Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
eFootball Pro Evolution Soccer 2021

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite incelemesi

Gelenek bozulmuyor ve bu sene de karşımıza ücretsiz bir eFootball Pro Evolution Soccer 2021 deneyimi sunuluyor.

Konami, geçen seneden sonra eFootball Pro Evolution Soccer serisinin en güncel oyununu ücretsiz olarak da sunmaya devam ediyor. Bu oyunun adına da eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite deniyor. PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One ve Xbox Series X için çıkışını tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirmiş olan bu oyuna, kısaca eFootball PES 2021 Lite da diyebiliriz. Aslında, geçen senenin ücretsiz oyununu biliyorsanız, bu senenin oyunu hakkında incelemeye ihtiyacınız yok demektir ama bu yapıtla ilk defa karşılaşıyorsanız, sizlere biraz detay vermek istiyoruz.

Öncelikle şu sorunun cevabını verelim: eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite neden ücretsiz? Konami, ücretli olan ana sürümün içerisinde oyunculara mikro ödeme temelli bir içerik sunuyor. Bu içerik ise MyClub olarak geçiyor. FIFA Ultimate Team ile oldukça benzer olan MyClub, mikro ödemeler aracılığı ile de para kazandırdığı için Konami, bahsi geçen ücretsiz oyunun odak noktasını MyClub yapıyor. Tabii ki oyunculara sadece bu içerik sunulmuyor ama geriye kalan her şey biraz deneme sürümü tadı veriyor ve Master League de ne yazık ki ücretsiz olarak verilmiyor.

eFootball PES 2021 Lite, MyClub isimli içeriğin tamamını oyunculara sunuyor. Bunu bir köşeye yazdık ama ücretsiz oyunun odak noktasındaki bu içerik, nasıl bir şey? Aslında, biraz önce de dediğim gibi MyClub ile FIFA Ultimate Team, birbirine çok benziyor. Bu içerikte de kart olarak futbolcuları topluyoruz, hayalimizdeki futbol takımını kuruyoruz ve diğer oyuncularla karşılaşmalara çıkıyoruz. Yalnız, yine de MyClub, FIFA Ultimate Team içeriğini 3-4 sene geriden takip ediyor gibi hissettiriyor. Yani, içerikte öyle pek eğlenceli şeyler bulunmuyor; FIFA tarafı bu konuda açık ara farkla daha iyi iş çıkartıyor.

Bu arada, MyClub ile daha yeni tanıştıysanız, eFootball Pro Evolution Soccer 2020 veya eFootball Pro Evolution Soccer 2020 Lite oyununda kurduğunuz takımı, eFootball Pro Evolution Soccer 2021 veya eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite oyununa taşımanız mümkün olmuyor. FIFA Ultimate Team tarafında olduğu gibi her yeni oyun ile birlikte takımlar sıfırlanıyor. Yani, geçen senenin oyununda eğlendiyseniz ve şimdi deneyiminizi yeni oyuna taşımak isterseniz, ne yazık ki bunu yapabilmeniz mümkün olmayacak. Şimdiden uyaralım dedik.

eFootball PES 2021 Lite

eFootball PES 2021 Lite, MyClub haricinde bir içerik barındırıyor mu?

eFootball PES 2021 Lite oyununda yer alan MyClub, herkese göre bir içerik değil. Bazı insanlar, yanındaki arkadaşları ile hızlı bir maç yapmak için oyun arıyor olabilir. Bu noktada da herhangi bir çevrim içi özellik içermeyen Başlama Vuruşu karşımıza çıkıyor. Bu kategori altında öncelikle Yerel Maç isimli bir mod var. Yerel Maç sayesinde yapay zekaya karşı dostluk maçları yapabiliyoruz. Ortaklaşa isimli ikinci modda ise işin içine arkadaşımız da dahil oluyor ama yerel eşli oyunculu bir deneyim sunuluyor. Yani, arkadaşınızın yanınızda olması ve ikinci kola sahip olmanız gerekiyor.

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite oyununa yeniyseniz, ilk defa adım atıyorsanız, karşınıza bir de Antrenman modu çıkıyor. Bu modun içerisinde sadece beceri antrenmanları yer alıyor. Yine de kendileri, oyunun hem temelini, hem de bir tık ilerisini öğretmeye yeteri kadar yetiyor. Bu arada, saymış olduğum hiçbir içeriğin oynanış tarafında herhangi bir sınırlandırma bulunmuyor. Yalnız, sadece Başlama Vuruşu tarafında sınırlı takımlar ve tek bir stadyum bulunuyor. Seçebileceğiniz takımlar ise FC Barcelona, FC Bayern München, Juventus, Manchester United ve Arsenal.

eFootball PES 2021 Lite oyununu eğer çevrim içi olarak oynamak istiyorsanız, MyClub modunun yanında bir de eFootball bulunuyor. Bu da ayrı bir oyun modu ve kendisi tamamen çoklu oyuncu temelli oynanışa ve elektronik spora odaklanıyor. Matchday sayesinde gerçek oyuncularla karşı karşıya gelip, herhangi bir amacı olmayan veya sıralama tablosu bulundurmayan dostluk maçları yapabiliyorsunuz. Online Turnuva modu ise adı üstünde, dostluk maçlarını birer turnuva olarak yaşatıyor oyunculara. Yalnız, yine de tam sürümde yer alan her turnuva, ücretsiz sürüme gelmiyor.

Yani, oyun modlarına baktığımız zaman eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite oyununun MyClub moduna ilginiz yoksa, sizi inanılmaz zayıf bir deneyim bekliyor. Bu serinin MyClub haricindeki tek ilgi çeken içeriği Master League ve kendisi ücretli sürümde bulunuyor. Bu yüzden de şöyle basit bir düşünce ortaya atabiliriz: MyClub modunu istiyorsanız, ücretsiz sürümde takılabilirsiniz. Master League için ise tek şansınız, temel oyuna para vermek ve deneyimi o şekilde yaşamak. MyClub haricindeki diğer tüm içerikler bence ücretsiz sürümde pek ilgimi çekmiyor.

eFootball PES 2021 Lite

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite, farklı bir deneyim mi yaşatıyor?

eFootball PES 2021 Lite oyununun temel oynanışından bu inceleme yazımda bahsetmeyeceğim; temel oyun için halihazırda bir inceleme yazımız bulunuyor. Eğer oynanış hissini merak ediyorsanız, o inceleme yazımıza bakmanızı öneriyorum. Bu inceleme yazımın puanlandırmasına da oynanışı olabildiğince az karıştırmaya çalışacağım. Yine de genel anlamda ücretli olan oyunun temel deneyiminin ücretsiz olarak da sunulması gayet olumlu bir nokta. Yani, oyuncular aslında ücretli oyuna para vermeden önce de deneme sürüm niyetine bu yapıtı da deneyebilir.

Tabii burada şöyle ufak bir detay da var: eFootball Pro Evolution Soccer 2021 ve doğal olarak eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite, aslında bir sezon güncellemesi. Yani, konu oynanış olduğu zaman geçen senenin oyunu ile bu senenin oyunu arasında herhangi bir fark bulunmuyor. Sadece oynanış değil, görsellik ve performans tarafında da pek bir farklılık yok. Bunun sebebi ise Konami şirketinin önümüzdeki senenin oyunu için motor değişikliğine gitmiş olması. Bu değişiklikten ötürü şirket, daha fazla geliştirilme sürecine ihtiyaç duydu ve bu senenin yeni oyunu pas geçildi.

eFootball PES 2021 Lite, sanıyorum ki gelenek bozulmasın diye piyasaya sürülmüş bir oyun; dediğim gibi geçen senenin oyunları ile bu senenin oyunları arasında sadece kadro güncellemesi farkı bulunuyor. Aslında bu da MyClub modunun sevdalıları için güzel bir fırsat ortaya çıkarıyor: Önümüzdeki seneyi bilemem ama geçen senenin oyununda kurduğunuz takım ile bu sene de oyun değiştirmeden devam edebilirsiniz. Yani, bu senenin yeni oyununa geçiş yapmanız için ortadaki tek neden, kadro güncellemesi. Güncel içerik takıntınız da yoksa, bu bir problem olmayacaktır.

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite, olumsuz yorum yapması çok zor olan bir oyun. Yani, hem bu oyun ücretsiz, hem de eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununun ülkemizdeki fiyatı da çok yüksek değil. Yani, ücretsiz oyunda Master League modu yok diye puan kırsam, bana doğru gelmiyor. Sonuçta hem oyun ücretsiz, hem de Master League bulunduran temel oyun oldukça ucuz. Yine de bu oyunu kolay kolay önerebileceğimi sanmıyorum. Biraz önce de dediğim gibi geçen senenin oyunu ile bu senenin oyunu arasında neredeyse hiç fark olmadığı için kendinizi bu oyun için zorlamayın.

eFootball Pro Evolution Soccer 2021
eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite
eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite, ücretli bir oyunun ücretsiz hali olduğu için değerlendirmesi zor bir yapıt haline geliyor. Yine de ücretli ve ücretsiz sürümlerin arasındaki temel farklar rahatsız edici olabiliyor. Mesela, Master League gibi oyun modlarının ücretsiz sürüme koyulmamasını anlarım ama MyClub haricindeki modlara sadece 4-5 takımın koyulmuş olması bence çok kötü. Bu sayı en azından tüm lisanslı takımlara çıkartılabilirdi. Onun haricinde, eFootball Pro Evolution Soccer 2021 Lite ile eFootball Pro Evolution Soccer 2020 Lite arasındaki tek farkın kadro güncellemeleri olması da MyClub için pek bir şey ifade etmiyor. Bu yüzden, oyunun önemi iyice azalıyor. Bence, MyClub modunu geçen sene severek oynadıysanız, hiç kendinizi yormayın ve o oyunda devam edin.
Olumlu
Ücretsiz bir eFootball Pro Evolution Soccer 2021 deneyimi.
Düzenleme içeriklerinin de bu sürümde yer alıyor olması.
Halihazırda ucuz olan oyun için güzel bir deneme sürüm olabilir.
Olumsuz
Seçilebilecek takımlar standart içerikler için çok sınırlı.
Odak noktasında yer alan MyClub, hiçbir çekiciliğe sahip değil.
Çevrim içi içerikler için oyuncu bulmak oldukça zor.
6.5