Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

The Sims 4: StrangerVille incelemesi

The Sims 4: StrangerVille ile her şey daha garip bir hal alıyor.

The Sims 4, genişletme paketleri ve ek paketleri ile oyuncuların deneyimini sürekli olarak zenginleştirmeye çalışır. Yalnız bu zenginleştirme yapılırken de bana soracak olursanız, oyunun evreni hiçbir zaman düşünülmez. Fakat birkaç hafta önce piyasaya sürülmüş olan The Sims 4: StrangerVille, bizce öyle bir ek paket değil. The Sims 4: StrangerVille, oyunun önemli bir noktasını zenginleştirmeye çalışan bir paket. Peki, bu yeni ek paket, amacına ulaşabiliyor mu?

The Sims 4: StrangerVille

The Sims 4: StrangerVille ile kafalar güzel

Biraz önce demiştim, ana seriye ait The Sims oyunlarının önemli bir problemi bulunuyordu. O problem de hikaye ve hikaye anlatımı idi. İşte bu inceleme yazımda bahsedeceğim ek paket, bu problemi düzeltmeye çalışıyor. The Sims 4: StrangerVille ile oyunda yeni bir bölge açılıyor ve bizler de oraya taşınabiliyoruz. Askeri gücün baskın olduğu bu bölgede garip şeyler yaşanıyor ve bir hikaye anlatımı ile bizim bu gizemi çözmemiz gerekiyor. Yani, bu ek paket ile net bir amacımız var, yapmamız gereken şeyler var.

İçerisinde yaşamaya başladığımız bu bölgede bazı ilginç şeyler yaşanıyor. Bizler de en başlarda, bölgenin sakinleri ile konuşarak, neler olduğunu anlamaya çalışıyoruz. StrangerVille hakkında öğrendiğimiz her bilgi, ek pakette bizi daha ileriye taşıyor ve zaman zaman oyunun dünyası değişiyor. Her şey çok daha garip, gizemli ve korkutucu bir hal alıyor. Bu ek paket ile açıkçası benim hoşuma en çok giden şey de hikaye ve hikaye anlatımı oldu. Evet, bir The Sims oyunundan bunları normalde beklemezsiniz ama ne diyebilirim ki?

Bu ek paket ile oyuna yeni bir Aspiration ekleniyor. Bu Aspiration ögesinin adı da Strangerville Mystery. Eğer bölgeye girdikten sonra Aspiration olarak Strangerville Mystery seçerseniz, oyun sizin etrafınızda biraz daha kolaylaşıyor; Strangerville Mystery, bir rehber görevi alıyor. Oyunun hikayesi hakkında daha fazla bilgi vermeyeceğim ama benim oldukça ilgimi çeken, hoşuma giden bir hikayenin anlatıldığını sizlere gönül rahatlığı ile söyleyebilirim.

Peki, StrangerVille içerisindeki hikaye bitince neler oluyor? Açıkçası The Sims 4: StrangerVille, bu noktada benim için biraz olumsuz bir noktaya kaçıyor; hikaye bittiği zaman StrangerVille, oyundaki herhangi bir bölgeye dönüyor. Bu bölgenin tek benzersiz yanı, içerisinde gizem bulundurması idi. Bölgenin, garipliklerle dolu olması idi ama hikaye bitince tüm bunların kaybolması, benim için pek hoş olmadı. Keşke geliştirici ekip, final için daha farklı bir şey düşünebilseydi.

The Sims 4: StrangerVille

Oyuna eklenen yeni eşyalar da kısmen ilgi çekici

StrangerVille, görünüş açısından oyundaki diğer bölgelere göre farklı. Bölgenin genel anlamda bir batı teması bulunuyor. Batı teması haricinde yer altı sığınakları ve bu sığınaklara yakışır eşyalar da ek paket ile öne çıkıyor. Oyuna bu ek paket ile eklenen eşyalar yeterince farklılık yarattığı için aslında bu ek paketin, bu yönden başarılı olduğunu düşünebiliriz.

Ek paketin dünyasındaki benzersizlik, eviniz için kullanabileceğiniz eşyalara ve karakteriniz için kullanabileceğiniz kıyafetlere de yansıyor. Oyuna eklenen ev eşyalarının, temel oyundakilerle tamamen uyumsuz olduğunu söyleyebilirim ama kıyafet bakımından, özellikle yeni saç stilleri, oyundaki her şeye gidiyor. Kıyafetlerin de bazıları, her şeye uyumlu görünüyor. Geriye kalan kıyafetler de bence gayet ortalama seviyede.

The Sims 4: StrangerVille ile oyunculara askeri bir iş imkanı da sunuluyor. Bu iş imkanı, sosyal medya ve kritik meslek dalları gibi dilerseniz evden yönetilebiliyor, dilerseniz de klasik bir şekilde işe gidip, gelebiliyorsunuz. Askeri meslek ile açılan eşyalarında gayet güzel ve ilgi çekici olduğunu sizlere söyleyebilirim.

The Sims 4 için piyasaya sürülen ek paketler, genelde oynanış temelli oluyor ve genel anlamda da bana soracak olursanız bu ek paket, gereken güzelliği oyuna katıyor. Yalnız, bu ek paket gizemleriyle, çılgınlıklarıyla ve yapılması gereken birkaç saatlik görevi ile bazı oyuncuların hoşuna gitmeyebilir; oyuncular, böyle bir oyunda serbest olmak isteyebilir. Bu ek paket, kendisi sonlanana kadar sizi rahat bırakmayacak. Bu, benim için bir problem değildi ama problem olarak görebilecek insanlar da mutlaka vardır dünyada.

The Sims 4: StrangerVille

The Sims 4: StrangerVille, deneysel bir ek paket miydi?

EA ve bu video oyununun geliştirici ekibi, bahsetmiş olduğumuz ek paket ile kesinlikle bir şey denemek istedi. Bu ek paket, The Sims serisine gelen ek paketlerin hiçbirine benzemiyor. Hem yapı olarak, hem oynanış olarak, hem de içerik olarak çok daha güçlü ve içerisinde benzersiz ögeler bulunduran bir ek paket var karşımızda. Genelde bu tip ek paketleri; tek başına, daha uzun bir halde, yan serilere ait oyunlar olarak görürdük ama bu ek paket de kesinlikle gayet güzel.

Oynanış açısından oldukça güçlü olan bu ek paket, daha önce demiş olduğum gibi hikaye ve hikaye anlatımı konusunda da oldukça güçlü ki böyle bir güçlülüğü kesinlikle bir The Sims oyunundan bekleyemezdik. Karşımızda tabii ki bir hikaye temelli oyun yok ama The Sims seviyesine göre gayet güzel bir hikaye var.

Hikaye ve oynanış haricinde, oyuna gelen yeni eşyalar ve kıyafetler de yer yer hoş. Yalnız, oyuna bu noktada eklenen çoğu şey sanki rastgele. Yani, tüm bunları tasarlayan ekip, tek bir tema üzerinde karar kılamamış ve 2 veya 3 farklı temayı, tek bir ek paketin içerisine eklemeye karar vermiş. Bu sebepten ötürü belki kıyafetler ve ev eşyaları en başta gözünüze garip gelebilir ama alışacaksınız efendim.

Son olarak da söylemem gerekirse, bir ek paket olarak veya The Sims evrenine göre bir oyun paketi olarak The Sims 4: StrangerVille, oldukça güçlü bir oyun paketi. Bana soracak olursanız bu ürün, bugüne kadar oyun için satışa sunulmuş en iyi oyun paketlerinden bir tanesi. Hatta, bazı genişletme paketleri ile karşılaştırdığınız zaman bu oyun paketinde daha fazla içerik bile görebiliyorsunuz bazı noktalarda. Bu sebepten ötürü de The Sims 4: StrangerVille bölgesine mutlaka adım atmanızı öneriyorum.

The Sims 4: StrangerVille, bir oyun paketi olarak gayet güçlü görünüyor. Yine de bu paketin bazı noktalarda oyuncuları sınırlandırıyor olması, oyuna eklenen yeni eşyalarda net bir tema olmaması mutlaka bazı oyuncuların hoşuna gitmeyecektir. Yine de bir The Sims oyununda hikaye ve hikaye anlatımı görmek istiyorsanız, bu oyun paketini denemelisiniz.
Olumlu
The Sims 4 oyununda hikaye görmek.
Eğlenceli oynanış.
Yeni oynanış ögeleri.
Olumsuz
Bir türlü karar verilememiş tema.
Tekrar oynanabilirlik yok.
Bir noktadan sonra StrangerVille, sıradanlaşıyor.
8.2
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir