Güzel bir 2019 için teşekkür ediyoruz

Bir seneyi daha geride bıraktık ve durumumuzu sizler için özetledik.


Mavi Kol ile bir senenin sonuna daha geldik. Hazır yeni seneyi selamlamaya hazırlanırken de sizlere bir teşekkür etmek istedik. En son böyle bir yazıyı, doğal olarak, 2018 senesinin sonunda hazırlamıştık ve sizlere internet sitemizde neler olduğundan da bahsetmiştik. Ardından tabii ki teşekkürlerimizi ve minnettarlığımızı sizlere sunmuştuk. Sonuçta, bizler burada her gün onlarca içerik üretiyoruz ama bu içerikleri siz okuyor olmasaydınız, şu an burada olmazdık. Bu yüzden, okurlarımıza teşekkür ediyoruz.

Mavi Kol

2019 senesine şöyle bir göz atalım

Mavi Kol, görünüm olarak yenilendi

Yazımıza öncelikle bu senede internet sitemizin başından geçen büyük olaylardan bahsederek başlamak istiyoruz. Bunların ilki, tabii ki görüntümüz oldu. Bizler, 11 Nisan 2018 tarihinde internet alemine giriş yaptık ve o tarihten itibaren pek de mavi diyemeyeceğimiz bir renge ve düşündürücü bir logo tasarımına sahiptik. Tabii ki zamanında bu renkler ve tasarımlar gayet normal görünüyordu ama zaman geçtikçe bizler de değiştik ve daha mavi, daha modern bir görünüme sahip olmak istedik.

Çok uzun bir süre önce değil, 7 Haziran 2019 tarihinde renklerimizi ve logomuzu değiştirdik. Evet, bayramın ortasında ve E3 2019 etkinliğine sadece günler kala böyle bir değişiklik yaparak, kişisel olarak kötü bir karar verdiğimi düşünüyorum ama bu renkler ve logo, uzun süredir üzerinde düşündüğüm şeyler idi. Fırsatını bulmuşken de zamanlama çok ilginç olsa bile gerekli değişikliği yapmak istedim; yaza yeni bir giriş yapmak lazım sonuçta. Zaten bu senenin en büyük değişikliği de renklerimiz ve temamız oldu.

Kategorilerimiz üzerinde önemli değişiklikler yapıldı

2019 senesi boyunca Mavi Kol olarak haftanın 7 günü, aralıksız bir şekilde içerik üretmeye devam ettik sizler için. Yeri geldi haber yazdık, yeri geldi rehber yazdık ama herhangi bir içerik yayımlamadığımız bir gün bile olmadı diye hatırlıyorum 2019 boyunca. Ayrıca, belki fark etmemiş olabilirsiniz ama bir süredir her gün yeni bir inceleme yazmaya çalışıyoruz sizler için. Bunun birçok amacı var ama en önemlileri size yeni video oyunlarını gösterebilmek ve bizim tarafımızda da kategorileri güncel tutmak.

İçerikler haricinde, bu içerikleri görebileceğiniz kategorilerimizde de bazı değişikliklere gittik. Bu değişikliklerin başını, başlıkların hemen üzerindeki küçük sekmeler çekiyor. Bu sekmelere tıklayarak, yazılarımızı farklı şekillerde sıralayabiliyorsunuz. Mesela, yine birkaç hafta önce tüm içeriklerimize kalp simgeleri ekledik. Bu simgelere tıklayarak, içeriğimizi beğendiğinizi gösterebiliyorsunuz ve o sekmelerden de, “En Çok Beğenilen” aracılığı ile en çok beğenilen içerikleri görebiliyorsunuz.

Bu sekmelerde bir de, “En Beğenilenler” diye bir seçenek bulunuyor. Bu seçenek, sadece inceleme kategorimiz üzerinde çalışıyor ama kendisini diğer kategorilerde de görebiliyorsunuz. Bu bir hatadır ve kendisini kısa vadede düzeltebileceğimizi ne yazık ki sanmıyoruz. Bu seçenek sayesinde de internet sitemizdeki en yüksek inceleme puanlı yazıları görebiliyorsunuz ama ne yazık ki bu sistem de düzgün çalışmıyor. Listede birçok inceleme eksik çıkabiliyor ve kısa vadede bu hatayı da düzeltemeyeceğiz.

Kategorilerimize sadece ufak dokunuşlar eklemedik; birçok sayfayı zenginleştirdik de. Özellikle İncelemeler ve Rehberler isimli kategorimizde daha zengin içeriklerle karşılaşabiliyorsunuz. Rastgele incelemeler olsun, rehberini yazdığımız video oyunlarının tek bir sayfada toplanması olsun, ihtiyacınız olabilecek her şeyi sizlere sunabilmek istedik. Ayrıca artık ana sayfamızda yenilenmiş tasarımı ile bizce çok şık bir manşet bulunuyor. Aynı manşeti, ihtiyacı olan birkaç kategoriye de ekledik.

Bir içerik türüne elveda dendi

Muhtemelen fark etmemiş olacaksınız ki internet sitemizde uzun bir süredir aktif olan Testler kategorisini kaldırdık. Bu kategorinin içerisinde sadece tek bir içerik bulunuyordu ve devamını da oluşturma gibi bir planımız kısa ve orta vadede bulunmuyordu. İçerik üretmediğimiz bir kategorinin de aktif kalmasını istemediğimiz için bu kategoriyi kaldırdık. Yalnız, o kategorideki tek içeriğe günümüzde de ulaşılabiliyor. Kendisi, E3 etkinlikleri ile ilgili bilginizi test edebileceğiniz bir yapıya sahipti.

Elveda dediğimiz bir başka bir şey ise memnuniyetlik anketimiz. 2018 senesinin sonunda sizlere bir anket sunmuştuk. Bu anket sayesinde bizleri değerlendirebiliyordunuz. Bu sayede hangi yönlerimizin iyileştirmeye ihtiyacı olduğunu görebilecektik ama bizim kusursuzluğumuzdan mıdır, yoksa o yazıyı kimse okumadığı için midir bilemiyoruz, anketimize sadece bir kişi katıldı. O kişiye teşekkür ediyoruz ama anketimiz bu sene geri dönüş yapmayacak; yine de yorumları kullanabilirsiniz eleştiriler için.

Sırada Mavi Kol tarafından çok sevilen istatistikler var

Daha 2019 senesinin bitmesine birkaç hafta var ama bizler şimdiden internet sitemiz hakkında bazı istatistikleri yayımlamak istiyoruz. Bu istatistikler, tabii ki sizlerin en çok okuduğu içerikler hakkında olacak. Sizlere öncelikle internet sitemizin genelinde bir sene boyunca en çok okunmuş olan içerikleri göstereceğiz; ardından da sadece inceleme kategorimizden en çok okunmuş olan yazıları sunacağız. Bakalım en popüler haberlerimiz, rehberlerimiz, incelemelerimiz filan nelermiş?

Sitemizin genelinde en çok okunan içerikler

 1. PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununa gelecek rütbe sistemi detaylandırıldı
 2. eFootball Pro Evolution Soccer 2020: Yeni başlayanlar için taktikler ve ipuçları
 3. 2019 senesinin en iyi FPS ve TPS oyunları
 4. NBA 2K19: Oyuna yeni başlayanlar için en iyi ipuçları
 5. eFootball Pro Evolution Soccer 2020: En iyi çalımlar nasıl yapılır?
 6. NBA 2K19: MyPlayer en iyi şekilde nasıl geliştirilir?
 7. PlayerUnknown’s Battlegrounds Lite için verilen FreeZone ve Paycell hediyeleri nasıl kullanılır?
 8. NBA 2K19: Başarı getirecek oyun tarzları ve taktikleri
 9. Apex Legends: En iyi silahlar
 10. Momo Challenge nedir?

Sitemizin genelinde en çok okunan incelemeler

 1. NBA 2K19 incelemesi
 2. Apex Legends incelemesi
 3. Pro Evolution Soccer 2019 incelemesi
 4. FIFA 19 incelemesi
 5. NBA Live 19 incelemesi
 6. WWE 2K19 incelemesi
 7. Conan Exiles incelemesi
 8. NBA 2K20 incelemesi
 9. FIFA 20 incelemesi
 10. The Sims 4: StrangerVille incelemesi

Mavi Kol olarak güzel bir 2019 için çok teşekkür ediyoruz

2018 senesi bizler için çok güzel geçmişti. 2019 da çok farklı olmadı. Bu sene de daha fazla insana ve markaya ulaşmayı başardık. Kimler bizim sıkı takipçilerimiz olmuştur, internet sitemizi ziyaret eden insanlardan kaçı bu yazıyı sonuna okuyacak kadar bizi seviyor olabilir, bilemiyoruz ama biz 2019 senesindeki performansımızdan memnun kaldık. Tabii ki her zaman daha fazla büyümek ve kaliteli bir hal almak için imkan vardır. Bu imkanlarımızı 2020 senesi boyunca devam ettirmeyi umuyoruz.

2019 senesi boyunca bizim yanımızda olduğunuz için, içeriklerimizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Daha önce de dediğimiz gibi eğer siz olmasaydınız, bu internet sitesinin ve ürettiğimiz içeriklerin hiçbir anlamı olmayacaktı. Umuyoruz ki 2020 senesi boyunca da yanımızda olursunuz, bizlere destek verirsiniz ve Mavi Kol olarak çok daha iyi noktalara gelebiliriz. Umuyoruz ki 2020 senesi boyunca sizlere daha fazla ve daha kaliteli içerikler sunabiliriz. Tekrardan, güzel bir 2019 için çok teşekkür ediyoruz.