2018, 2019, 2020, 2021 ve 2022 derken zaman su gibi aktı ve 2023 senesini de bitirdik. Her sene olduğu gibi bu sene de sizlerin sayesinde Mavi Kol ayakta kaldı. Ben de teşekkür etmek, geride bırakmaya hazırlandığımız bu seneyi özetlemek ve 2024 yılına değinmek istedim.

İstatistikler nerede?

Normalde yazımın bu kısmında yılı birkaç cümle ile özetler ve internet siteme ait bazı istatistikler yayımlardım ama eğer yanlış hatırlamıyorsam Haziran 2023 civarında Google Analytics 4 zorunlu hale getirildi ve o döneme kadar kullandığım Universal Analytics için verilen destek kesildi. Durum böyle olunca senenin tam ortasından istatistikler ikiye bölündü. Daha da önemlisi, benim iki farklı kaynaktan istatistik toplayıp, bunları tek bir tabloda sunacak ne matematik bilgim var, ne de enerjim. Bu yüzden, 2023 yılını istatistik olmadan kapatacağız.

Aslında bazı istatistikler internet sitemizin sağ tarafında herkese açık bir şekilde yayımlanıyordu. Bu kısımlarda en popüler incelemeler ve rehberler gösteriliyordu ama problem şu ki o kısımlarda sadece tüm zamanların en çok okunan içeriklerini sunabiliyordum. Bu bir sıkıntı; tüm zamanların en çok okunan içerikleri pek de dinamik bir liste olmuyor. Zaten sitemdeki o iki liste de 1 Ocak 2023 tarihinden beri neredeyse aynı duruyor. Bu yüzden 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren o kısmı değiştirip, daha farklı bir alana yöneleceğim.

Yeni yıla girdiğimiz zaman sağ taraftaki alanda artık geçen ayın oyun incelemelerini görebileceksiniz. Bu incelemeler, puanlarına göre sıralanmış olacak ve liste her ay güncellenecek. Mesela, Ocak 2024 boyunca, Aralık 2023 içerisinde yayımladığımız tüm incelemeler görünecek. Mavi Kol içerisinde her gün 1 adet oyun incelemesi (veya ön incelemesi) yayımlıyorum ve bunları en güzel şekilde göstermenin yollarından birinin bu olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, sizler de tek bir bakış ile koskoca bir ayın en azından oyun bakımından özetini görebileceksiniz.

Bahsetmiş olduğum “geçen ayın incelemeleri” listesinin hemen altında da X üzerinde yaptığımız paylaşımlar yer alacak. Bunun sebebi, sosyal medyada bazen Mavi Kol üzerinde yer almayan haberleri kısa şekillerde paylaşıyorum ve onlardan da haberdar olmanızı istiyorum. Bu haberlerin haricinde takip ettiğim birkaç markanın (PlayStation ve Xbox gibi) ilgi çekici paylaşımlarını da tekrar yayımlıyorum. X kullanmıyorsanız bile, en azından sitemizin üzerinden de bunları görebileceksiniz. Belki ilginizi çeken bir şeyler yakalayabilirsiniz.

Tüm bunların haricinde, “haftanın en önemli gelişmeleri” için de çok ufak bir planım var: Her haftanın yazısının başlığını en büyük haberin konusu olarak değiştireceğim. Yani, “Haftanın en önemli gelişmeleri” yerine “PlayStation 5 Pro duyuruldu” gibi bir başlık göreceksiniz bundan sonra. Yazının içeriği ve konsepti filan tamamen aynı kalacak. Ayrıca, bu yazıyı her Pazartesi değil de, haftada iki gün olacak şekilde her Çarşamba ve Cuma günleri paylaşma gibi bir planım da var ama bundan pek emin değilim, yazının günü gelene kadar emin olmamaya devam edeceğim.

Mavi Kol için düşündüğüm değişiklikler açıkçası bunlar. Genel içerik düzeni aynen devam edecek. Yani, günlük incelemeler yazılacak ve haberler yerine rehberlere verilen önem aynı kalacak. Rehber kısmında da bir süre daha EA Sports FC 24 ile devam etmeyi planlıyorum. Belki yeni senenin ilk çeyreğinin sonlarına doğru bu oyun için rehberlere son verip, kısa bir süreliğine eski oyunların rehberlerini kontrol edip, daha sonra rehber serisi için yeni bir oyun arayışına girebilirim. Eminim ki 2024 içerisinde rehberi yazılacak sayısız oyun piyasaya sürülecektir.

Teşekkürler

Anlayacağınız, Mavi Kol için yeni yılda çok bir şey değişmeyecek. Sadece beni rahatsız eden birkaç noktaya el atacağım ve içerikler aynı şekilde, sizler için üretilmeye devam edecek. Bu içeriklerin hiçbir anlamı olmazdı eğer sizler onları ziyaret etmeseydiniz. Bu yüzden de teşekkür ediyorum. Geçen sene aynı bu tip içeriği hazırlarken inanılmaz zorlanmıştım. En basit bir cümleyi bile kuramıyordum, aklımdan bir şey geçiremiyordum. Sebebi bende kalsın. Bu senenin yazısı ise en azından benim için su gibi aktı. Pek de bir şey yazmadım aslında ama elimden gelen şimdilik budur.

Mavi Kol, günde binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor ama sitenin kendisinin pek de bir topluluğu yok. Bu yüzden, bu tip daha gerçek yazıları okuyacak en fazla birkaç kişi vardır ve o kişilerin de kimler olduğunu belki inanmazsınız ama tahmin edebiliyorum. Yine de bu yazıyı hem okumayacak olan ziyaretçilere, hem de okuyacak o topluluğa tekrardan teşekkür ediyorum. Daha önce de dediğim gibi bu tip bir internet sitesinin sınırsız internet aleminde bir yeri olmazdı eğer sizler üretilen içeriklere bir şekilde ilgi göstermiyor olsaydınız. Teşekkürler.

Etiketler: