eFootball Pro Evolution Soccer 2021

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 incelemesi

Bir oyun değil, güncelleme var karşımızda.

Oyunlara çevrim içi servis mantığı yerleşmeye başladığı zamandan beri benim çok merak ettiğim bir şey vardı: Her sene düzenli olarak piyasaya sürülen, özellikle de spor temasına sahip olan video oyunları eğer bu mantığı alsaydı ve güncellemeler ile seneler boyunca desteklenseydi, ne olurdu? Pro Evolution Soccer ve FIFA gibi seriler, her sene sadece küçük dokunuşlar yaparak yeni oyunlarını piyasaya sürüyor. Bu ufak dokunuşları 60 Dolar üzerinden satmak ağız sulandırıcı oluyordur ama tam oyun yerine güncelleme satmak uzun vadede mantıklı olmaz mı? eFootball Pro Evolution Soccer 2021, bu sorunun cevabını verecek.

Konami, uzun bir süredir Pro Evolution Soccer serisine ait olan video oyunlarını FOX Engine ile geliştiriyordu. Yalnız bu durum, önümüzdeki sene değişecek ve seri, Unreal Engine 4 veya Unreal Engine 5 isimli oyun motorunu kullanmaya başlayacak. Oyun motorunu değiştirmek, oyunları temelden etkiler ve çok yoğun bir çalışma gerektirir. Konami de kendisine bu zamanı yaratabilmek için benim hayalini kurduğum şeyi yaptı ve bu senenin video oyununu tam bir oyun olarak değil, sezonluk güncelleme olarak oyunculara sundu. Ayrıca bu güncelleme ile serinin 25. yıl dönümü de kutlandı.

eFootball Pro Evolution Soccer 2021, temelinde bir sezonluk güncelleme olsa bile ücretli olarak satılıyor ve eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununun üzerine gelmiyor. Bu kesinlikle olumlu bir olay; kimse kütüphanesinden satın alınan bir oyunun yok olmasını istemez. Yeni sezonluk güncellemenin, ana ekranımızda ayrı bir oyun olarak görünmesi kesinlikle olumlu bir şey. Yalnız, bu sezonluk güncellemenin ücretli olarak satılması hakkında pek olumlu bir yorum yapamayacağım.

Yazımın en başında, şirketlerin tam oyun yerine sezonluk güncelleme satması gerektiğini söylemiştim. Peki, şimdi ne oldu da bu senenin video oyununun bir güncelleme olarak satılmasından hoşlanmadım? Aslında bunun sebebi çok basit: Yeni oyunda sadece lisans güncellemeleri yapılıyor ve bu yüzden de böyle bir sezonluk güncelleme, ücreti hak etmiyor. Benim en başta kast ettiğim şey, yeni özelliklerle sunulan oyunun bir güncellemeye çevrilmesiydi. Yani, o havalı isimlere sahip olan ama aslında oyuna minimum etki bırakan mekanikler de güncellemelere dahil edilmeli.

eFootball Pro Evolution Soccer 2021

eFootball Pro Evolution Soccer 2021, güncelleme olarak neler sunuyor?

Tahmin ediyorum ki Konami, eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununu bir güncelleme olarak hayır olsun diye piyasaya sürmedi. Dediğim gibi bu güncelleme sadece lisanslar üzerinde oynama yapıyor ve aslında bu durum, güncellemenin neden yapıldığını da bizlere gösteriyor. Bence durum aynen şu şekilde oldu: Konami, oyun motoru değiştireceği için 1 senelik ekstra zamana ihtiyacı vardı. Yalnız, bazı lisans anlaşmaları 2019 senesinin oyununda sadece 1 sene kalacağı için problemler çıkacaktı. Bu sebepten ötürü basit bir sezon güncellemesi planlandı. Bu güncelleme ile lisanslar odak noktasına getirildi.

Konami, eFootball Pro Evolution Soccer 2021 ile sezon güncellemesi sunarak öncelikle elinde olmayan lisansları aktif olan bir oyuna taşımadı. 2019 ve 2020 senesinde elde edilen lisansların boşa gitmemesi için de onlar, sezon güncellemesine dahil edildi. Bu sırada güncellemeye de 30 Dolar/65 Türk Lirası dendi ki oradan gelen paralar ile de lisanslardan minimum seviye zarar edilmeye çalışıldı. Bu noktada da aslında Konami tarafını tebrik etmek gerekiyor; kendileri, basit bir lisans güncellemesinden başka hiçbir şeyi vaat etmemişti, hiçbir oyuncu kandırılmadı bence.

Oyundan kaldırılan takımlar, yok olan stadyumlar, yeni eklenen futbolcular, takımlar, lisanslar ve çok daha fazlası, bizlere sadece eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununun Data Pack gibi bir güncelleme almış sürümünü sunuyor. Bu kesinlikle kötü bir şey değil; Konami halihazırda eFootball Pro Evolution Soccer 2021 için bir güncelleme demişti. Daha da iyisi, Konami tarafı tüm lisans değişikliklerinin üzerine kullanıcı arayüzünü iyileştiriyor, oynanış tarafını da minimum seviyede etkileyecek bazı sistemler devreye sokuluyor. Yalnız, bu noktada yapay zeka da keşke biraz ilgi görseymiş dedim.

Tüm bunların haricinde eFootball Pro Evolution Soccer 2021, eFootball Pro Evolution Soccer 2020 ile aynı temele sahip. Yani, yine eğlenceli bir futbol deneyimi oyunculara sunulmaya devam ediyor. FIFA ile karşılaştırıldığı zaman ben bu serinin oynanışını daha gerçekçi buluyordum. Aynı his devam ediyor ve özellikle FIFA 21 oyununun 60 Dolar üzerinden satılacağını ve yine klasik iyileştirmeler ile oyunculara sunulacağını göz önünde bulundurursak, halihazırda ortalama üstü bir kaliteye sahip olan eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununun güncellenmiş halinin 65 TL olması mükemmel bir fırsat.

eFootball Pro Evolution Soccer 2021

Sezon güncellemelerinin geleceği ne olacak?

eFootball Pro Evolution Soccer 2021, geçen senenin oyununun temelini koruyor, lisans tarafında gerekli güncellemeleri yapıyor, oynanış hissedilmeyecek seviyede değiştiriliyor ve yeni gelecek olan Data Pack tipindeki güncellemeler için temel oluşturuluyor. Bunun haricinde sizlere ne yazık ki söyleyebileceğimiz bir şey bulunmuyor; temel oyun geçen seneki ile aynı. Bu sebepten ötürü de eğer eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununu bilmiyorsanız, öncelikle o oyun için yazmış olduğumuz incelemeyi okumanızı öneriyoruz. Bu sayede temeli net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Temel oyunun üzerine gelen bu güncelleme ise garip bir noktada. Aslında, Konami şirketinin dürüstlüğü ve güncellemeyi sunma şekli gayet güzel. Aynı şekilde güncellemenin ülkemiz için ciddi anlamda ucuz olması da bence FIFA 21 oyununa karşı çok büyük bir koz olacak. Sonuçta, oyunların fiyatları artık 500 TL civarına ulaştı ve oyuncular, FIFA 20 ile neredeyse aynı olan FIFA 21 oyununa 500 TL vermek yerine, gerçekten kendisini bir güncelleme olarak etiketleyen, 65 TL olan eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununa rahatlıkla yönelebilir diye düşünüyorum.

Güncellemenin iyi taraflarından bir tanesi ise istatistiklerin iyileştirilmiş olması. Yine de bunun üzerine oyun, kendisini Data Pack için hazırlamış gibi görünüyor. Özellikle ülkemizin takımlarına ait güncellemelerin Ekim 2020 içerisinde gelecek olması, oyunun çıkışına yetiştirilememesi bence önemli bir eksiklik. Yalnız, bu aynı zamanda da eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununun geleceğini parlak bir hale sokuyor. Sonuçta, Data Pack tipi güncellemeler bu oyun serisinin her zaman için en iyi yönlerinden bir tanesi olmuştu; bu güncelleme için de güncelleme gelecek gibi görünüyor.

eFootball Pro Evolution Soccer 2021, Konami için çok açık bir mola dönemini işaret ediyor. Yine de bu şirket, mola döneminde bile FIFA tarafına karşı önemli bir adım atmayı başarıyor ve uygun fiyatlandırması ile dikkat çekiyor. FIFA 21, tabii ki eFootball Pro Evolution Soccer 2021 ile karşılaştırıldığı zaman daha yeni bir oyun gibi hissettirecektir ama FIFA 21 için 500 TL vermeniz gerekecek. Bu oyun ise hep söylediğim gibi sadece 65 TL. Zaten bu oyuna olumsuz bir şey söylemenin çok zor olmasının sebebi de fiyat etiketi, şirketin dürüstlüğü ve söylenenin net bir şekilde yapılması.

eFootball Pro Evolution Soccer 2021
eFootball Pro Evolution Soccer 2021
Konami, belirttiği üzere eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununu bir sezon güncellemesi olarak bizlere sunuyor. Serinin bir sonraki oyununa odaklanan ekip, eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyunuyla neredeyse aynı yapımı karşımıza çıkartıyor. Eğer, eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununa sahipseniz, incelediğimiz bu yeni oyunu satın almanız için çok da fazla bir neden bulamayabilirsiniz. Bununla birlikte, en azından birkaç senedir bu serinin oyunlarını oynamadıysanız, bu oyunu uygun fiyat etiketiyle satın almanızda bir sakınca olmayacaktır.
Olumlu
Geçen senenin oyunu ile aynı temele sahip olması.
Ülkemiz için çok uygun olan bir fiyatlandırma bulunuyor.
Dürüst, herhangi bir kelime oyunu olmadan, net bir sezon güncellemesi.
Sezon güncellemesinin üstüne oynanış ile de ufak değişikliklerin yapılması.
Olumsuz
Geçen senenin oyunu ile aynı temele sahip olması.
Lisans problemi ne yazık ki bir türlü çözülemiyor.
Sezon güncellemesi olmasına rağmen yine Data Pack bekleniyor.
Yapay zeka biraz sevgiyi hak ediyor.
6.5