Apex Legends: Oyuna yeni başlayanlar için ipuçları

Eğer bu Battle Royale oyununa yeni başladıysanız, ipuçlarımız sizin işinize yarayabilir.

Sürpriz bir şekilde oyuncuların hayatına giren ve çok sevilen Apex Legends, temelinde bir Battle Royale oyunu. Bu oyunu oynaması gayet basit ama yine de oyunda dikkat etmeniz gereken bazı küçük şeyler bulunuyor. Ayrıca, oyun sizlere bazı detayları söylemiyor, sizin keşfetmeniz gerekiyor. Bu sebepten ötürü de bu yazımızda, sizlere bazı ipuçları vereceğiz. Bu ipuçlarımız, genelde oyuna yeni başlamış olan oyunculara hitap edecek ama kim bilir? Bakarsınız, kendisine profesyonel diyen bir Apex Legends oyuncusu, bu yazımızda hiç bilmediği bir şey ile karşılaşabilir.


Apex Legends hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

  1. Battle Charge detayları
  2. Wattson rehberi
  3. Octane rehberi
  4. Battle Pass nasıl daha hızlı seviye atlatılır?
  5. Haritadaki en iyi başlangıç noktaları
  6. Tüm silah parçalarının detayları
  7. Seçebileceğiniz en iyi silah kombinasyonları
  8. En iyi kahramanlar
  9. En iyi silahlar
  10. Tüm silahların detayları

Battle Charge ile birkaç önemli rehberimizi güncelledik ve oyuna destek vermeyi kestik. Şu an için bu oyuna rehber desteği vermeyi de düşünmüyoruz. Gelecekte bu durum değişebilir.


Apex Legends

Apex Legends oyununa yeni başlayıp, kahraman seçmekte zorlanmak

Apex Legends oyununda, Legend isimli kahramanlar bulunuyor. Oyunun çıkışında 8 farklı kahraman var ama bunlardan 2 tanesi kilitli. Yani, oyuncuların en başta seçebileceği 6 kahraman bulunuyor. Eğer oyuna daha yeni başladıysanız ve kahraman seçmekte zorlanıyorsanız, hiç merak etmeyiniz. Oyuna başlarken, en çok ilginizi çeken karakterlerle deneyimleyebilirsiniz. Belli bir deneyime ulaştıktan sonra zaten ihtiyaçlarınıza göre otomatik olarak kahraman seçebileceksiniz beyninizde.

Yine de başlangıç için kolay kahramanlar arıyorsanız Lifeline ve Bloodhound işinizi görecektir; Bloodhound, diğer oyuncuları takip edebilirken, Lifeline da hem kendinize, hem de takım arkadaşlarınıza can verme gibi önemli bir özelliği bünyesinde bulunduruyor. Lifeline ile oynarken, kendinizi muhtemelen çok daha güvende hissedeceğiniz için kafanızı başka şeylere yorabileceksiniz. Bu da oyunu daha başarılı bir şekilde oynamanıza yol açacak.

Takımı düşünmek ve uçaktan zıplamak

Biraz önce demiştik, oyuna yeni başlarken kahraman seçmek çok da dert değil. Fakat deneyim kazandıktan sonra Apex Legends içerisinde kahraman seçmeye dikkat etmelisiniz. Bu noktada da takımınızı düşünmelisiniz. Eğer ilk kahramanı siz seçmiyorsanız, takımınızın ihtiyaçlarına yönelik kahramanlar seçtiğinizden emin olun. Mesela, sağlıkçınız yoksa mutlaka bir destek kahramanı seçmeye özen gösterin.

Eğer kahramanınızı seçtiyseniz, şimdi sırada haritaya inmek var. Bu noktada dikkat etmelisiniz; bu oyunda bir takım olarak atlayacaksınız haritaya. Eğer atlama zıplama sırasında siz kontrol almadıysanız, kendi takımınızdan ayrılmamanızı öneriyoruz. Takımınız kötü bir noktaya gidiyor olsa bile bizce takımınızı bırakmayın; birlikten kuvvet doğar. Ayrıca, eğer zıplama sırasında kontrol sizdeyse ve böyle bir sorumluluk istemiyorsanız, başka bir oyuncuya bu sorumluluğu bırakabiliyorsunuz.

Supply Ship ve Hot Zone

Apex Legends oyununun haritasında gidebileceğiniz bolca nokta var ama hangisine gitmeli? Öncelikle, bu oyundaki her bölgede 3 farklı ganimet seviyesi var. Bazı bölgeler, yüksek seviye ganimet bulundururken, bazı bölgeler de düşük seviye ganimet bulunduruyor. Oyun içerisinde şu an yüksek seviye ganimet bulunduran mekanlar ise Bunker, Pit ve Airbase. Eğer bu mekanlar çok dolu görünüyorsa Cascades ve Hydro Dam bölgelerine de yönelebilirsiniz.

Saymış olduğumuz bölgeler haricinde, bu oyunda 2 özel bölge daha bulunuyor. Bu bölgelerin adı Supply Ship ve Hot Zone. Supply Ship, haritanın üzerinde gezen bir uçak. Bu uçak oldukça küçük ama içerisinde yüksek seviye ganimet bulunduruyor. Hot Zone ise haritada her oyunda özel bir ışık ile işaretlenen bir başka yüksek seviye bölge. Bu bölgede de yüksek seviye ganimet bulabilirsiniz ama dikkat edin; Supply Ship ve Hot Zone hiçbir zaman sakin olmaz.

Apex Legends

Her şeyi toplayın ama paylaşmayı da unutmayın

Apex Legends içerisinde bolca ganimet bulunuyor. Sizler de bir bölgeye indiğiniz zaman elinizden geldiğince ganimet toplamalısınız. Oyun, zaten sizleri bu konuda yer yer engelliyor. Mesela, diyelim ki ikinci seviyede bir zırha sahipsiniz. Bu durumda oyun, birinci seviye zırh almanıza izin vermiyor. Bu yüzden haritada sürekli olarak sağa sola koşup, ne var ne yoksa toplayabilirsiniz. Oyun zaten gereksiz şeyleri almanızı engelleyecek.

Böyle bir sisteme rağmen oyun içerisinde zaman zaman işinize yaramayan mermilere veya bazı özel parçalara sahip olabilirsiniz. İşte böyle durumlarda da zaman zaman durup, envanterinizi temizlemeniz gerekiyor. Bu temizlik sırasında da eşyalarınızı, diğer takım arkadaşlarınız ile paylaşmayı unutmayınız. O eşyaya sizin ihtiyacınız yok ama takım arkadaşınızın ihtiyacı olabilir.

İletişim oldukça önemli ama mikrofon şart değil

Apex Legends, rekabetçi bir Battle Royale oyunu olduğu için iletişim oldukça önemli. Eğer mikrofonunuz varsa, dert değil; kullanabilirsiniz. Eğer mikrofon sahibi değilseniz veya konuşmaktan hoşlanmıyorsanız da bu oyunda bir Ping sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde sanki mikrofon kullanıyormuş gibi kolay bir şekilde takımınız ile iletişimde olabiliyorsunuz. Mesela bir düşman mı gördünüz? Hemen Ping sistemi ile onu işaretleyebiliyorsunuz. Aynı şekilde; silahları, diğer ganimetleri, binaları, kapıları, ganimet kutularını ve çok daha fazlasını da işaretleyebiliyorsunuz.

Ping sistemi ile daha detaylı da iletişime geçebiliyorsunuz. Mesela, birisi size bir eşya işaretli diyelim. Siz o işarete bakıp, “Evet” veya “Hayır” diyebiliyorsunuz. Bu sistemi, tüm Ping sistemi üzerinde kullanabiliyorsunuz. Bu şekilde takım arkadaşlarınız ile de iletişime geçmek inanılmaz kolaylaşıyor. Bu noktada söylememiz gerekiyor ki bir düşman tarafından yere düşürülmüş olsanız bile işaretlemeye devam edebiliyorsunuz. Bunu unutmayınız.

Hızlı hareket edin ve Apex Legends ile etrafta kayın

Apex Legends, harekete önem veren bir oyun. Bu yüzden de haritadaki Zipline ve Balloon noktalarına dikkat edin. Bu noktaları kullanarak haritada daha hızlı bir şekilde hareket edebiliyorsunuz. Ayrıca yokuş aşağı giderken eğer kayarsanız, normalden daha da hızlı bir şekilde ilerleyebiliyorsunuz. Kayma kısmı bitmeden önce zıplarsanız da bir süre daha hızlı bir şekilde ileriye gidebiliyorsunuz. Bu şekilde hem düşmanlarınızı şaşırtıp, hem de inanılmaz hızlı şekilde hareket edebilirsiniz.

Ayrıca, silahınızı elinizden çıkartıp, sırtınıza taktığınız zaman normalden çok daha hızlı bir şekilde hareket edebiliyorsunuz. Eğer düşmandan kaçıyorsanız veya takım arkadaşlarınıza yetişmek istiyorsanız, mutlaka bu şekilde hareket etmenizi öneriyoruz. Bu tip durumlarda da düşme hasarından korkmayın. Apex Legends içerisinde hiçbir şekilde düşme hasarı bulunmuyor. Yani, 5 kilometre yükseklikten düşseniz bile 1 gram canınız gitmiyor. Atlayın, atlayabildiğiniz kadar.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x