Elden Ring: İstatistik puanları hakkında bilmeniz gereken her şey

Elden Ring oyunundaki hangi karakter sınıfları, hangi özelliklere yatırım yapmalıdır?


Elden Ring için hazırlamış olduğumuz rehberimizin bu kısmında, oyundaki tüm mevcut karakter özelliklerinin nasıl çalıştığına odaklanacağız. Bu şekilde, seçtiğiniz karakter yapısına ve oyun stiline bağlı olarak hangi özelliklere, istatistik puanlarına yatırım yapmaya değer olduğunu öğreneceksiniz. Bu video oyununda karakterinizi geliştirmek için yatırım yapabileceğiniz sekiz özellik vardır. Bu özelliklerin her biri farklı bir şey sunar, bu nedenle rünleri harcamadan önce neyi yükseltmek istediğinizi düşünmeye değer. Eğer dilerseniz, bahsi geçen özelliklerin tamamını ve açıklamalarını hemen aşağıdan okuyabilirsiniz.


Elden Ring için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Elden Ring
  • Vigor: Bu özelliğe yatırım yapmak, maksimum HP seviyenizi artıracaktır.
  • Mind: Bu özelliğe yatırım yapmak maksimum FP seviyenizi artıracaktır.
  • Endurance: Bu özelliğe yatırım yapmak, maksimum dayanıklılık seviyenizi ve yük kapasitenizi artırarak daha ağır ekipman taşımanıza olanak tanır.
  • Strength: Bu özelliğe yatırım yapmak, Strength özelliğinin yanında ölçeklenen silah hasarını artıracaktır. Ek olarak, daha ağır silahları kullanabilmek için belirli bir miktarda Strength puanına ihtiyacınız var.
  • Dexterity: Bu özelliğe yatırım yapmak, Dexterity özelliğinin yanında ölçeklenen silah hasarını artıracaktır. Ek olarak, daha hafif silahları kullanmak için belirli bir miktarda Dexterity puanına ihtiyacınız var. Ayrıca bu özellik, büyü şarj hızını biraz artırır.
  • Wisdom: Bu özelliğe yatırım yapmak büyü hasarını artırır. Bu özellik çoğu büyüyü ve bazı büyüleri kullanmak için gereklidir.
  • Faith: Bu özelliğe yatırım yapmak, sihir ve mucizelerden gelen zararı artırır. Bu özellik, bazı büyüleri kullanmak için gereklidir.
  • Arcane – Bazı büyüler için gerekli olan büyü hasarını arttırır. Düşmanların eşya düşürme olasılığını da arttırır.

Konu, bu özelliklerin hangisine yatırım yapmak gerektiği olduğu zaman her şey hangi karakter yapısını oynamak istediğinize bağlı oluyor. Pasif yapılar için zaman zaman hem Vigor, hem de Endurance özelliklerini yükseltmelisiniz; bu hayatta kalmanızın anahtarıdır. Ağır zırh ve silah yapımı söz konusu olduğunda, esas olarak Vigor, Endurance ve Strength özelliklerine yatırım yapmaya odaklanmalısınız. Daha hünerli karakterler için, esas olarak Vigor, Endurance ve Dexterity özelliklerine odaklanmalısınız. Büyü yapan büyücüler için Vigor, Mind, Wisdom ve Dexterity, büyü yapma sürelerini azaltmak için önemli olacaktır. Esas olarak büyü kullanan Prophets sınıfı için ihtiyaç duyulan nitelikler Vigor, Mind, Faith ve Dexterity olacaktır.