkadaşlarınızla oyunu oynayabilmek için sunulan ek paket gerekliliği.
6