Pal isimli canlılar veya Türkçe adı ile Dostlar, Palworld oyununun yaratıklarıdır. Dostlar, oyuncuya çiftlikte, üremede, savaşmada veya fabrikalarda çalışarak isteyerek veya istemeyerek yardım eder ki çalışma alanlarına silah fabrikaları da dahildir. Pal isimli bu yaratıklar ayrıca yiyecek için satılabilir veya katledilebilir; ancak bu eylem oyunun dünyasında kanunen yasaktır. Palworld oyununun canlıları ile çeşitli şekillerde etkileşim kurulabilir.

Dostlarınız ile etkileşime geçmek: Pal isimli bu yaratıkları mutlu etmek için onları sevebilirsiniz ve ayrıca onları elle besleyebilirsiniz veya bir Feed Box aracılığı ile kendilerinin otomatik olarak yemek yemesini sağlayabilirsiniz. Pal isimli bu canlılar ele alınabilir, taşınabilir ve onları çalışması için bir binaya atabilirsiniz. Dostunuzun sahip olduğu partner becerilerini de kullanabilirsiniz. Bunların bazıları pasiftir, bazıları silahtır ve çoğu Pal Gear Workbench aracılığı ile açılır. Palworld içerisinde binilebilir dostlar da mevcuttur. Son olarak bir Pal, özet sayfasında isimlendirilebilir ve bu imkan 24 karakterle sınırlıdır. Daha uzun bir isim veremezsiniz.

Palworld içerisinde silahları ve diğer canlıları kullanarak savaşabilirsiniz. Bazı vahşi canlılar saldırgandır ve yaklaşıldığında size saldırırlar. Farklı tipteki Pal canlıları da kendi seçtikleri bir silahı kullanabilir. Vahşi tarzda bir Pal yakalamak için Pal Sphere kullanabilirsiniz. Öldürmek yerine yakalayarak çok daha fazla tecrübe puanı kazandığınız için bu tavsiye edilir. Belirli bir dostu yakaladığınız ilk 10 sefer için her yakalamada bir tecrübe puanı bonusu kazanırsınız. Pal Sphere ne kadar kaliteliyse, bir Pal yakalama şansı da o kadar yüksektir.

Palworld oyununun geliştiricileri, Pal canlılarını öldürmenin dünya içinde yasadışı olacağını söylediler. Büyük olasılıkla, oyuncu karakteri bir Pal öldürürse ve bir NPC tarafından bu duruma şahit olunursa, oyuncu karakterine bir ödül konacak ve daha sonra bir suçlu olarak takip edilecektir. Ancak oyuncu karakteri tanık olmadan bir Pal öldürmeyi başarırsa herhangi bir sonuç yoktur.

Pal tipi bu canlılar üreyebilir ve bu olduğu zaman çocuklar, ebeveynlerinin özelliklerini miras alabilir veya tamamen yeni özellikler yaratabilir. Nadir olan Pal türlerini karıştırmak daha güçlü Pal yaratır. Ayrıca bu canlılar vahşi doğada belirli faaliyetler için kullanılabilir. Kayaları kırabilir, ağaçları kesebilir ve haritada koşmak/yüzmek/uçmak için kullanılabilirler.

Dostlar sizin için çalışabilir: Dostlar, formlarına ve yeteneklerine bağlı olarak üslerde yapılan çeşitli etkinliklere katılabilirler. Bir canlının sahip olabileceği 12 farklı iş özelliği vardır. Bir bina yerleştirdikten sonra, hangi uygunluğun gerekli olduğunu size bildirmek için üzerinde bir metin göstergesi olacaktır. Bazı binalar çalışmak için belirli bir uygunluk gerektirirken, diğerleri işlerin daha hızlı ilerlemesi için bir uygunluk önerir. İşte oyunda bir Pal tarafından yapılabilecek tüm işler:

 • Kindling: Pal, yapılara ısı sağlayacak ve üzerine bindiğiniz zamanda sizi ısıtacak.
 • Planting: Pal, tarlalara tohum ekecek.
 • Handiwork: Pal, üretme istasyonlarında yardımcı olacak.
 • Lumbering: Pal, ağaç kesecek.
 • Medicine Production: Pal, bir ilaç tezgahında ilaç üretecek.
 • Transporting: Pal, eşyaları herhangi bir depolama öğesine taşıyacak.
 • Watering: Pal, tarlaları sulayacak ve kırıcı ile değirmene güç verecek.
 • Generating Electricity: Pal, bir güç keneratöründe elektrik üretecek.
 • Gathering: Pal, bitki toplayacak.
 • Mining: Pal; cevher, taş, sülfür ve kömür çıkaracak.
 • Cooling: Pal, çeşitli binalara soğutma sağlayacak ve onlara binerken sizi serinletecek.
 • Farming: Pal, bir çiftlikte ürün üretecek.

Dostlarınızın akıl sağlığı da önemli: Palworld içerisinde ayrıca SAN (Sanity) değeri de mevcut. Zamanla, bir dostun çalışırken SAN değeri azalır ve bu da sonunda o kadar üretken olmamasına ve gevşemesine neden olur. Dostlar kendi başlarına mola verirler. Geceleri, eğer bir dost yatağı mevcutsa, çoğu Pal uyumaya gider. Ancak, Dark element dostları gece boyunca çalışmaya devam edecektir. Kaplıcalar veya belirli ilaçlar ve yiyecekler gibi bazı şeyler SAN değerlerini daha hızlı geri kazanmalarına yardımcı olabilir. Bunları üslerinizde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Palworld oyununun canlılarının üste yapabileceği başka faaliyetler de vardır. Mesela dostlar, teçhizat ve eşyaların seri üretimi için fabrikalarda çalıştırılabilir veya üremeleri için üreme çiftliğine atanabilir. Ayrıca dostlar, üssü düşman baskınlarına karşı savunmak için kullanılabilir ve aynı zamanda üssünüzde etkisiz hale gelen diğer canlıları da kurtarabilirler.

Şanslı ve efsanevi dostlar da var: Palworld içerisinde normal bir Pal haricinde Alpha Pal, Legendary Pal ve Lucky Pal de mevcuttur. Bölüm sonu canavarları olarak da bilinen Alpha Pal, başlıkları olan devasa varyantlardır ve onları yakalamak mümkündür. Legendary Pal ise nadir bulunan bir dost türüdür. Sadece Alpha Pall olarak bulunurlar ve saldırı ile savunma istatistikleri %20 ve hareket hızını %15 artıran Legendary özelliğine sahiptirler. Kendileri oldukça nadirdir.

Lucky Pal, standart canlıların parlayan varyantlarıdır. Bir dostun daha büyük varyantlarıdır ve biri ortaya çıktığında makul bir mesafeden duyulurlar. Genellikle isimlerinin yanındaki “ışıltılı” simgesiyle de tanınırlar. Yakalandıklarında size her zaman kadim medeniyet eşyaları verirler ve saldırıyı %15 ve iş gücünü %15 artıran “Lucky” özelliğine sahip olurlar. Ayrıca, bazı dostlar, iki belirli türün bir araya getirilmesiyle oluşturulabilir. Ayrıca aynı türden dostları çiftleştirerek çoğaltabilir veya pasif özelliklerini yavrulara aktarabilirsiniz.

Paldeck ile koleksiyonunuzun bir kaydını tutabilirsiniz: Oyunda bir Paldeck de mevcuttur ve kendisi, Palworld içerisindeki tüm dostların bir ansiklopedisidir. Bir dostla ilk karşılaştığınızda, o destenize kaydedilir. Ayrıca yaşam alanı aralığını da görüntüleyebileceksiniz. Bir dostu ele geçirirseniz, Paldeck içerisinde tam renkli olarak görünecek ve olası düşüşleri, partner yeteneklerini, çalışma özelliklerini, yiyecek seviyesini ve yakalama bonusunuzu listeleyecektir. Oyunda şu anda 137 farklı Pal bulunmaktadır ve zamanla yenileri de eklenecektir.

Palworld

Palworld için internet sitemizde daha fazla rehber bulunuyor. Bu rehberlerin tamamını hemen aşağıdaki listemizden rahatlıkla görebilirsiniz.

Temel Bilgiler

Materyaller

En İyiler

İşe Uygunluk Yetenekleri

Kule Savaşları

Ek Bağlantılar

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster