Nasıl oldu, tam olarak anlamadım ama 2018, 2019 ve 2020 derken 2021 de bitti. Hatta geçen senelere göre bu sene daha da hızlı geçti. Yeni nesil konsolların heyecanıyla senenin ilk yarısının geçtiğini bile fark edemedim. Daha sonrasında da E3 2021, Gamescom 2021, Tokyo Game Show 2021 ve The Game Awards 2021 derken sene bitti. Etkinlikten etkinliğe yaşadık yani. Yeni ne oyunlar duyurulacak, hangi oyunlar bu sene piyasaya sürülecek, hangileri 2022 senesine ertelenecek derken, bir seneyi daha bitirdik. Peki, bu sene Mavi Kol tarafında neler yaşandı? En çok hangi yazılar okundu? Daha da önemlisi, Mavi Kol ile 2022 senesinde neler olacak?

Güzel bir 2021 için teşekkür ediyoruz - Mavi Kol

En çok okunan incelemeler ve onların geleceği

2021 senesini özetlemeye direkt olarak incelemelerden başlamak istiyorum. Bunun sebebi ise 2021 içerisinde, eğer yanlış hesaplamadıysam, tam 235 adet inceleme yayımlamış olmam. Bunların çoğunluğu oyun incelemesiydi, 12 tanesi donanım incelemesiydi ve hesaplamak için uğraşamayacağım bir diğer küçük kısmı da oyunlar için ön incelemelerdi. 2021 senesindeki amacım, hafta içi her gün yeni bir oyun incelemesi çıkartabilmekti sizler için. Aslında bu, 2019 ve 2020 senelerinde daha hafif bir şekilde denediğim bir şeydi ve 2021 içerisinde tam olarak devreye soktum ve beni tahmin ettiğimden çok daha fazla yordu.

İncelemelerin kendisini günlük bazda yazmak aslında kolaydı, asıl problem arka planda bu oyunları oynamaya zaman ayırabilmekti. Sene boyunca sürekli AAA seviyesinde oyunlar piyasaya sürülmedi, hafta sonları da boştu. Çıkış gününden haftalar, hatta 1-2 ay öncesinden gönderilen birkaç oyun da işimi kolaylaştırdı ama yine de yoruldum diyebilirim. Bunun karşılığını da güzel bir şekilde almak isterdim ama ne yazık ki öyle olmadı. 2020 senesinin inceleme okunma sayısını, bu senenin verileri ile karşılaştırdığım zaman ne yazık ki çok hayal kırıklığı yaratan bir sonuç ile karşı karşıya kaldım. Bu yüzden de 2022 senesinin planları biraz daha farklı olacak.

Her şeyden önce şunu söylemek istiyorum ki 2022 senesinde mecbur kalmadığım sürece donanım incelemesi yazmayacağım. Elime belki yeni bir oyun konsolu veya başka bir oyuncu donanımı geçerse, tabii ki incelemesini yazacağım ama önceki senelerde olduğu gibi 2022 içerisinde özel olarak donanım incelemelerinin peşinde koşmayacağım. Bu yüzden de zaten internet sitemizdeki “Donanım İncelemeleri” ve “Oyun İncelemeleri” kategorilerini kapattım, 2018 ve 2019 senelerinde olduğu gibi “İncelemeler” kategorisi altında her şeyi birleştirdim. Bu arada, eski donanım incelemeleri silinmedi, onlar hala aynı bağlantılarında duruyor.

Oyun incelemeleri tarafında da tahmin edebileceğiniz üzere bir azalma olacak. Şimdilik inceleme takvimini tam olarak nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum, belki haftada 2-3 inceleme olur, belki 1-2 inceleme olur ama 2022 senesinde yayımlanacak olan toplam inceleme sayısını 100 ile 150 arasında tutmayı planlıyorum. Bu yüzden belki oyun keşfi okuyucular adına biraz daha zor olacak ama en azından ben de kimsenin okumayacağı bir oyun incelemesi için birkaç günümü çöpe atmaktan kurtulmuş olacağım. Son olarak, hemen aşağıdaki listeden de 2021 senesi boyunca Mavi Kol üzerinde en çok okunan oyun incelemelerini görebilirsiniz efendim.

  1. Need for Speed Heat
  2. WWE 2K20
  3. Genshin Impact
  4. eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite
  5. NBA 2K21
  6. Truck Driver
  7. Visage
  8. The Sims 4: StrangerVille
  9. eFootball Pro Evolution Soccer 2021
  10. SnowRunner

En çok okunan diğer içerikler ve onların geleceği

2021 senesi için orijinal planım, incelemelere ve rehberlere ağırlık vermekti. Haberler ise biraz arka planda kalacaktı. Yalnız, incelemeleri yetiştirmek tahmin ettiğimden daha zor olduğu için bu planı tam olarak uygulayamadım. Yine de bu sene boyunca inceleme haricinde bolca farklı haber ve kendi planlarıma göre minimum sayıda rehber paylaştım. 2022 senesinde de aslında rehber kategorisine bir kere daha el atmak istiyorum ama bu konuda henüz kendimi ikna edemedim. Eğer bir şey yapacak olursam, incelemelerde olduğu gibi rehberler de artık tek bir kategori altında toplanacak ve daha fazla oyuna, daha az içerik ile değinilecek.

Rehberlerde olduğu gibi diğer içeriklerin de aslında tarzını biraz değiştirme gibi bir düşüncem oldu. Mesela, “Fikir Yazıları” kategorisini liste tipi yazılarla donatmayı çok istiyorum ama bu sene incelemelerde olduğu gibi tahmin ediyorum ki bu planım da 2022 senesinde benim başımı çok ağrıtacak. Bu yüzden de şu anda internet sitemdeki içeriklerin ne şekilde değişebileceğini net olarak söyleyemiyorum; belki sadece inceleme sayısı azalır, onun haricinde hiçbir şey değişmez… Açıkçası söylemek gerekirse, 2020 senesinde biraz “burnt out” seviyesine ulaştım gibi hissediyorum. Bu yüzden de en azından şimdilik, ileriye adım atabilecek gücü içimde hissetmiyorum.

2021 senesi içerisinde Mavi Kol içerisinde en çok okunan içerikler ise aslında rehberler tarafından domine edilmişti. Özellikle de eFootball ve FIFA kategorisinde yer alan rehberler ilk 20 içerisinde yer alıyor. Bu yüzden sizlere incelemelerde olduğu gibi bir sıralama listesi vermeyi düşünmüyorum. Özetle, 2021 senesinde en çok rehberler okunmuş gibi görünüyor ama bunun en büyük sebeplerinden biri, üretilen içerik sayısının azalmış olması da olabilir. Geçen seneye kıyasla, 2021 içerisinde daha az ama öz haberler yazdım. Yalnız o haberlerden herhangi birinin zaten en çok okunan ilk 10 veya ilk 20 içeriğe gireceğini zaten beklemiyordum.

İçeriklere genel olarak baktığım zaman, 2020 ile 2021 seneleri arasındaki performans farkı da beni net olarak memnun etti diyemem. Tabii ki 2020 senesinin performansı normal şartlar altında gerçekleşmedi; COVID-19 yüzünden senenin büyük bir kısmında herkes evdeydi ve bu yüzden ziyaretçi sayısı da oldukça yüksekti. 2021 senesinde ise yasaklar adım adım azaltıldı, okullar ve işler tekrar başladı. Bu yüzden de geçen seneye göre genel sayfa görüntülenme sayısı düşüktü. Yine de bu sayıyı 1 milyonun üzerinde tutabildiğim için çok mutsuz sayılmam. Sanıyorum ki 2021 ile 2022 seneleri arasındaki farkı karşılaştırmak daha adil olacak.

Güzel bir 2021 için gerçekten teşekkür ediyorum

2021, Mavi Kol için belki kağıt üzerinde net olarak çok da güzel bir sene değildi. Belki boşu boşuna yoruldum, belki de gereksiz yere kendi enerjimi tükettim. Yalnız hayat sadece istatistiklerden oluşmuyor, onlara bakarak her şeyi kötü veya iyi olarak değerlendiremem. Tüketilen enerji de tatillerle veya daha az yoğunlukta çalışılarak zaten toparlanır. Böyle deyince her şey biraz negatif görünse bile kendi adıma güzel bir 2021 senesi geçirdiğimi düşünüyorum ve bu yüzden de internet sitemi ziyaret eden herkese teşekkür ediyorum. Eğer oldu da bu yazıya tıkladıysanız, bu satırlara kadar ulaştıysanız, ayrıca teşekkür ediyorum.

Etiketler:

,