Mavi Kol artık 1 yaşında

Bize destek olan, 1 yıl boyunca bizimle ilerleyen herkese teşekkür ediyoruz.

Zaman gerçekten çok çabuk geçiyor. Bir de sıfırdan bir değer büyütülmeye çalışıldığında koskoca bir senenin ne zaman bittiği anlaşılmıyor. Evet, bugün Mavi Kol’un ilk kuruluş yıl dönümü. Bir başka deyişle 1. yaş günümüz… Geriye dönüp baktığımda; onca içeriği, incelemeyi ve çeşitli video oyunu temalı yazıları bir yıla sığdırdığımızı görünce mutlulukla karışık bir gurur doluyor içime. Bizi bu bir sene boyunca destekleyen okurumuzdan teknoloji firmalarına, dağıtımcılardan çalışma arkadaşlarımıza kadar çok fazla kişiye teşekkür etmek, biraz da kuruluş hikayemizden ve 1 yıla sığdırabildiklerimizden bahsetmek istiyorum.

Mavi Kol

Mavi Kol ile nice senelere

Takvim yapraklarında 11 Nisan 2018 tarihini gördüğümüz günü pek hatırlamıyorum desem yeridir çünkü o gün ayın kaçı olduğuna bakacak vaktimiz yoktu. Sıfırdan bir değer kazandırmak, video oyunu basınına yeni bir soluk katma heyecanıyla yanıp tutuşuyorduk. Ana amacımız, gerçek basın değerine sahip, saygılı ve dürüst yayımcılık ilkelerine bağlı kalarak ilerlemekti. Bu amacımızdan da bir yıl içerisinde vazgeçtiğimizi şahsım adına düşünmüyorum.

Öncelikle değerli kardeşim ve sitemizin şahsımla birlikte kurucusu olan Kaan Gezer’e sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Mavi Kol için zamanını, emeğini ve deyim yerindeyse geleceğini ortaya koyarak internet sitemizin gelişmesinde en büyük pay sahibi o oldu. 11 yıllık tecrübesiyle benden hayli genç olmasına rağmen şahsıma çok şey öğretti. İnsanın danışabileceği, pek çok alanda sorular yöneltebileceği ve dertleşebileceği bir dostu olması; onunla bir yapı oluşturabilmek, gerçekten paha biçilmez bir histi.

Bir yıl, yayıncılık anlamında kısa bir süre olmasına rağmen pek çok yazar arkadaşımızla yolumuz kesişti. İnternet sitemize emek veren tüm arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Bir de yola beraber çıktığımız fakat uzun süre çalışamadığımız kardeşim Alper Dalan’a da teşekkür etmeden geçmek istemedim. Sitemizin isim babası olan, gidişinden sonra bu ismi nereden buldunuz sorularıyla bizi karşı karşıya bırakan Alper Dalan kardeşimin de hayatı boyunca başarılı olmasını diliyorum.

İlk adımlarımızı atarken desteklenmenin ve saygı görmenin değerini bu bir yıl içerisinde daha iyi anladığımı da belirtmek isterim. Pek çok anlamda Mavi Kol olarak bizleri destekleyen değerli tedarikçiler ve video oyunu dağıtıcılarıyla çalışma imkanı yakalamamız, bizim için yine paha biçilmez bir gurur kaynağıydı. Henüz çok genç bir internet sitesi olmamıza rağmen bizlere güvenerek ilerlememizi sağlayan; Aral, PlayStation Türkiye, Xbox Türkiye, Playstore, MMD, Logitech, NVIDIA, Nintendo Türkiye ve adı aklıma bir çırpıda gelmeyen tüm ekiplere de desteklerinden ötürü teşekkür etmek istiyorum.

1 yıl içerisinde neler yaptık?

Mavi Kol ailesi olarak insanları kandıran, okuru yanlış bilgiye yönlendiren başlıklardan uzak durmaya çalıştık. Bizler için okurumuzun saygısını kazanmak, para kazanmaktan hep önce geldi. Haber, fikir yazısı, inceleme gibi içeriklerimizde tamamen tarafsız davranmaya, okurlarımızı yanıltmamaya çabaladık. Tabii ki şahsi görüşlerimiz herkesle uyuşmamıştır fakat her türlü video oyunu severin bakış açısıyla yaklaşım sergilemek çabasındaydık.

Tek tek hangi oyunları ve donanımları incelediğimizi, ne gibi haberlere değindiğimizi burada belirtmek istemiyorum. Zaten internet sitemiz üzerinden dilediğinizde bu kısımlara ulaşabilirsiniz. Yalnız bir yıl geçirsek de yorucu bir maratonun başlangıç ayağını geçirdiğimizi söylemek isterim. Kaan Gezer kardeşim zaten tecrübesiyle işlerin hakkında gelerek benim işimi ayrıca kolaylaştırıyordu.

Bununla birlikte, inceleme yazmadan önce gerekli araştırmaları yaptığımı, okurumuza saygımın gereği olarak çalışmalar gerçekleştirdiğimi ifade etmeliyim. Bu saygının gereği olarak, incelenecek oyunun türündeki benzer oyunları oynamaktan, aynı seriye ait oyunları deneyimleyip bilgi tazelemek gibi uzun uğraşlarla zamanın yetmediği anları yaşadığımı da bir kenara yazmak isterim.

Ayrıca, bu süreçte ülkemizdeki diğer önemli video oyunu basınına mensup kuruluşlarla da iyi ilişkiler içinde bulunmak ayrıca bir mutluluğumdu. Bu kuruluşlar arasında Merlin’in Kazanı ve Oyungezer gibi yıllardır takip ettiğim isimlerin yer aldığını belirtmek isterim. Son olarak da roman yazarlığına ara vermek durumunda kaldığım bu bir yıl boyunca beni destekleyen aileme kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum. Değerli eşime, oğlum Türker’e ve ailemize Mavi Kol ile neredeyse aynı zamanda giren minik kızım Elif’e de öpücüklerimi gönderiyorum.