Starfield oyununda her sorun ateş ederek çözülmek zorunda değil. Çoğu zaman, herhangi bir şey olmadan önce konuşarak pek çok sorundan kurtulma şansınız var – çatışma başlamadan önce birini pes etmeye ikna etmekten, hizmetlerin fiyatını düşürmeye ve sadece birini doğru şeyi yapmaya ikna etmeye kadar. Starfield oyununun ikna (Persuasion) mekaniği çok iyi açıklanmamıştır ve kafa karıştırıcı olabilir. Bu rehberimiz ise Persuasion sisteminin nasıl çalıştığını ve bunda başarılı olma şansınızı nasıl artıracağınızı açıklayacaktır.

Starfield oyununda yapacağınız konuşmaların çoğunda bir [Persuasion] diyalog seçeneği görebilirsiniz. Bu seçenek bir tür beceri mücadelesi mini oyununu başlatır. Bu mini oyun başladığı zaman ekranın alt kısmında, “Persuasion” kelimesinin altında bir sıra çizgi vardır. Bu aslında konuşmanın zorluğudur. Yukarıdaki listeden bir diyalog seçeneği seçerek bu çizgileri doldurursunuz ve amacınız sıranız bitmeden hepsini doldurmaktır.

Her diyalog seçeneğinin yanındaki sayı, kaç çizgi doldurabileceğini gösterir – bir seçeneği seçtiğinizde, arka planda gerçekleşen bir kontrol vardır. Size sadece +1 kazandıran bir seçeneğin başarılı olma şansı nispeten yüksektir. Öte yandan, size +6 veren bir seçeneğin başarılı olma şansı çok düşüktür. Renkler, standart bir trafik ışığı sıralamasındaki zorluğa karşılık gelir – yeşil en kolay, kırmızı en zor, sarı ise ortada bir yerdedir. Bazen, açık mavi renkte bir seçenek görebilirsiniz. Bu, diyalogda yazan bilgiyi özel bir şekilde öğrendiniz demektir ve garanti olarak çalışır.

Zorluk çizgilerinin yanında turları göreceksiniz. Bu, çizgileri doldurmayı bitirmek için kaç şansınız kaldığını gösterir. Yaptığınız her seçim bir tur kullanır. Son denemenizde başarılı olursanız, size ücretsiz bir tur verilir – kalan noktaları doldurmak için son bir şans kullanırsınız. Starfield oyununda genellikle her Persuasion, üç tur sürer ama istisnalar vardır. Ayrıca, Persuasion yeteneğinizi yükselttikten sonra zaman zaman kritik başarı da elde edebilirsiniz. Kritik başarı, normalde bir diyaloğun daha fazla puan vermesini sağlar. Mesela, +2 veren bir diyalog, kritik şans elde ederse +4 civarında bir puan verebilir ve işiniz kolaylaşır.

Bazı seçeneklerde diyalog satırının başında parantez içinde geçmişiniz veya grup üyeliğiniz bulunabilir. En azından anekdot olarak, bunların başarılı olma şansı genel seçeneklerden daha yüksek gibi görünüyor. Herhangi bir Persuasion görüşmesindeki göreviniz, başarılı olursanız dolduracağınız çizgi sayısına karşı başarısız olma riskini dengelemektir. Her seferinde +1 seçeneklerini seçmek muhtemelen size en fazla 3 veya 4 çizgi kazandıracaktır, bu nedenle daha zorlu Persuasion mücadelelerinde işe yaramayacaktır. Öte yandan, her seferinde +5 seçeneğini seçmek neredeyse hiçbir zaman işe yaramayacaktır. İhtiyacınız olan toplam sayıya karşı başarısız olma riskini dengelemeye çalışın.

Persuasion üzerindeki şans nasıl arttırılır?

Persuasion şansınızı kalıcı olarak artırmanın en iyi yolu, beceri puanlarını Persuasion (Social) becerisine aktarmaktır. Her puan başarılı olma şansınızı %10 artırır. Bunun ötesinde, Neocity Corpwear kıyafeti gibi, giydiğiniz sürece şansınıza %5’lik bir artış sağlayacak kıyafetler bulabilirsiniz. Takım elbiseler ve iş kıyafetleri genellikle böyle bir avantajla birlikte gelir. Şansınızı geçici olarak artıracak en iyi eşyalar envanterinizde Aid bölümünün altında olacaktır. Hippolyta size 5 dakika boyunca +%20 ikna şansı verirken, Paramour size 10 dakika boyunca +%25 ikna şansı verir. Chemistry becerisinde yeterli puanla, kendi Hippolyta ve Paramour’unuzu bile yapabilirsiniz, ancak bu yeteneğin mevcut olması için Science ağacına 8 beceri puanı koymanız gerekir.

Starfield

Starfield için internet sitemizde daha fazla rehber bulunuyor. Bu rehberlerin tamamını hemen aşağıdaki listemizden rahatlıkla görebilirsiniz.

İlk adımlar

Yan görevler ve diğer içerikler

Yetenekler ve beceriler

Uzay gemileri

Önemli haberler

Ek bağlantılar

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster