Starfield içerisinde zamanınızın çoğunu bir sistemden diğerine hızlı seyahat ederek, neredeyse geminizi tamamen görmezden gelerek geçirebilirsiniz, ancak bunu yaparak eğlencenin yarısını kaçırmış olursunuz. İster Alpha Centauri’nin etrafında uçuyor olun, ister Bohr’un uzak noktalarına gitmiş olun, dış uzayda bulacak çok şey var ve etrafta dolaşmak için Starfield oyunundaki en iyi gemilerden birine güvenmek isteyeceksiniz.

En iyi gemilerden bazıları, aşırı pahalı etiket fiyatları nedeniyle erken saatlerde ulaşılamaz olacaktır. A sınıfından daha yüksek gemilere pilotluk yapmak için Piloting becerisine puan yatırmanız gerekeceğini de unutmayın. Bu da düşman gemilerini yok etmeyi gerektirir ki bu da daha iyi bir gemi gerektirir. Yine de kısa süre içinde Starfield içerisinde bol miktarda para ve beceri puanı elde edeceksiniz ve bu da seçeneklerinizi artıracaktır. Lafı daha fazla uzatmadan, oyundaki en iyi gemileri sizler için sıralayalım.

Razorleaf: Oyunun oldukça başlarında, muhtemelen ölü bir Spacer’dan “Secret Outpost!” başlıklı bir not alacaksınız. Ben bunu “The Old Neighborhood” görevi sırasında Vanguard Moara’nın nerede olduğunu ararken buldum. Denebola I-b’deki Secret Outpost’a gidin ve “Mantis” başlıklı bir göreve başlayın. Spoiler bir yana, Starfield oyunundaki en iyi yan görevlerden biri olduğu için, oldukça düşük seviyedeki herkes için oyundaki en iyi A sınıfı gemilerden biri olan Razorleaf ile birlikte son derece güçlü bir zırhla ödüllendirilirsiniz. Kargo ambarında 420 kg’lık eşya için yer var, yani Frontier tarafından sunulan 495’ten biraz daha düşük, ancak neredeyse üç kat daha fazla yakıt ve 100 daha yüksek gövde koruması ve daha güçlü silahlarla birlikte gayet etkileyici bir uzay gemisi. Kaçak mal taşımak için gerekli olan 160 kapasiteli korumalı bir kargo ambarına da sahip.

Wanderwell: Kid Stuff özelliğini seçtiyseniz, ebeveynleriniz oyunda hayatta olacak ve onları desteklemek için her hafta kredilerinizin %2’si karşılığında onları ziyaret edebilirsiniz (ancak bu her seferinde 500 ile sınırlıdır). Yeterince zaman verin ve sonunda babanız size kumar oynarken kazandığı A sınıfı Wanderwell gemisini hediye edecek. Sanırım aileye yardım etmek için eve gönderdiğiniz para buna gidiyor. İşin iyi tarafı, Razorleaf gibi kalkanlı kargoya sahip olmasa da, Wanderwell’in 880 kargo kapasitesi var, bu da onu yan görevleri tamamlamak için ihtiyacınız olan tüm kaynakları taşımak için mükemmel hale getiriyor. Standart üç silah yerine varsayılan olarak yalnızca iki silahla birlikte gelir, bu nedenle tam donanımlı hale getirmek için biraz para harcamanız gerekir, ancak 27LY’lik bir sıçrama menzili ile Razorleaf’ten sonraki en iyi yükseltmedir.

Shieldbreaker: Bu B sınıfı gemi oldukça pahalı, ancak hem ana hikayeye hem de grup üyeliği görevlerine öncelik verdiyseniz (her ikisi de çoğu yan görevden daha fazla ödeme yapar) ve gördüğünüz her şeyi sattıysanız, muhtemelen Shieldbreaker için bankada yeterli krediniz vardır. Dikkatinizi Crimson Fleet’i yok etmek ve galaksi boyunca binlerce kaynak taşımak gibi yan faaliyetlere verdiğinizde, bu gemi her şeyi yapabilir. Beş kişilik mürettebat ve 2.280 kargo kapasitesiyle (ne yazık ki hiçbiri kalkanlı değil), burada çok fazla yer var. Adının hakkını veren bu gemi aynı zamanda oldukça güçlü silahlara sahip ve düşman gemilerini otomatik olarak hedef alan lazerlerle birlikte geliyor. Kalkanları eritiyor adeta. Kendisi, New Atlantis Ship Services Technician aracılığı ile satın alınabilir.

Silent Runner: Tam zamanlı bir nakliyeci mi olmak istiyorsunuz? Shieldbreaker’ın ağabeyi olan C sınıfı bir gemi olan Silent Runner’dan başkasına bakmayın. Shieldbreaker savaşta oldukça iyi olsa da, Silent Runner 6,060 kargo alanıyla tamamen kargoyla ilgilidir. Elbette silahlarla daha da yükseltebilirsiniz, ancak bir uzay kamyoncusu olmak istiyorsanız tercih etmeniz gereken araç bu. Kargo alanının yanı sıra, 29LY’ye kadar yerçekimi sıçraması yapabilir ve 1.164 gövdeye sahiptir, bu da kapınıza gelen Crimson Fleet veya House of Va’ruun üyelerini uzak tutmak için fazlasıyla yeterlidir. 300 yakıt kapasitesi de var, bu da sizi galakside neredeyse her yere götürecektir. Kendisi, HopeTech HQ aracılığı ile satın alınabilir.

Vanquisher: Vanquisher, 4.120 kargo kapasitesi, 1.100 yakıtı ve 908 gövdesiyle sağlam bir C sınıfı çok yönlü araçtır. Özellikle parladığı yer, 730 kalkanıyla birlikte 149 hasar veren füzeleridir. Diğer silah kategorilerinde arzulanan bir yer bırakıyor, ancak füzeleriniz bu kadar çok hasar verdiğinde, çok fazla önemli değil. Ayrıca estetik açıdan en hoş gemi olmayabilir, ancak günün sonunda zaten esas olarak iç mekana bakıyor olacaksınız. Kendisi, Neon’daki Stroud-Eklund Showroom içerisinden satın alınabilir.

Abyss Trekker: Abyss Trekker, uzayda çok sayıda it dalaşına girmeyi planlıyorsanız açık ara en iyi seçeneğiniz olan bir başka C sınıfı gemidir. Sadece 340 kargo kapasitesine sahip olduğu için bununla çok fazla ganimet taşımayacaksınız, ancak 100 füze ve 170 balistik özelliği sayesinde karşılaştığınız tüm rakipleri alt edebileceksiniz. 850 kalkan ve 1,031 gövde ile bu camgöbeği beyazı gemiyi göklerden indirmek çok zaman alacaktır, ancak kaçmanız gerekirse 950 yakıtı vardır ve 25 LY’ye kadar yerçekimi zıplayabilir. Kendisi, Paradiso içerisindeki Ship Services Technician aracılığı ile satın alınabilir.

Narwhal: Narwhal tartışmasız tüm oyundaki en iyi – ve kesinlikle en pahalı – gemilerden biridir. Size 400.000’den fazla kredi gerektiren bu C sınıfı mavi canavar inanılmaz derecede çok yönlüdür ve 30LY’ye kadar zıplayabilir, böylece istediğiniz yere gidebilirsiniz. Gemide yedi mürettebat üyesi bulunabilir, 560 yakıt, 2.118 gövde ve 1.760 kargo kapasitesine sahiptir. Sonuç olarak, çok sayıda malzeme taşımak için iş görür (bunun için en iyisi olmasa da), ancak mevcut görevin ne olduğuna bağlı olarak gemiler arasında geçiş yapmak yerine tek bir geminin mümkün olduğunca çok şey yapmasını istiyorsanız, Narwhal tam size göre. Özellikle 114 balistik ve 82 füzesine dikkat edin. Kendisi, Neon’daki Taiyo Astroneering ile satın alınabilir.

Starborn Guardian: Burada New Game Plus için küçük bir spoiler uyarısı var, bu yüzden hiçbir şey bilmeden girmek istiyorsanız, okumayı bırakıp bu kılavuzdaki diğer gemilerden birine gidebilirsiniz. Bununla birlikte, oyunu bitirdiğinizde, New Game Plus sizi ilk oyununuz sırasında satın alınamayan veya çalınamayan A sınıfı bir gemi olan Starborn Guardian ile ödüllendirecek. Starborn Guardian oyundaki en hızlı gemilerden biridir, 30LY uzaklığa kadar yerçekimi zıplayabilir ve Solar Flare Beam ve Gravity Torpedo olmak üzere iki benzersiz silaha sahiptir. 950’lik kargo kapasitesi ve 649’luk gövdesiyle tüm oyundaki en iyi gemilerden biridir. Ayrıca inanılmaz görünüyor – gemi oluşturucuda bunun gibi bir şey yaratamazsınız.

Starfield

Starfield için internet sitemizde daha fazla rehber bulunuyor. Bu rehberlerin tamamını hemen aşağıdaki listemizden rahatlıkla görebilirsiniz.

İlk adımlar

Temel bilgiler

Yan görevler ve diğer içerikler

Yetenekler ve beceriler

Uzay gemileri

Önemli haberler

Ek bağlantılar

Etiketler: