Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

NBA 2K19: Başarı getirecek oyun tarzları ve taktikleri

Birçok video oyununda olduğu gibi NBA 2K19 içerisinde de başarı getirebilecek oyun tarzları ve taktikleri bulunuyor.

Her sene yeni sürümleri çıkan spor oyunlarını uzun süre oynayan oyuncular, bir süre sonra bazı taktiklerin daha fazla işe yaradığını görürler. NBA 2K19 oyunu için de durum bu söylediğimize benzer bir biçimde oluşuyor. Yalnız, gerçekçiliği ön plana alan oyunun zorluk değerleri değiştiğinde, kullanılan taktiklerin de farklılık göstermesi gerekiyor. Bu yazımızda sizlere, farklı zorluk seviyelerine göre hangi oyun tarzlarını kullanarak başarılı sonuçlar alabileceğinizden bahsedeceğiz.


NBA 2K20 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

NBA 2K20 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, NBA 2K21 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


NBA 2K19 oyununda hangi oyun tarzlarıyla başarı elde edilebilir?

NBA 2K19, oyunculardan gerçeğe uygun bir oynanış bekliyor

Rehber yazısını kaleme aldığımız video oyununun herhangi bir modunda maçlar yapmakta tabii ki özgürsünüz. Eğer çevrim içi bir oyun modunu oynamıyorsanız, zorluk seviyeleri değiştikçe yeni yöntemler kullanmak zorunda kalacağınızı göreceksiniz. Temelde sizlere önerimiz, NBA 2K19 oyununu oynamadan önce, en azından NBA maçları özetlerini izlemenizdir. Çünkü, bahsettiğimiz video oyununda sayı atabileceğiniz durumlar, bu maçlardaki başarılara göre ayarlanıyor.

Örneğin, içinde bulunduğumuz zamanda NBA’de oynanan modern basketbolda; hızlı hücum edebilmek, önemli bir oyun hamlesi durumunda. Sizler de mümkün olduğunda rakip potaya süratli bir biçimde giderseniz, oyunun dinamiklerini hızlandırmış olursunuz. Öte yandan, her spor oyununun belirli taktikler barındırdığını giriş kısmında belirttik. NBA 2K19 için önerebileceğimiz ilk strateji de hızlı hücumun devamını kapsıyor.

Oyun kurucunuzla topu sürerek orta sahayı geçtiğinizde, takımınızın SG yada SF pozisyonunda oynayan oyuncuları kanatlardan koşuyorsa, topu onlara atın ve koşmaya devam edin. Yalnız pasın atıldığı sırada, topu vereceğiniz oyuncuları savunan rakip takım oyuncularının mesafesine dikkat edin. Pası alacak oyuncu, henüz bir oyuncu tarafından tutulmuyorsa veya o oyuncuyla arasında 2 metre civarında bir mesafe varsa pasınızı atın ve kanattan koşarak geçin.

Rakip takım oyuncusu, pozisyon almak üzere pası alacak olan oyuncuya doğru gideceğinden, geri dönüş için ivme kazanamayacaktır. Eğer SG veya SF pozisyonunda oynayan oyuncunuz hızlıysa, bu yöntemle pek çok kolay sayı kazanabilirsiniz. Tabii, siz yandan topu alarak potaya giderken, rakip takımın uzun boylu pivotu da karşınıza çıkabilir. Bu durumlarda ya pivottan hızlı hareket ederek potaya yönelin ya da pivot sizin üstünüze gelirse, boşta kalan kendi pivotunuza topu vererek pozisyonu smaçla tamamlayın.

Zorluk seviyesi yükseldikçe, her taktik işe yaramayabilir

Üst kısımda, oyunda rahat sayı atmayı sağlayacak bir stratejiden bahsettik. Eğer, en zorlu seviyelerde oynamıyorsanız, bu taktik işinize yarayacaktır fakat zorluk seviyesi artarsa farklı yollara yönelmeniz gerekebilir. Eğer, ben taktikten anlamam kardeşim, oyun bana kendi taktiğini kursun diyecek olursanız, oynanış esnasında akıllı taktik seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Kontrolcülerde, analog olmayan yön tuşlarında aşağı tuşuna basarak açılan ekranı önemsemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu ekran sayesinde, özellikle zorluk seviyesi yüksek maçlarda rakiplerinize karşı avantaj sağlayacağınız hızlı taktik ekranları geliyor. Bir süre kullandıktan sonra eliniz büyük oranda alışacak ve kolaylıkla istediğiniz taktikleri belirleyebileceksiniz. Hemen yukarıda bahsettiğim, akıllı hücum seçeneği de bu bölümde bulunuyor. Akıllı hücum yapmayı seçtiğinizde, saha üzerinde gitmeniz gereken yerler, pas atmanız gereken oyuncular gibi antrenörlerin vereceği taktikler çizilmeye başlıyor.

Hızlı taktik menüsü kullanarak kullanmanızı önereceğimiz bir diğer seçenek de iso olarak kısaltılan isolation sekmesi olacaktır. Top elinde olan oyuncuyla bire bir oynamak istiyorsanız, her hücumda bu sekmeyi kullanmanız gerekebilir. Isolation seçeneğini tercih ettiğinizde, takımınızın oyuncuları potadan uzaklaşarak, oyun alanına dağılır. Buradaki oyun alanından kastımızın, rakip takımın potasının üçlük çizgisiyle sınırlandırılan alanları olduğunu hemen belirtelim. Oyuncularınız açıldığında, onları tutan oyuncular da beraberlerinde geleceğinden rahat bir hücum alanını karşınızda bulursunuz.

Burada yapılması en mantıklı davranış, uzun boylu bir oyuncunuzdan perde yapmasını istemek olacaktır. Top, özellikle hızlı bir oyuncudaysa, kontrolünüzdeki oyuncuyu tutan rakip takım oyuncusu perdeye takıldığında, rakip takım oyuncusunun yanından geçerek potaya yönelebilirsiniz. Rakip takım oyuncusunu geçtiğinizde bir diğer rakip takım oyuncusu size doğru yönelirse de size doğru gelen oyuncunun tutması gerektiği takım arkadaşınıza topu verebilirsiniz. Yalnız, eğer ilk pozisyonda, yani siz perde istediğinizde sizi tutan oyuncu perdeye takılmazsa fazla zorlamamanızı öneririz.

3 sayı çizgisinin gerisinden oynamak isteyenler çok dikkatli olmalılar

Tabii basketbol yalnızca 2 sayılık atışlardan oluşmuyor. İçinde bulunduğumuz yıllardaki NBA’de oynanan modern basketbolda, 3 sayılık atışların önemli bir yer tuttuğunu söylemeliyiz. NBA 2K19 oyununda, 3 sayı atışlarını sıklıkla kullanmak isteyen oyunculara da birkaç tavsiyede bulunabiliriz. Bir kere, tüm atışlarda olduğu gibi 3 sayı çizgisinin dışından atacağınız atışların rahat bir durumda atılmasına özen göstermelisiniz.

NBA 2K19 oyununun en kolay seviyelerinde belki daha çok daha rahat olacaktır ama orta ve üst zorluk seviyelerinde, 3 sayı atmak için oyuncunuzun karşısında bir savunucunun olmaması gerekiyor. Karşı takım oyuncusuna kemik atarak saha dışına yollayamayacağımız için de bu oyuncuyu, sizin 3 sayı atacak oyuncunuzun uzağında tutmak için bazı yöntemler kullanmanız lazım.

Bu yöntemlerden bir tanesi, üst kısımda belirttiğim gibi bir oyuncunuzla perde yaparak, boş alana kaçabilmek olabilir. Bir tanesi, rakip takımın oyuncularından birisinin üstüne gelmesi suretiyle, boştaki oyuncuya pas vermek olabilir. Ya da hızlı taktiklerden, 3 sayı atacak oyuncunun boş alana koşması komutunu verebilirsiniz. Bir başta taktikle de iyi bir üç sayı oyuncusundan perde yapmasını isteyerek, diğer oyuncuları peşinize taktığınızda, geriye pas atarak perde yapan oyuncunun boş pozisyonda üçlük atmasını sağlayabilirsiniz.

Unutmadan, 3 sayı atacak olan oyuncunuzun NBA 2K19 oyunundaki atış değerlerini muhakkak kontrol etmeniz gerektiğini belirtelim. A+, A ve A- dereceli oyuncular dışında, çok boş olmadıkça üç sayı atmak için zorlamamanızı tavsiye edebiliriz. Ayrıca, her oyuncunun daha başarılı şut atabildiği bölgeler bulunuyor. Bu bölgelere de göz atarsanız verimliliğiniz bir kat daha artacaktır.

1
Yorumlar

avatar
0 Yorum Konuları
0 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Popüler Yorum
En Sıcak Yorum
  Abone Ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir