Uzaktan bakınca rahatlatıcı görünen ama içine girince boynunuza kadar borca battığınız çiftçilik oyunları, Animal Crossing serisinin son oyunu sayesinde son birkaç yıldır oldukça popüler hale geldi. Özellikle de Nintendo Switch konsolunda pek çok öncülüyle karşılaştırmadan yeni bir oyun oynamak neredeyse imkansız. Bugün incelemesini yazacağım Everdream Valley ise bunu biliyor ve bu bilgiyi hem yararına, hem de zararına kullanıyor.

Mooneaters tarafından geliştirilen ve Untold Tales tarafından piyasaya sürülen Everdream Valley, Nintendo Switch konsolunun kalabalık tarım simülasyonu kategorisine giriyor – bu arada oyun, PC ve PlayStation cephelerinde de mevcut tabii ki. Oyun, kendisini diğer benzer oyunlardan ayırmak için çok farklı şeyler yapmaya çalışıyor ama ne yazık ki bu benzersizlikler, oyunu daha iyi bir çiftlik simülasyonu yapmıyor. Yalnız bu durum, türün diğer oyunlarını nasıl oynadığınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir; bu oyunu anlattığımdan daha iyi veya daha kötü olarak bulabilirsiniz.

Everdream Valley içerisinde büyükanne ve büyükbabanızla birlikte bir yaz geçiriyorsunuz. Şaşıracaksınız ama bu oyunda onlar hala hayatta ve onların uçsuz bucaksız tarım arazilerine yardım ediyorsunuz. Daha sonra, tüylü dostlarınızın şeklini aldığınız garip rüyalar görmeye başlıyorsunuz. Tüm bu rüyalar, ineklerinizi yuvarlak ve manzaralarınızı güzel kılan sevimli, parlak bir üç boyutlu sanat stiliyle sarılmış şekilde sizlere sunuluyor.

Oyunun bazı bölümlerinde (rüyalar sırasında) hayvan olmanız gerektiği göz önünde bulundurulduğu zaman, Everdream Valley yapıtının diğer çiftlik simülasyonu öğelerinden ziyade ineklere, koyunlara, tavuklara öncelik vermesi mantıklı. Eğer bu video oyununda bir nakliye kutusu, yerel bir kasaba veya eş adayları bekliyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ürün satmak ana amaç değil ve her gece sattığınız ürünlerden gelen altının tatmin edici sesine sahip olmayacaksınız. Ayrıca çiftliğinizi çevreleyen alan çok geniş ama çoğunlukla ormanlar ve sahillerden ibaret. Büyükanne, büyükbaba ve yerel tüccar ise karşılaşabileceğiniz tek insanlar.

Everdream Valley

Everdream Valley oyununda odak noktası tahmin ettiğinizden biraz daha farklı bir yerde

Everdream Valley; sınırlı mobilya, kıyafet ve saç stili çeşitleriyle kişiselleştirme konusunda biraz zayıf. Bununla birlikte, alan belirgin bir ızgara şekli görmediğiniz için çok akıcı hissettiriyor. Bu nedenle ağaçları gelişigüzel yerleştirmek isterseniz, yapabilirsiniz. Simetriyi çok seviyorum ama doğa çoğu zaman simetrik değil. Bu yüzden ağaçları veya benzeri şeyleri gelişigüzel bir şekilde yerleştirmek, simetrik olmaktan çok daha iyi hissettiriyor bu video oyununun içerisinde. Ayrıca oyunda çok sevimli bir köpek var ve kendisi oyundaki en sevdiğimiz canlıydı.

Everdream Valley içerisinde 10 farklı cins köpek arasından seçim yapabiliyorsunuz – birden fazla cins ne yazık ki seçemiyorsunuz. Köpek arkadaşınızla dostluğunuzu artırmak için onu seviyor ve getir-götür oyunu oynuyorsunuz. Karşılığında ise köpeğiniz, eve inek getirmek gibi çeşitli görevlerde yardımcı oluyor. Bir diğer yandan da oyunun rüyaları benzersiz bir unsur. Onları tetiklemek biraz zaman alıyor ve rüyalar görmeyince artık bir şeylerin ters gittiğini tahmin ediyorsunuz ama durum öyle değil aslında. Rüyalar için sadece sabretmek gerekiyor.

Bazı rüyalarda hayvanlar sizinle konuşarak rüyaların ardındaki gizemi meta bir şekilde çözmenize yardımcı oluyor. Bu aslında ilgi çekici bir hikaye olabilirdi ama her bir rüya etrafında yeterince gerilim yaratılmadığı için bizim için ilgi çekiciliklerini kaybettiler. Konuşulan dil de biraz yapmacıktı ve bunun çeviri sorunlarından kaynaklanıp, kaynaklanmadığından emin olamadım. Bazı diğer rüyalar zorluk derecesine göre değişen mini oyunlardan oluşuyor. Bazen rüya aktiviteleri uyanık olduğunuz saatleri de etkiliyor. Mesela, ördek yavrusu toplayan yetişkin bir ördek olarak gördüğümüz bir rüyadan sonra gölette koca bir sürüyle uyandık.

Bu tür bir sonuç rahatlatıcıydı; hayvanları gütmek aslında kedileri gütmek gibi hissettiriyor. Yani, hayvanları okşayarak sakinleştirmeye çalıştığımızda ve bizi takip etmeleri gerektiğinde bile sık sık kaçıyorlar. Sonra kafesten de kaçıyorlar ve oyuna kaotik bir his veriyordu. Elbette hafif stres elementleri bu tür yönetim simülasyonlarında yaygın ama bir aşamada o kadar stresli bir hale geldi ki oyun, kendisinden uzaklaşmak zorunda kaldım. Stardew Valley veya Story of Seasons gibi markalardaki, “Sadece bir gün daha oynayayım!” hissi yoktu bu oyunda.

Everdream Valley

Diğer oyunların görmezden geldiği dışkı gerçeği bu video oyununda karşımıza çıkıyor

Hayvan dışkılarını da unutmamak gerekiyor. Canlılara bakmanın gerçeklerini görmezden gelen diğer sevimli çiftçilik simülasyonlarının aksine, Everdream Valley bu elementi halının altına süpürmüyor. Tam tersine bu oyun size sabah-akşam dışkı toplatıyor. Bunları topladıktan sonra gübre için kullanabilirsiniz ve bu da ürünlerinizin daha hızlı büyümesine yardımcı olur. Bir diğer yandan da oyunun öğreticileri içerikleri aslında topladığınız mantarlar gibi. Yani, onlardan çok fazla var ama kullanışlı değiller. Bu da birazcık hayal kırıklığı oluşturuyor bende.

Everdream Valley oyunundaki öğretici içeriklerin birçoğu siz görevi nasıl yapacağınızı bulana kadar ortaya çıkmıyor bile. Daha önce de belirttiğim gibi bu video oyununun dünyası çoğunlukla çimen, ağaç ve sahillerden oluşuyor ve oldukça da geniş. Köprüleri onarmak için yeterli malzemeye sahip olmanız koşuluyla, nispeten esnek bir düzende pastoral alanlara özgürce koşabilirsiniz. Bu düzlüklerde flüt ve yaylı çalgı sesleri eşliğinde atlayıp zıplamak oldukça eğlenceli. Tabii oyun gecikme ya da takılma yapmıyorsa. Burada da başka bir sıkıntı yaşıyorsunuz işte.

Everdream Valley oyununun devasa dünyasında hızlı seyahat etmek isteyebilirsiniz ama böyle bir şey oyunda varsa da ben bulamadım. Yine de oyundaki maceralarımızı kolaylaştıran bazı şeyler var. Mesela, her yerde uyuyabilmeniz ve rüya görebilmeniz için bir çadırınız var. Ayrıca envanterinize sığmayan eşyalar doğrudan ana üssünüzdeki saklama sandığınıza gönderiliyor, bu da tahmin ettiğinizden katlarca daha fazla kullanışlı hissettiriyor.

Tüm bunların haricinde oyunun haritası da deneyiminize çok yardımcı oluyor ama kullanıcı arayüzü bu kadar sık kullanılan bir öğe için oldukça zayıf. Mesela, oyunun dünyasındaki alanlar için hiçbir kelime veya isim yok, yerleştirebileceğiniz iğnelerin hepsi aynı renkte ve bir hata, her bir iğnenin boyutunda tutarsızlığa neden oluyor. Aslında bu anlattıklarım basit bir güncelleme ile çözülebilecek seviyede ama bu detayların nasıl gözden kaçtığını da merak edemeden geçemiyorum.

Everdream Valley

Everdream Valley oyununda karşınıza çıkan her şey rahatlatıcı ve hoş değil ne yazık ki

Everdream Valley içerisinde ne yazık ki pek de hoş olmayan bazı unsurlar da var. Mesela, çiftliğe her döndüğümde hayvanlarımın hastalandığını ve köpeğimle olan arkadaşlık seviyemin düştüğünü fark ettim. Bunun nedenini hiçbir şekilde anlamadım. Tatilden döndüğünüzde normal bir insan gibi ev işleri yapmanız gerektiğini fark etmeniz gibiydi. Eğer çok uzağa giderseniz de kendinizi kurtlara, kazlara veya arılara karşı kılıcınızı çılgınca sallayarak savunmak zorunda kalacaksınız; tabii eğer zamanında kuşanabilirseniz. Bu tabii ki Stardew Valley oyunundaki madenlerin derin seviyeleri kadar zorlayıcı değil ama bu oyunda da böyle bir şey beklemiyordum.

Everdream Valley oyununda birkaç hata ve aksaklıkla da karşılaştım ama oyun, piyasaya sürüldüğünden beri çıkan güncellemeler bu hataların bazılarını ele aldı. Ayrıca, güncellemeler de diğer platformlara kıyasla Nintendo Switch cephesine daha geç gelebiliyor. Oyunun bu sürümünde henüz düzeltilmemiş problemler arasında inanılmaz yavaş yükleme süreleri, yavaş görev güncellemeleri, hantal karakter hareketi ve hayvanların takılıp, kalması yer alıyor. Çoğu zaman yanlış bir şey yapıp, yapmadığımızdan veya bir hatanın yaşanan sorunlara neden olup, olmadığından emin olamadım. Genel olarak oyun, diğer platformlarda hızlı ve sorunsuz çalışıyor.

Haritanın dışında da daha fazla kullanıcı arayüzü sorunu var. Everdream Valley oyununda tarif veya üretim günlüğü yok, mahsul yetiştirmeye veya hayvanlarla etkileşime girmeye çalışırken onlara hedef almanız zorlaşıyor ve depolama sandığınızı sıralayamıyorsunz veya çoğu öğeyi yerleştirdikten sonra geri alamıyorsunuz. Ana ekranda görevlerin okunması zor ve saat, haritayı engelliyor. Bitkileri suladıktan sonra ıslak görünümlü toprak gibi görsel ipuçları da yok. Problemlere tek tek baktığınız zaman hepsi küçük ama bu oyunda da öğrendiğimiz üzere tohum ekerken olduğu gibi küçük şeylerden, büyük şeyler ortaya çıkıyor. Hatalar da böyle hissettiriyor.

İnceleme yazımın başında da söylediğim gibi Everdream Valley oyunundan alacağınız keyif, halihazırda Nintendo Switch konsolunuzda bulunan çiftlik simülasyonlarını nasıl oynamak istediğinize bağlı olacaktır. Öncelikli amacınız altın toplamak veya çiftliğinizi güzelleştirmek ise bu video oyununda size sunulan deneyiminden hoşlanmayabilirsiniz. Daha önce hiç çiftlik simülasyonu oynamadıysanız ve ilk deneyiminizi yaşamak istiyorsanız da bu yapıttan başlamanızı önermiyoruz. Ancak, hayvanlarınıza bakmayı seviyorsanız ve hayatı onların parlak gözlerinden görmek istiyorsanız, bu oyun, problemlerine rağmen tam size göre olabilir.

Everdream Valley
Olumlu
Kendi türü için yenilikçi hissettiriyor.
Tarımla birlikte hayvan sevgisine odaklanıyor.
Oyunun temposu ve oynanış döngüsü tam kıvamında.
Mini oyunlar oldukça eğlenceli.
Görsel açıdan oyun oldukça tatlı görünüyor.
Olumsuz
İnanılmaz hatalı bir deneyim sunuluyor.
Performans oldukça zayıf hissettiriyor.
Rahatlatıcı bir oyun gibi görünse de değil.
Karakter hareketleri filan pek akıcı değil.
Bittiğinde her şey yarım kalmış gibi duruyor.
5

Etiketler: