Apex Legends: Savaş, zırh ve ekipman hakkında ipuçları

Apex Legends oyununda sürekli bir aksiyonun içerisinde olacaksınız. Bu aksiyon için en önemli şeyler de zırh ve ekipman.

Apex Legends, bir Battle Royale oyunu. Böyle bir video oyununda da ateş edip, düşmanları öldürmeniz gerekiyor. Bu sebepten ötürü de savaşmanın, bu oyun için en önemli şey olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi ise sizlere bazı ipuçları sunacağız ve bu ipuçlarımız savaş, zırh, ekipman konuları altında olacak. Dilerseniz öncelikle savaş hakkındaki ipuçlarımız ile başlayalım.


Apex Legends hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

  1. Battle Charge detayları
  2. Wattson rehberi
  3. Octane rehberi
  4. Battle Pass nasıl daha hızlı seviye atlatılır?
  5. Haritadaki en iyi başlangıç noktaları
  6. Tüm silah parçalarının detayları
  7. Seçebileceğiniz en iyi silah kombinasyonları
  8. En iyi kahramanlar
  9. En iyi silahlar
  10. Tüm silahların detayları

Battle Charge ile birkaç önemli rehberimizi güncelledik ve oyuna destek vermeyi kestik. Şu an için bu oyuna rehber desteği vermeyi de düşünmüyoruz. Gelecekte bu durum değişebilir.


Apex Legends

Apex Legends için savaş konusunda ipuçları

Bir takım olduğunuzu unutmayın ve taktiksel yeteneklerinizi kullanın

Apex Legends, bir takım oyunu. Bu yüzden oyun içerisinde de takım halinde hareket etmenizi öneriyoruz. Takımınızı izleyin veya takımınızın sizi izlemesini sağlayın. Eğer mikrofon kullanmıyorsanız da Ping sistemini aktif bir şekilde kullanın. Düşmanları işaretleyin, işe yarar ekipmanların yerlerini gösterin, ihtiyacınız olduğunda ise mermi isteyin. Yeter ki Ping sistemini kullanın.

Oyundaki tüm kahramanların üç farklı yeteneği bulunuyor. Bu yetenekler pasif, taktiksel ve nihai yetenekler olarak geçiyor. Pasif yeteneğiniz sürekli işler halde olduğu için onu düşünmenize gerek yok. Nihai yeteneğiniz de belli aralıklarla doluyor. Taktiksel yeteneğiniz ise tahmin ettiğinizden çok çok çabuk bir şekilde doluyor. Bu yüzden karşılaşma sırasında taktiksel yeteneğinizi sürekli olarak kullanın. Belki uygun bir an gelir diye tüm karşılaşma boyunca beklemeyin.

Pathfinder, düşmanları kendisine çekebiliyor

Apex Legends içerisinde bolca kahraman var ve her kahramanın dediğimiz  gibi kendine has yetenekleri var. Mesela Pathfinder, kendisini ileriye atabileceği bir kanca fırlatabiliyor. Peki, şunu biliyor muydunuz: O kanca ile düşmanları da kendinize çekebiliyorsunuz. Diyelim ki sizden kaçan bir düşman var ve siz Pathfinder oldunuz. İşte kanca yeteneğinizi kullanıp, düşmanı kendinize çekip, onu öldürebilirsiniz.

Diyelim ki siz Pathfinder değilsiniz ama karşınızda bir Pathfinder var. Onun kancasından kaçabilmek için hatta diğer tüm kahramanların yeteneklerinden ve kurşunlarından kaçabilmek için sürekli olarak kayın ve zıplayın. Eğer sürekli olarak zıplarsanız, bu sizi kurşunlardan kaçırmaz. Fakat önce kayıp, sonra zıplarsanız, daha etkili bir şekilde mermilerden kaçabilirsiniz.

Bitirici hareketlerinizi kullanın ama dikkatli olun

Eğer bir düşmanı yere düşürdüyseniz, onu öldürmek için bitirici hareketlerinizi kullanabiliyorsunuz. Şarjör değiştirme tuşuna basılı tutarak aktif edebildiğiniz bitirici hareket, oldukça havalı bir sahneye sokuyor sizi ama bu hareket sırasında diğer düşmanlar size hasar verebiliyor. İşin kötüsü, bu harekete başladığınız zaman yarıda kesemiyorsunuz.

Yine de zaman zaman bitirici hareketleri kullanmak isteyebilirsiniz. Mesela, elinizde Efsanevi seviyede bir zırh bulunuyorsa, bitirici hareket ile düşman öldürmek, zırhınızı %100 bir şekilde dolduracaktır. Eğer ortam müsaitse ve doğru ekipmanlara sahipseniz, bitirici hareketler sizi çok güçlü kılabilir.

Hasar verirken nereye sıktığınıza dikkat edin

Apex Legends oynarken karşınıza bir düşman sıktıysa, direkt olarak karakterin kafasına nişan almak zorunda değilsiniz. Birçok oyuncunun ve profesyonel kişinin tespitine göre direkt olarak kafaya nişan almaktansa gövde ve biraz daha yukarısına ateş etmek, düşmana daha fazla hasar veriyor ve bu şekilde bir düşmanı daha garanti yolla öldürebiliyorsunuz. Bu taktik, özellikle konsollarda işinize yarayacaktır.

Ayrıca, bir düşmana ateş ettiğiniz zaman o düşmanın üzerinden çıkan hasar rakamlarının da renklerinedikkat edin. Mesela, altın renginde bir sayı çıktıysa anlayın ki düşmanı kafadan vurdunuz. Ayrıca, düşmanın gövdesine sıktığınız zaman mor, mavi veya beyaz renkli hasar sayısı çıkabiliyor. Bunlar da düşmanın zırhını gösteriyor. Mor renkli hasar çıkması demek, düşmanın Epik seviyedeki zırhı kullanıyor anlamına geliyor. Ayrıca, eğer bir düşmanın kalkanı kırılırsa, o kırılma sesini duyabiliyorsunuz.

Bir grubun tamamen öldürüldüğünü nasıl anlarsınız?

Diyelim ki karşınızda sayısını bilmediğiniz oyunculardan oluşan bir grup var. Siz, iki oyuncuyu tamamen öldürdünüz ve üçüncü oyuncu var mı, yok mu emin olamıyorsunuz. Bu noktada oyunu dinlemeniz gerekiyor; kahramanlarınız, eğer bir takımı tamamen öldürürseniz, bu konuda bir yorum yapıyor. Mesela, 2 oyuncuyu da öldürdükten sonra bu konuda bir yorum duymazsanız, anlayın ki o takımın üçüncü oyuncusu hala hayatta.

Tüm bunların haricinde, Apex Legends oyununda yere düşmüş olan oyunculardan bile korkmanız gerekiyor; oyunda nadir bir eşya bulunuyor. Bu eşya sayesinde yere düşen oyuncu, kendisini tek başına canlandırabiliyor. Yani, düşmanınız yere düştü diye ona arkanızı dönmeyin, eğer mümkünse o kişinin işini hemen bitirin.

Nihai yeteneklerinize çok güvenmeyin

Apex Legends içerisindeki her kahramanın bir nihai yeteneği bulunuyor. Bu yetenekler, oyun içerisinde çok önemli gibi gösteriliyor ama düşmanı öldürmek için silahlarınız her zaman daha etkili. Yani, nihai yeteneğinize güvenerek hareket etmenizi önermiyoruz. Evet, o yetenekler gayet hoş ama siz öncelikle silahınıza ve nişan alma yeteneğinize güvenin; nihai becerinize değil.

Yetenekler haricinde, bombalara da çok güvenmeyin. Bu oyun içerisinde bomba atmak şu an biraz zor; öncelikle bombayı manüel bir şekilde seçip, bir tuşa atamanız gerekiyor. Ondan sonra da o tuşa basıp, bombayı elinize almanız gerekiyor, ondan sonra da fırlatmanız gerekiyor. Tüm bunları yapmak birkaç saniye sürebilir ve zamanında bomba atamayabilirsiniz. Bu yüzden de bombalarınızı önceden hazırlayın.

Apex Legends

Zırh ve ekipman hakkındaki ipuçları da unutmayalım

Her silah, tek bir şarjör ile gelir ve renk kodları kullanılır

Apex Legends oyununda zaman zaman çok hızlı hareket etmek zorunda olabilirsiniz. Mesela, bir bölgeye düştüğünüz anda etrafınızda düşman olabilir ve onlarla hemen savaşmanız gerekebilir. İşte bu noktada aklınızda bulunmalı ki oyundaki her silah, içerisinde tek bir şarjör bulundurur. Yani, merminizin olmadığı bir noktada, yerden silah alıp, duruma göre 10-20 mermi daha sıkabilirsiniz düşmana.

Eğer aceleniz yoksa ve silahınıza mermi toplamak istiyorsanız da dikkat etmeniz bir şey var: Renk kodları. Bu video oyunundaki her silah tipi, farklı renklerle gösteriliyor. Bu renkler, mermi kutularında da kullanıyor. Mesela, pompalı tüfeklerin rengi kırmızıdır ve kırmızı mermiler de pompalı tüfekler için kullanılır. Oyuna ilk başladığınızda hangi mermi, hangi silaha uygundur, anlayamayabilirsiniz. İşte bu noktada da renklerin uyuştuğundan emin olmanız gerekiyor.

Işıktan hızlı hareket edebilir misiniz?

Işıktan hızlı hareket edebilir misiniz? Eğer Apex Legends oynuyorsanız, bunu becerebilmeniz gerekiyor. Oyun içerisinde, özellikle de ilk haritaya indiğiniz anda çılgınlar gibi ganimet toplamalısınız. Ne aldığınıza bakmayın, sadece toplayın. Zaten oyun, sizin almamanız gereken eşyaları almanıza izin vermiyor. Mesela, üzerinizde ikinci seviye zırh varken, birinci seviye zırhı alamıyorsunuz. Merak etmeyin, sadece hızlıca toplayın ve sanki bir anda gereksizleri envanterden atın.

Eğer bir düşman öldürdüyseniz ve o düşmanda zırh ve kask bulunuyorsa hiç merak etmeyin, ganimet olarak düşen kasklar ve zırhlar tam canda düşüyor. Yani, siz düşmanın kaskını kırmış olsanız bile düşman öldüğü zaman, size tam canlı olarak geliyor o kask. Eğer karşınızdaki düşmanda daha güçlü bir kask varsa ve/veya sizin kaskınızın dayanıklılığı düştüyse, hiç merak etmeden düşmandan ekipman alabilirsiniz.

Kutuların renklerine de dikkat edin

Eğer bu oyunda biri ölürse, arkasında bir ganimet kutusu bırakıyor. Eğer bu ganimet kutusunun içerisinde Efsanevi bir öge bulunuyorsa, o ganimet kutusunun rengi sarı oluyor. Eğer kutuda Epik bir öge bulunuyorsa, kutunun rengi mor oluyor. Geri kalan nadirlik seviyeleri için de aynı. Bu renk kodlarını kullanarak, en değerli ganimetleri, herkesten önce bulabilirsiniz.

Ayrıca açık dünyadan veya düşmanın üzerinden silah parçaları toplarken merak etmeyin. Eğer aldığınız parça, sizin silahınıza uyuyorsa, o parça otomatik ekleniyor. Eğer silahınızda, topladığınızdan daha güçlü bir parça bulunuyorsa da oyun, o parçayı kullanmanıza izin vermiyor. Yani, bu noktada da hızlı bir şekilde ganimet toplayabilirsiniz ve yolunuza devam edebilirsiniz.

Ultimate Accelarant ögelerinin bir sahibi var

Eğer karşılaşma sırasında bir Ultimate Accelarant bulduysanız ve takımınızda Lifeline karakteri bulunuyorsa, o Ultimate Accelarant ögesini kesinlikle Lifeline karakterine verin; Lifeline, nihai yeteneğini Ultimate Accelarant ile doldurup, destek kutusu çağırabiliyor. Destek kutusunun içerisinde de sağlık, kalkan ve zırh temelli nadir ögeler çıkıyor. Eminiz siz de nihai yeteneğinizi kullanmak istiyorsunuz ama Lifeline, en önemli yeteneklerden birine sahip bu noktada.

Envanterinizde eğer bir ögenin sol üst köşesinde kırmızı bir uyarı görüyorsanız, anlayın ki o öge sizin için gereksiz. Eğer elinizde çok çok değerli bir şey tutmuyorsanız, o gereksiz ögeleri envanterinizden temizlemenizi öneririz. Ayrıca unutmayın ki oyundaki Efsanevi ve Epik seviyesindeki ekipmanların can ve zırh değerleri aynı. Sadece Efsanevi parçalarda ekstra bir özellik oluyor.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x