Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
WWE 2K20

WWE 2K20 incelemesi

Bir video oyunu serisi, her sene nasıl geri gitmeyi başarabilir?

Genelde bir seriye ait her yeni oyunda, serinin ileri adım atması planlanır ama WWE 2K serisi bunun tam serisini yapıyor ve piyasaya sürülen her yeni oyun ile seri, geriye adım atıyor. İşte o geriye doğru adım atmanın son ve muhtemelen en rezil ürünü olan WWE 2K20 oyunu şimdi elimizde. Kendimi bildim bileli WWE programını takip eden ve oyunlarını oynayan birisi olarak, bu oyunu incelemezsem, olmazdı.

WWE 2K20

WWE 2K20, kadınlara odaklanıyor

İnceleme yazıma öncelikle oyun modlarından bahsetmek istiyorum. Karşınıza öncelikle klasik, Play modu çıkıyor. Bu modda, herhangi bir amaç olmadan karşılaşmalar yapabiliyorsunuz. Play ardından karşınıza 2K Central çıkıyor ve bu sekmenin içerisinde öncelikle The Four Horsewomen hikayesine odaklanan bir 2K Showcase içeriği bulunuyor.

İçerisinde tam 15 farklı karşılaşma bulunduran 2K Showcase: The Four Horsewomen, klasik bir 2K Showcase deneyimi sunuyor. Oyun modunda, gerçek hayatta yaşanmış olan ikonik maçları tekrar deneyimliyoruz. Karşılığında ise maç sırasında tamamladığımız görevler için ödüller alıyoruz. Bu ödüller arasında yeni karakterler, kıyafetler, arenalar ve daha fazlası yer alıyor.

Tabii tüm bu dediklerim ile 2K Showcase: The Four Horsewomen modunu övmek istemiyorum; geçen senelerdeki içeriklere göre yine deneyimleyebileceğiniz her maç gerektiğinden çok daha uzun sürüyor. Bazen yapay zekanın aslında zekası bulunmadığı için en başa dönüp, aynı maçı oynamanız gerekebiliyor. Mesela, ben bu sebepten ötürü son maçı tam 5 kere baştan oynadım.

Normalde ben WWE 2K serisindeki 2K Showcase içeriklerini çok severdim. Hatta bir oyunda bu içerikler kaldırılmıştı ve gerçekten üzülmüştüm. Yalnız, bence 2K Showcase içerikleri bu şekilde uzun olmamalı; belki en fazla birkaç saatlik içerik sunmalı. Hatta oyunu öğretme sistemi olarak bile kullanılabilir. Sonuçta, gerçek hayatta halihazırda izlediğiniz maçları, oyunda tekrar görüyorsunuz; sıkıcı olabiliyor.

WWE 2K20

2K Showcase: The Four Horsewomen, memnun edemiyor

2K Showcase: The Four Horsewomen moduna biraz daha değinmek istiyorum; söylemek istediğim bazı şeyler var. Bunların ilki de bu içerikte kadınlara odaklanılmış olması. Geçtiğimiz birkaç senede WWE programında kadınların yükselişini gördük. Bu inanılmaz bir şey. Aynı yükseliş, şimdi kağıt üzerinde bu oyun serisi üzerinde de yaşanıyor ama bence yeterli değil.

Eğer tamamen bir 2K Showcase modu kadınlara odaklanacaksa; kadın karakterlerin oynanışının başarılı olması gerekiyor, tüm animasyonların kadınlara ait olması gerekiyor, kadın karakterlerinin modellerinin aynı olmaması gerekiyor. Evet, fikir olarak 2K Showcase: The Four Horsewomen çok güzel düşünülmüş bir şey ama WWE 2K, kadınların yükselişine henüz hazır olan bir video oyunu değil.

Tüm bunların haricinde, WWE 2K20 oyununun 2K Showcase: The Four Horsewomen modunda verilen ödüllerin çoğu da numaralı karakter ve o karakterlere verilen kıyafetlerden oluşuyor. Ben, Universe modumda Sasha Banks ’17 karakterini değil, Sasha Banks karakterini kullanmak istiyorum; numaralar gerçekçiliği bozuyor ve bu yüzden ödüllerin neredeyse tamamı da benim için bir şey ifade etmiyor.

Yine de merak ettim ve bu numaraları karakterleri inceledim. Yani, oyunda şu an 3-4 tane Sasha Banks, Charlotte, Bayley, Becky Lynch filan var. İşin en acı tarafı şu ki tüm bu kopya karakterler, aynı modellere sahip. Adım gibi eminim ki o numaraları karakterler yerine, ana karakter için kıyafet olarak verilebilirdi tüm bu ödüller ama 2K Games, oyunun kadrosunu zengin göstermek istedi.

WWE 2K20

WWE 2K20 için sırada 2K Central Towers var

2K Showcase: The Four Horsewomen hakkında birkaç bir şey daha söyleyip, hemen diğer modlara geçeceğim. 2K Showcase: The Four Horsewomen oynarken farklı yorumcular ile karşılaşabiliyoruz ve bu bence oyunu oldukça taze bir hale getiriyor; seneler boyunca aynı yorumcuları, aynı cümlelerle duymaktan bıktım. Ayrıca, oyunun genelinde sunulan röportaj videoları da birazcık problemli.

2K Games, muhtemelen bu video oyununun boyutunu çok yükseltmek istemedi. Bu sebepten ötürü de hem 2K Showcase: The Four Horsewomen, hem de 2K Central Towers modundaki röportaj videoları oldukça düşük bir çözünürlüğe ve Bit Rate değerine sahip. Ayrıca, iki modda da kişilerin o cümleleri ezberlediği o kadar açık ki size anlatamam. WWE Network programlarındaki gibi gerçeklik beklerdim.

Şimdi, sıradaki oyun modundan bahsetmek istiyorum: 2K Central Towers. Bu içerikte 4 farklı sekmede bolca 2K Central Tower bulunuyor. Her 2K Central Tower içerisinde 20’ye varan maç sayısı ve farklı şartlar var. Bu içeriklerin başını ise Roman’s Reign içeriği çekiyor. Bu içerikte Roman Reigns, röportajlarla birlikte kariyerinin en iyi maçlarını bize oynatıyor ama burada pek özel bir şey yok.

Açıkçası ben hikaye temelli bir 2K Central Tower içeriği duyduğum zaman, 2K Showcase gibi bir şey beklemiştim ama kesinlikle öyle değil. Dediğim gibi, Roman Reigns öncelikle rakibinden bahsediyor ve bir anda oyun başlıyor. Karşılaşma sırasında herhangi bir görev ve ara sahne de yok. Genel olarak 2K Central Tower, ödüllendirici de değil. Mod, yıldız aracılığı ile VC veriyor. Hiç ödüllendirici değil.

WWE 2K20

Neredesin 2K Originals?

2K Central içerisinde bir de 2K Originals bulunuyor. Oyuna gelecek olan fantastik ek paketlerin toplanacağı yer olan 2K Originals, henüz açık değil; Bump in the Night çıkmadı. Aslında ben incelememi, o ilk ek paketi denedikten sonra yayımlayacaktım ama oyun gerçekten sizi o kadar bekletmeye değer bir seviyede değil. Eğer gerekirse, incelememi Bump in the Night ile güncelleyeceğim.

2K Central ardından sırada MyPLAYER bulunuyor. Sanıyorum ki geçen sene oyuncularla tanıştırılmıştı MyPLAYER. Bu sene de MyPLAYER içerisinde çok farklı bir sistemin olduğunu söyleyemeyeceğim. En önemli şey, artık kadın karakter ile de MyPLAYER içeriğine başlayabiliyor olmamız. Ayrıca MyPLAYER içerisindeki hikaye modu boyunca da hem erkek, hem kadın karakter eşlik ediyor bizlere.

MyPLAYER modunun en başında, MyPLAYER Wizard aracılığı ile olabildiğince kısıtlı bir şekilde hem kadın, hem de erkek karakter oluşturuyoruz. Ardından da mod, net olarak başlıyor. Öncelikle karşımıza MyCAREER çıkıyor. Toplamda 18 bölümden oluşan bu kariyer modu, geçen seneye göre çok daha eğlenceli, uzun ama ne yazık ki bolca utanç verici anlara da ev sahipliği yapıyor.

MyCAREER haricinde MyPLAYER Tree özelliği sayesinde karakterinize yeni yetenekler açabiliyorsunuz ama sistemi öyle bir tasarlamışlar ki sadece önünüzdeki şıkları görebiliyorsunuz. Yani, bir yol izlemeye kalksanız, yapamayacaksınız çünkü sadece 1 adım önünüzden ilerisinde yer alan yetenekler görünmüyor. Kör bir şekilde karakterinizi geliştirmek zorunda kalıyorsunuz.

WWE 2K20

WWE 2K20, MyPLAYER ile de can sıkıyor

MyPLAYER Tree tarafındaki sıkıntılar bir yana, Road to Glory klasik sistemi ile geri dönüyor. Ayrıca MyPLAYER Towers modu da bu sene aktif. Yalnız, bu mod da 2K Central Towers gibi sadece VC ödülü veriyor ve inanılmaz gülünç bir durum. Burada içerik olarak sadece bunlar bulunuyor. Benim için buradaki tek önemli içerik, MyCAREER ve o da bir noktaya kadar bence eğlendiriyor.

Şimdi, içerisinde bulunduğumuz oyun modunun adı MyPLAYER, yani benim oyuncum. Fakat 2K Games, oluşturduğum karakterin benim olmaması için elinden geleni yapıyor; karakter özelleştirme ögeleri yine ganimet kutularının arkasına saklanıyor. Evet, sene neredeyse 2020 olacak. Herkes ganimet kutularından uzaklaşırken, bir WWE oyununda ganimet kutusu ile karakter özelleştiriyoruz.

Yalnız, özelleştirme kısmında yine de bu oyunu öveceğim. Öncelikle, MyPLAYER Wizard kısmında seçtiğimiz karakter sınıflarının kendisine has, fantastik ödülleri oluyor. Bu ödülleri, karakterimiz güçlendikçe alıyoruz. Aynı zamanda, oyunda açabileceğiniz bolca farklı hayali silah özelleştirmesi ve daha fazlası da bulunuyor. Bence, bu sistemler yeterince saçma ama oyuna bir amaç katıyor.

WWE 2K19 oyununda MyCAREER modunu severek bitirmiştim. Yalnız, o zaman bu ganimet kutularını çok kafaya takmıyordum. Bu sene de MyCAREER modunu sonuna kadar severek bitirmeye çalışacağım ama bu genel moddaki karakter özelleştirme ögelerinin ganimet kutuları yüzünden inanılmaz kısıtlı olması, tüm “MyPLAYER” mantığını bence oyundan söküp, alıyor.

WWE 2K20

Universe modu ne alemde?

2K Central kısmı beni hiç memnun etmedi. MyPLAYER ise önemli problemlere rağmen bir tık da olsa beni heyecanlandırıyor. Fakat hepimiz biliyoruz ki bu video oyunun asıl oyun modu, Universe. Üzülerek söylüyorum ki Universe modunda göze çarpan herhangi bir büyük değişiklik bulunmuyor. Geçen senenin aynısı, resmen bu oyuna kopyalanmış. Sadece arayüz değiştirilmiş ve maç sayıları arttırılmış.

2K Games cephesini anlamaya çalışıyorum. Universe modu muhtemelen onların mikro ödemeler ile zenginleştirebileceği bir oyun modu değil. Bu yüzden de MyPLAYER tarafına odaklanılıyor ve sürekli olarak orası gelişiyor ama neredeyse herkes, GM modu diye ağlarken ve bu moda en yakın olan şey de Universe iken bu sene, Universe modunun önemli bir değişikliğe ev sahipliği yapmıyor olması üzücü.

Şimdi, sizlere anlattığım zaman her oyun modunun kendisine has farklı bir eksisi var gibi görünüyor, değil mi? Aslında durum öyle ama WWE 2K20 oyununun tüm oyun modlarının ortak bir problemi de var: Oyun içi hatalar. İnsanlar, Bethesda ekibinin oyunlarına bol hatalı diyorlar ama WWE 2K20, bu tacı kesinlikle Bethesda ekibinin elinden alıyor. Oyundaki her içerikte bir hata ile sürekli karşılaşıyorsunuz.

İsterseniz 2K Central kısmından bir içeriğe girin, isterseniz MyPLAYER veya Universe modları ile uğraşın. Çevrim içi oyun modlarına değinmiyorum bile. Sonucunda karşınıza çıkacak olan tek şey, hatalar. Görsel hatalar, oynanış hataları, oyunun çökmesi, geçen seneden ve ondan önceki seneden ve ondan da önceki seneden ve ondan daha da önceki seneden kalma hatalar, bu oyunda sizi bekliyor.

WWE 2K20

WWE 2K20, hataları ile kafa karıştırıyor

Hemen yukarıda oyunun bol hatalı olduğundan bahsetmişken, başımdan geçen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Şu an WWE 2K20 oyununun Universe modunda Roster ile alakalı hiçbir şeyi kaydedemiyorsunuz. Ben, en başta bunun sebebinin Accelerator sahibi olmamam olduğunu düşündüm; Accelerator sayesinde Universe için karakterleri oluşturabiliyorsunuz. Bu yüzden de 22 TL ödedim.

22 TL ödedim ve WWE 2K20 için Accelerator ögesini satın aldım; bir video oyununun, kayıt işlemi gerçekleştiremediği aklımın ucundan bile geçmedi ama işte karşımızda böyle bir oyun var. Accelerator ögesini aldığıma pişman değilim; eninde sonunda alacaktım ama bu noktada, oyunun kendi kendini bile kaydedemediğini öğrenmek benim için gerçek bir şok oldu.

Aynı zamanda, bu video oyunundaki kontrollerin de berbat olduğunu söylemem gerekiyor. Geçen sene, sadece 1 veya 2 tuş ile bitirici hareket yapabiliyor iken bu sene 3 veya 4 tuşa bile aynı anda basmanız gerekebiliyor aynı aksiyon için. Peki, 2K Games neden kontrolleri değiştirdi? Oyunu basitleştirmek için. Ben, tek bir tuş basımı yerine 4 tuş kombosunu kullanmanın neresi basit, anlayamıyorum.

2K Games de bu yeni kontrollerin berbat olduğunun farkında olacak ki oyunda bir asist modu bulunuyor. Bu asist modu, kısmen oyundaki kompleks tuşlara sizin için basıyor ve daha kolay bir oyun deneyimi yaşıyorsunuz. Bu sırada, kontroller gibi bir başka gereksiz değişiklik de oyunun ana menüsü. Geçen senenin ana menüsü gayet güzeldi; şimdiki ana menü göz yormaktan başka bir şey yapmıyor.

WWE 2K20

Yoksa gözlerimiz mi bozuk?

WWE 2K20 oyununun kötü yönlerine değinmeye biraz daha değineceğim. Bu yönlerden bir tanesi, beni birkaç senedir çok rahatsız ediyor. Bahsettiğim şey, arenadaki LED ekranlardaki çözünürlüğün çok düşük olması. Biliyorum, bu çok küçük bir şey ama LED yerine standart ring tasarımı olunca genel sunum bir anda seviye atlıyor; genel tasarım yüksek çözünürlüklü, LED gibi piksel saymıyor.

Aynı zamanda, oyunun renk paleti de bu sene benim gözümü çok yoruyor. Geçen senenin oyunu için de kısmen aynı şey geçerli idi ama WWE 2K18, bu konuda kesinlikle sorunsuz idi. Birçok oyuncu, her sene bu oyunun grafiklerinin geliştiğini söylüyor ama bence bu oyunun görselliği her sene daha geriye gidiyor. Renkleri patlatarak, ışıklandırmaları abartarak ne yazık ki grafik gelişmiyor sevgili oyuncular.

Aynı zamanda, oyunda Finn Balor ve Demon Finn Balor gibi karakterlerin ayrı olması da yine Universe modu için çok problemli. WWE 2K18 oyununda Demon Finn Balor, kıyafet değiştirerek seçiliyordu; ne oldu o özelliğe? Bunun haricinde, karakterlerin üzerindeki terler de biraz gelişmiş gibi görünüyor ama çoğu zaman onlar ter değil, sim gibi görünüyor. Bunun sebebi de abartılan ışıklandırma.

Tabii bu oyun, sadece olumsuzluklardan oluşmuyor. MyCAREER modunun iyiliği haricinde, pin kombolarında hakemin önceden pozisyon alması, yeni anonscunun oyunu çok başarılı bir şekilde tazelemesi ve MyCAREER modundan kurgusal karakterlerin ve diğer karakterler için alternatif kıyafetlerin Universe modunda kullanılabilir olması benim için önemli artılardan birkaçı.

WWE 2K20

WWE 2K20, çirkin görünüyor

Sanıyorum bu şekilde düşünen tek insan benim ama WWE 2K20, çirkin görünen bir video oyunu. Şöyle bir geçmişe dönüyorum; mesela WWE 2K15 ve WWE 2K16, çok temiz görünen video oyunları idi. Hatta, 2007 senesinde çıkmış olan WWE oyunu bile günümüzdeki oyundan çok daha iyi görünüyordu; bunun sebebi ise karakter modellerinin çok daha detaylı olmasaydı.

WWE 2K20, görselliği çok abartmaya çalışıyor. Işıklandırmalar, her sene öyle veya böyle değiştiriliyor, sanki oyun daha iyiymiş gibi gösterilmeye çalışılıyor ama bu oyun, bence sürekli olarak geriye gidiyor görsellik konusunda. Bu noktada, UFC 3 bile örnek alınabilir; o oyun ne kadar temiz ve kaliteli görünüyor, şaşırırsınız. Aynı zamanda, bu senenin yüzleri ve saçları klasik olarak yine berbat.

Performans ise her sene olduğu gibi gayet ortalama üstü görünüyor. Oyunu, PlayStation 4 Pro ile deneyimledim, Supersampling de aktif idi ve performans konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Sesler ve ses efektleri ise yine her sene olduğu gibi idi. Müzikler ise geçen seneye göre biraz daha başarısız idi. Artık bu oyun hakkında da ne yazabileceğimi bilemiyorum.

Ne yazacağımı bilemiyorum; WWE 2K20, resmen WWE 2K19 oyununun kopyası. Tamam, geçen oyun kopyalansın ama üstüne bir şeyler de eklensin ama yok. 2K Games, geçen sene oyunda olan içerikleri bile bu sene çıkartmış. Mesela, oyunda şampiyonluk kemeri yapma modu yok, geçen sene gelmiş olan Birleşik Krallık şampiyonluğu bile gitmiş. Gerçekten kötü bir durum yaşanıyor bu oyunda.

WWE 2K20

Sonuç olarak elimizde ne var?

Sonuç olarak efendim, WWE 2K20 ne yazık ki içi hata dolu, kötü görünen bir video oyunu. Bu oyunda şu an benim beğenimi kazanmış olan tek şey, MyCAREER; inanılmaz eğlenceli bir deneyim sunuluyor. Bu deneyim, mikro ödemelerle ve oyunun genel tasarımı ile biraz baltalanıyor olsa da hikayenin komik ve eğlenceli olması, bu problemleri zaman zaman size unutturuyor.

MyCAREER haricinde ne yazık ki bu oyunda övebileceğim çok büyük bir şey bulunmuyor ama MyCAREER ile bağlı olarak kurgu karakterlerin ve kıyafetlerin Universe moduna aktarılabilmesi benim için büyük bir artı puan. Aynı zamanda, MyPLAYER ile de güzel özelleştirme ögeleri kazanılabiliyor ama benim sabrım, onlarık kazanmaya yetmeyebilir.

MyCAREER haricinde, 2K Originals için de heyecanlıyım. İnceleme sürecim boyunca Bump in the Night içeriğini henüz deneyimlemedim ama gördüğüm kadarıyla, bu ek paket ve devamı ile fantastik ögeler oyuncularla tanıştırılacak. Tabii ki The Fiend de oyuna eklenecek. Oyuna eklenecek olan zombi görünümleri ve ana hikayenin minimum seviyede seslendirmeye sahip olacak olması da eksi benim için.

Eğer bir WWE fanı olsanız bile bu oyunu, şu an satın almanızı önermiyorum; sizi güzel bir deneyim beklemiyor. Bu video oyunu, uygun bir fiyata, tüm ek paketleri ile satın almanız, sizin için en iyisi olacaktır. Kötüleşen görsellik, bol oyun içi hata ve genel olarak geçen seneye göre eksiltilmiş kullanıcı deneyimi, kötü kontrollerle de birleşince, pek de güzel bir oyun çıkmıyor karşımıza.

WWE 2K20
Muhtemelen Yuke's ekibinin ayrılığından ötürü olacak ki 2K Games, WWE 2K20 ile kötü bir iş çıkarttı. Bu oyunun olumlu olan tek yanı, MyCAREER modu. Geri kalan tüm oyun modları ve içerikler ya geçen sene ile birebir aynı, ya da geçen seneye göre daha kötü veya eksik. Bu durumda da böyle bir oyunu satın almak ister misiniz, bilemiyoruz. The Fiend gibi önemli bir karakterin ana oyunda yer almaması, ek paketlerin arkasına saklanması; Season Pass yerine de Backstage Pass satılmaya başlanmış olması da büyük bir eksi puan; Backstage Pass ile MyPLAYER Kickstart ve Accelerator gibi ögeleri satın alınamıyor. Her ögeyi ayrıca satın almanız gerekiyor.
Olumlu
MyCAREER modu oldukça eğlenceli.
Kurgusal içeriklerin temel oyunda kullanılabilmesi.
Kopya karakterler hariç, kadro zengin gibi görünüyor.
Olumsuz
MyCAREER haricindeki modlar eksik ve başarısız.
Backstage Pass içeriğinin yetersiz olması.
Hatalar, hatalar ve çok daha fazla hatalar.
5.1
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x