eFootball Pro Evolution Soccer 2020: Yeni başlayanlar için taktikler ve ipuçları

Serinin yeni oyununa yeniden dönüş yapanlar ve değişen dinamiklere alışamayanlar için bazı taktikleri paylaşıyoruz.

Uzun yıllar boyunca FIFA serisini oynadınız ama bu yıl eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununu deneyimlemek istiyor olabilirsiniz. Benzer şekilde, uzun süredir Pro Evolution Soccer serisini oynuyorsunuz ama serinin yeni oyununun mekanikleri sizi zorlamış olabilir. Bu rehber yazımızda sizler için eFootball PES 2020 oyununda işinize yarayacak bazı taktiklerden ve ipuçlarından bahsedeceğiz. Böylelikle, zihninizde yer eden bazı soruların yanıtını bulmuş ve bahsettiğimiz oyundan daha fazla keyif almış olacağınızı zannediyoruz.


eFootball Pro Evolution Soccer 2020 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

eFootball Pro Evolution Soccer 2020 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, serinin yeni oyunu ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


eFootball Pro Evolution Soccer 2020

eFootball PES 2020, öyle kolay bir oyun olarak gelmedi

Futbol oyunlarının oynanış mekaniklerine her sene yapılan bazı değişiklikler vardır. Bu oynanış mekaniklerinde yapılan değişiklikler, serinin bir önceki oyununa alışanlar için zorlu bir durumu oluşturabilir. Örneğin, bir sene uzaktan şut atmak kolayken, diğer sene kanatlardan yapılan ortalar vasıtasıyla sonuca girmek daha mantıklı olabilir. Bizler de sizler için eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununun değişen oynanış mekaniklerinden bahsedeceğiz ve çözüm yolları arayacağız.

Öncelikle eFootball PES 2020 oyununun, öyle kolay bir lokma olmadığını belirtelim. Bu futbol oyununun en kolay sevilerinde bile zorlanabilirsiniz. Bahsettiğimiz zorluğun başlıca nedenleri; oyundaki defans taktiklerinin gelişmesi ve kalecilerin aşırı derecede başarı hale getirilmesi olabilir. Pro Evolution Soccer serisini uzun yıllardır oynayanların bile zorlanacağı bazı koşullar, serinin bu yeni oyununda karşınıza çıkacaktır. Dilerseniz bizler uzun yıllardır oynayanlarla yeni başlayanlar için kısaca oyunun yapısından söz edelim. Böylelikle, yapılması gerekenleri beraberinde kaleme almış oluruz.

Bir kere eFootball Pro Evolution Soccer 2020, oldukça gerçekçi bir yapım olduğunu, rastgele oyun tarzlarına pek müsaade etmediğini söyleyelim. FIFA serisindeki kadar rahat pas alışverişi de bu oyunda kolay kolay yapılamayanlar arasında olacaktır. Gerçek hayatta nasılsa, yanında rakip oyuncu varken pas atmak bile zorlu hale gelebilir. Bu nedenden ötürü, sahadaki boş oyuncuları görmeli, oyunu bu boştaki oyuncuların üzerinden kurmalısınız. Eğer tüm oyuncuların etrafında rakip oyuncular görüyorsanız da pas vereceğiniz oyuncuları boşluk bulunan alanlara çekmeniz gerekecektir.

Kalecileri zorlayın ama onlar sizi daha fazla zorlayacaklar

Üst kısımda pas alışverişlerine dikkat etmeniz gerektiğini belirttik. eFootball PES 2020 oyununda birkaç maç yaptıktan sonra, topla nasıl oynamanız gerektiğine alışacaksınız. Bir de paslaşma yaparken, topu ayağında bulunduran oyuncuların pas atabilme yeteneğini bilirseniz bu bilgi sizin için bir avantaj olacaktır. Bahsettiğimiz oyunda, oyuncuların özellikleri gayet başarılı bir biçimde yansıtılmış durumdadır. İri yarı olan hantal oyuncuların topu alarak pası vermesi biraz zaman alabilir. Bu oyuncularla kalabalık bir alandaysanız fazla topu bekletmemenizi öneririz.

Topu ayağında bulunduran oyuncunun çevik olduğu durumlarda bile pas verirken hızlı hareket etmeniz ya da boş bir alanda olmanız gerekir. Oynanış mekaniklerine alıştığınızda bu durum sizi daha az yoracaktır. Bir diğer dikkat çekmek istediğimiz husus ise rakibin sahaya yayılışıyla ilgili olacak.  eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununda takımların sahaya oldukça profesyonel bir biçimde dizildikleri görülür. Geçmişteki oyunlara kıyasla çok daha fazla düşünerek ataklarınızı yapmalısınız. Ayrıca kalecilerin oldukça güçlü olduklarını da bir kenara yazmamız gerekiyor.

Kesin gol diye düşündüğünüz pek çok vuruşun, kaleciler tarafından kurtarıldığını görebilirsiniz. Eğer imkanınız varsa boşta kalan oyuncularla gol vuruşları yapmayı deneyebilirsiniz. Bir oyuncunuz kaleciyle karşı karşıya kaldıysa, bu oyuncuyla şut atmak yerine yandan koşan oyunculara pasınızı aktarmanızda fayda görüyoruz. Oyunda deneyim kazandıkça, kendinize ait taktikleri bulabileceksiniz. Ayrıca zaman geçtikçe yeni gelecek güncellemelerle birlikte kaleci ayarlarında ve oyundaki bazı dinamiklerde değişimler görünebilir.

Temel kontrol tuşlarını aklınızı karıştırmasın

Bir de seriye dönüş yapanlar ve uzun süredir bir Pro Evolution Soccer oyunu oynamayanlar için birkaç küçük hatırlatma yapmak istiyoruz. eFootball Pro Evolution Soccer 2020 oyununda da serinin diğer oyunlarında olduğu gibi bir tuş dizilişi bulunur. Örneğin; PlayStation 4 kontrolcüsüne göre; X tuşu pas, kare tuşu şut, üçgen tuşu ara pas ve yuvarlak tuşu orta yapma işine yarar. Başlangıçta, FIFA serisine aşina olanlar için ayarları değiştirme seçeneği bulunur. Bu arada R1 tuşunun hızlı koşma işine yaradığını da belirtelim.

Daha önemlisiyse, bu oyunun savunma durumundaki kontrol özellikleridir. FIFA serisine aşina olan oyuncuların fazla yadırgayacaklarını düşünmüyoruz ama bazı farklılıklar bulunuyor. Örneğin, FIFA serisinde genelde pas tuşuyla rakibin önüne geçilirken, şut tuşuna basılı tutularak rakibin üzerine saldırılır. İtme, çekme, rakibin ayağına hamle yapma bu şut tuşuyla ilgili zamanlamalar kısmında önemlidir.

eFootball PES 2020 ve serinin önceki oyunlarındaysa, pas düğmesiyle en rahat biçimde topu kazanabilirsiniz. PlayStation 4 kontrolcüsündeki pas atmaya yarayan X tuşunu, top rakipteyken sıklıkla kullanmanızı öneririz. Bu düğme sayesinde hem oyuncunun rakibine yaklaşacak hem de imkanı varsa topa doğru müdahale yaparak topu kazanabilecektir. Bu arada orta yapma tuşuyla de kayarak müdahale etme imkanı var ama kart görme riski barındırır. 

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir