Starfield oyununun görüş alanı (FOV) ayarı, oyunun temel sürümünde 70’te kilitlidir ve değiştirebileceğiniz herhangi bir oyun içi ayar yoktur. Ancak görüş alanını değiştirmek için bazı metin dosyalarını değiştirmeyi içeren bir yöntem vardır. Oyunlarda görüş alanı ayarının ne olduğunu bilmiyorsanız, bunu kameranızın ne kadar geride olduğu olarak düşünün. Kamera ne kadar gerideyse ve görüş alanınız ne kadar genişse, yanları o kadar fazla görebilirsiniz ve bazı yerler size o kadar uzak görünür. Starfield oyununun kamerasının çok fazla yakınlaştırıldığını hissediyorsanız ve ekranınızın kenarlarındaki bazı güzel manzaraları kaçırıyorsanız, muhtemelen görüş alanı ayarınızı artırmanız gerekir. Bu rehberimizde, mod kullanmadan sadece PC üzerinde FOV ayarınızı artırmayı veya azaltmayı öğreteceğiz.

Starfield içerisinde görüş alanınızı değiştirebilirsiniz. Ancak, bahsettiğimiz gibi oyun içinde bunun için bir ayar yoktur, bu da dışarıdan yardıma ihtiyacınız olacağı anlamına gelir. Her zaman gidip bir mod indirebilir ve görüş alanınızı bu şekilde artırabilirsiniz. Bunu yapmak için popüler bir mod, ayarı konsol komutlarıyla değiştirmenize olanak tanıyan oyun içi FOV değiştiricidir. Ancak bu ayarı değiştirmek için bir mod indirmek, Starfield oyununun başarılarını kazanamayacağınız anlamına gelir. Neyse ki, oyunda bu ayarı modlar olmadan veya var olmayan oyun içi ayarları kullanmadan değiştirmenin bir yolu var, ancak bir metin dosyası oluşturmanız gerekecek. Bir adımı atlamak ve takılıp kalmak kolay olabileceğinden, bunu elimizden geldiğince basit bir listeye ayıracağız:

 1. Bilgisayarınızda Dosya Gezgini’ni açın
 2. Belgeler > Oyunlarım > Starfield kısmına gidin
 3. Ekranın üst kısmındaki Görünüm düğmesine basın ve “dosya adı uzantıları” kutusunun işaretli olduğundan emin olun
 4. Mevcut oyun dosyalarınızın altındaki beyaz alana gidin ve sağ tıklayın. Yeni > Metin Belgesi’ni seçin
 5. Yeni metin dosyanıza tam olarak şu adı verin (büyük harfler dahil): StarfieldCustom.ini
 6. Yeniden adlandırmada enter tuşuna bastığınızda metin dosyanız “StarfieldCustom.ini.txt” şeklinde olmalıdır. Dosyanın sonundaki .txt’yi kaldırın ve bilgisayarınız uzantıyı değiştirmek istediğinizden emin olup olmadığınızı sorduğunda “evet “i seçin
 7. StarfieldCustom.ini belgesini açın
 8. İlk satıra tam olarak şunu yazın: [Camera]
 9. İkinci satıra aynen şunu yazın: fFPWorldFOV=x
 10. Üçüncü satıra aynen şunu yazın: fTPWorldFOV=x
 11. Birinci şahıs (ikinci satır) veya üçüncü şahıs (üçüncü satır) ya da her ikisindeki x’i seçtiğiniz FOV ile değiştirin. Size uygun bir sayı bulana kadar bununla oynamayı deneyin. Ancak 100’ün hemen altı, işleri tuhaflaştırmadan size daha yakınlaştırılmış bir görünüm verecektir
 12. FOV’unuzu seçtikten sonra dosyayı ve değişikliklerinizi kaydedin (çalıştığından emin olmak için tekrar açın)
 13. Dosya gezgininizi kapatın ve Starfield oyununu açın
 14. Son kaydınızı yükleyin ve geliştirilmiş FOV’un görkeminin tadını çıkarın
 15. FOV’unuzu tekrar değiştirmek istediğinize karar verirseniz, bu işlemi 11. adımdan başlayarak tekrarlayın.
Starfield

Starfield için internet sitemizde daha fazla rehber bulunuyor. Bu rehberlerin tamamını hemen aşağıdaki listemizden rahatlıkla görebilirsiniz.

İlk adımlar

Yan görevler ve diğer içerikler

Yetenekler ve beceriler

Uzay gemileri

Önemli haberler

Ek bağlantılar

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster