eFootball Pro Evolution Soccer 2020: En iyi çalımlar nasıl yapılır?

Bu futbol oyununda yapabileceğiniz en iyi çalımlardan bazı örnekler sunuyoruz.

Futbolun en güzel taraflarından bir tanesi de göze hoş gelen hareketler ve rakibi geçme yöntemlerinde saklıdır. eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununun oynanış mekanikleri içerisinde, bahsettiğimiz göze hoş gelen hareketlerden çokça bulunur. Bu hareketler yani çalım atarak oyuncuları geçmek aslında göründüğünden daha kolaydır. Bu rehber yazımızda, eFootball PES 2020 oyununda uygulayabileceğiniz en iyi çalımlardan bazılarının nasıl yapıldığına göz atacağız.


eFootball Pro Evolution Soccer 2020 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

eFootball Pro Evolution Soccer 2020 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, serinin yeni oyunu ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


eFootball PES 2020: En iyi çalımlar nasıl yapılır?

eFootball PES 2020 ile daha havalı bir oyun tarzı edinebilirsiniz

Bu hareketlerin nasıl yapılacağını illa ki bilen okurlarımız vardır. Birler, bilmeyen okurlarımız için bazı örnekler sunarak, yardımcı olmaya çalışacağız. Örneğin, pek çok kişinin bildiği meşhur bir hareketin, eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununda kolaylıkla yapılabildiğini söyleyerek başlayalım. Eskilerin George Hagi ve İlhan Mansız ile özdeşleştirebileceği bir hareket bu. Oyuncu, topu iki bacağı arasından geçirerek, ayakları arasındayken arkadan öne havadan atma hareketinden bahsediyoruz.

Bu meşhur hareketi, eFootball PES 2020 oyununda yapmak için PlayStation 4 kontrolcüsündeki R3 tuşuna iki kere basmanız yeterli olacaktır. Hareket halindeki oyunc bu hareketi basitçe yapar ama o sıradaki saha durumundan ve oyuncunun yetenek değerlerinden ötürü, bu hareket her defasında başarılı sonuç vermeye bilir. Yine de anlattığımız, oyuncuları fazla zorlamayan ve göze hoş görünen bir harekettir.                                

Fazla uzatmadan, topsuz bir çalımdan da kısaca bahsedelim. Top ayağınızdayken, uzun bir yöne gidiyormuş gibi yapmasını sağlamak da oldukça kolaydır. Vücut aldatması yapmak için sol analog çubuğu önce yukarı sonra hızlıca alta çevirirseniz, oyuncunuz topa dokunmadan vücudunu hareketlendirir. Bu hareketi top ile yapmak ve bir yöne gidiyor gibi rakibi kandırmak içinse sağ analog çubuğu benzer biçimde hareket ettirmeniz yeterli olacaktır.

Çalım atmak aslında oldukça kolay gerçekleştirilebiliyor

Futbolda bazı klasik çalımlar vardır. Oyuncunun hızlıca yanına top atıp geçmek istiyorsanız Sol analog çubuğunu yukarı, sağ analog çubuğunu aşağı ittirebilirsiniz. Bu hareketin tam tersini yaptığınızda oyuncu, rakibinin yanından hızlıca geçecektir. Aynı tuş kombinasyonunu farklı biçimlerde ve analog çubukları çapraza eğerek yaparsanız, oyuncunuz diğer yönden çalım hareketini gerçekleştirecektir. Birkaç denemeden sonra eliniz alıştığında bu hareketleri oyun içerisinde daha rahat bir biçimde uygulayabilirsiniz.

Bunlarla birlikte PlayStation 4 kontrolcüsüyle iki analog çubuğu birbirine doğru çekerseniz topuklu çalım hareketi yapılır. Ronaldinho isimli futbolcuyla özdeşleşen tek ayakla topun yönünü değiştirme hareketi içinse; sol analog çubuğu ileri üst tarafa, sağ analog çubuğuysa ileri alt tarafa ittirmeniz yeterlidir. Bunu yaparken önce sağ, hemen ardından sol analog çubuğu hareketlendirmeniz gerekir. Yine PlayStation 4 kontrolcüsü kullanarak topukla topu oyuncunun arkasından geçirmek isterseniz, sağ analog çubuğu atak yönünüze göre ileriye, sol analog çubuğuysa yukarıya doğru hareket ettirebilirsiniz.

Oyuncunuz sabit duruyorsa iki analog çubuğu çapraz yönlerden birbirine doğru çevirirseniz, oyuncu topu tek ayağıyla tutarak diğer ayağının arkasından geçirerek şık bir hareket yapacaktır. Bir oyuncunun bacak arasından topu geçirmek isterseniz de karşınızdaki oyuncuya doğru giderken R1 tuşuna basmalı ve sol analog çubuğu, gittiğiniz yönün tersine doğru çekmelisiniz. Böylece oyuncunuz, karşısındaki oyuncunun bacağınız arasından geçirmek için hamle yapar. Kaleme aldığımız kombinasyonların pek çoklarını kendiniz de deneyip bulabilirsiniz.  

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x