Elden Ring: Harita hakkında bilmeniz gereken her şey

Elden Ring oyununda haritadaki yeni bölgelerin nasıl açılabileceğinden ve daha fazlasından bahsettik.


Elden Ring yapıtının en başından itibaren tüm oyun dünyasının haritasına erişebilirsiniz. Ancak, başlangıçta birçok bölge kapalı olarak görünecek ve bu da haritanın kullanımını zorlaştırabilir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehberde ise bahsi geçen haritayla ilgili bazı yararlı bilgiler bulacaksınız. Rehberimizin bu sayfasında; yeni haritaların nasıl elde edileceğini, bunları okurken nelerin yararlı olabileceğini ve keşiflerinizi kolaylaştırmak için neleri işaretleyebileceğinizi anlatacağız. Eğer dilerseniz, giriş kısmını daha fazla uzatmayalım ve bu yapıtın harita sisteminden hızlı bir şekilde bahsedelim.


Elden Ring için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Elden Ring

Haritanın tamamını en baştan görüntüleyebilmenize rağmen, oyunun başlarında yalnızca bölgenin ana hatlarını içermesi nedeniyle harita size fazla bir şey söylemeyecektir. Önce bir bölgeyi keşfetmeniz ve ardından haritalarını aramanız gerekecek. Böyle bir harita bulduğunuzda, söz konusu bölge, bu bölgede neler bekleyebileceğinizin ayrıntılı bir listesiyle birlikte dünya haritasında görünecektir. Haritalar her zaman büyük, yazılı taş blokların yanında bulunur. Bu yapıların yakınlarında keşfettiğiniz bölgenin haritalarını bulacaksınız. Bölgenin keşfedilmemiş haritası, genellikle ana yol üzerinde dikey bir blok içerir.

Bahsi geçen yazılı taş bloğu ve belirli bir bölgenin ana haritasının nerede bulunacağına dair açık bir öneridir. Ne yazık ki, sisin kaybolması için haritayı biraz kendi başınıza açmanız gerekeceğinden, bu her zaman görünür olmayacaktır. Haritayı okumak ise başta biraz sorunlu olabilir ama zamanla daha da çok kullandıkça sırları ve hazineleri keşfetmek için ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz. Örneğin, ana yollarda haritada görünen bazı karakterler veya Site of Grace alanları sık sık karşılaşacaksınız. Bazı harabelerin bulunduğu ormanlık alanlarda yeni düşmanlar keşfedebilir veya faydalı bir şeyler bulabilirsiniz.

Haritaya baktığınızda gözünüze çarpan yerleri ziyaret edin. Burası en sık yeni eşyalar, kamplar veya karakterler bulacağınız yerdir. Elden Ring oyunundaki harita, mevcut işaretçileri (en fazla 100 adet) kullanarak birçok yeri işaretlemenize olanak tanır. Oyunda birkaç farklı işaret var, böylece şunları yapabilirsiniz: Bir bölüm sonu canavarı dövüşünü bir kafatası ile işaretleyebilirsiniz veya bir sandık ve elmas ile gizli bir hazinenin üstüne işaret koyabilirsiniz. Ayrıca hedefinizi de işaretleyebilirsiniz – işaretçi, yürüyerek veya bir bineğe bindiğinizde pusulanızda ve oyun dünyasında da görünür olacaktır.