Apex Legends: Temel hareketler ve çevre hakkında ipuçları

Mesela, daha hızlı hareket edebilmek için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Temelinde Titanfall mekaniklerini bulunduran Apex Legends oyununda hareket etmek oldukça önemli. Bu yüzden de sizlere bu oyundaki temel hareketler hakkında bazı ipuçları vermeye karar verdik. Tabii bu temel hareketler haricinde, çevre hakkında bazı önemli şeyleri de size sunmak istedik; çevre içerisinde hareket ediyorsunuz sonuçta. Böylesine güzel bir ikiliyi her zaman yakalayamazdık. Dilerseniz şimdi ipuçlarını vermeye başlayalım.


İçerisinde BangaloreBloodhoundCausticGibraltarLifelineMiragePathfinder ve Wraith kahramanlarını bulunduran Apex Legends, bir Battle Royale oyunu. Bu yüzden de oyun için bolca ipucuna, hatta daha fazlasına ev sahipliği yapıyoruz. Tabii bu ipuçlarımız biraz genel konular üzerinde. Eğer belli bir konu için ipucu arıyorsanız, temel hareketler, çevre hakkında ipuçları ve savaş, zırh ve ekipman hakkında ipuçları da veriyoruz.

Bu arada, oyundaki sağlık ve kalkan ögeleri hakkında detayları biliyor musunuz? Sağlıktan bahsetmişken, takım arkadaşlarınızı yeniden nasıl canlandırabileceğinizi de öğrenmeniz gerekiyor. Eğer oynanış kısmında problem kalmadıysa, ganimet kutuları ve para birimleri detayları ve bu ganimet kutularından düşen gizli Heirloom ögelerinin detayları da öğrenmek isteyebilirsiniz.


Apex Legends

Duvarlara tırmanabildiğinizi unutmayın

Apex Legends içerisinde zıplama tuşuna basarak normalden daha yükseğe tırmanabiliyorsunuz. Bu daha yükseğe tırmanabilme sistemi sayesinde normal zıplamanın 4 katı kadar yükseğe çıkabiliyorsunuz. Bu sistemi kullanarak hem binaların içerisinde tahmin edemeyeceğiniz noktalara ulaşabiliyorsunuz, hem de bazı binaların çatısına çıkabiliyorsunuz. Hatta birkaç binadan binaya zıplama yaparak, normal yollarla ulaşılamayacak çatılara bile çıkabiliyorsunuz.

Bahsetmiş olduğumuz bu sistemi daha da fazla yararınıza kullanabiliyorsunuz. Eğer bir evin kapısını içeri veya dışarı doğru açarsanız, o kapıya çıkıp, oradan da daha yükseğe tırmanabiliyorsunuz. Bir önceki paragrafımda dediğim gibi, bu taktiği kullanarak da normalde ulaşılamayan noktalara ulaşabiliyorsunuz. Bu sayede de düşmanınızı şaşırtıp, onları hiç beklemedikleri noktalardan vurabilirsiniz.

Apex Legends oyununda balonlar bile var ve etraf da oldukça sessiz

Şu an bu video oyununda tek bir harita bulunuyor. Bu harita kısmen küçük de olsa yer yer hızlı hareket etmeniz gerebiliyor. İşte noktadan noktaya daha hızlı hareket edebilmeniz için de kırmızı renkli balonları kullanmanızı öneriyorum. Bu balonlar sayesinde kendinizi oldukça yukarıya çıkartabiliyorsunuz ve oldukça hızlı bir şekilde uçabiliyorsunuz. Eğer düşmanlar tarafından sıkıştırılırsanız bile güzel bir taktik olabilir bu.

Peki, zıplarken veya yere düşerken hiç mi ses duyulmuyor? Anladığımız kadarıyla bu oyunda oldukça düşük ses çıkıyor. Bu sebepten ötürü normal yürüme sesleri, Zipline ögesinden çıkan sesler, uçmalar ve yere düşmeler inanılmaz kısık bir ses çıkartıyor. Bu seslerin kısıklığını kullanarak düşmanlarınızın arkasına uçup, onları sürpriz bir şekilde öldürebilirsiniz.

Herkes aynı hızda ve düşmek de hasar vermiyor

Apex Legends içerisinde şu an 8 farklı kahraman var. Bu kahramanların bazıları uzun boylu, bazıları kısa boylu; bazıları robot, bazıları insan; bazıları minyon, bazıları kilolu ama oyunun geliştirici ekiplerinden gelen açıklamalara göre oyundaki tüm kahramanlar aynı hızda hareket ediyor. Yani, oyunda daha hızlı veya daha yavaş koşan, yürüyen veya zıplayan bir karakter yok. Merak etmeyiniz.

Tüm bunların haricinde, yine oyunun geliştirici ekibinden gelen başka bir açıklamaya göre bu oyunda düşme hasarı da yok. İsterseniz 10 kilometre yüksekten yere düşün, hiçbir şekilde canınız azalmıyor. Yalnız, düşme hasarınız yok diye de sürekli yükseklerde dolaşmayın. Oyunun bazı yüksek noktalarında çok uzun süre kalamıyorsunuz. Oyun size 20 saniye sayıyor ve 20 saniye sonra zıplamamış olursanız, ölüyorsunuz. Bu 20 saniyeyi, kendinizi tekrar pozisyonlamak için kullanabilirsiniz.

Apex Legends oyununu kayarak oynayın

Titanfall oyunlarında olduğu gibi bu video oyununda da kayabiliyoruz. Eğer yokuş aşağı gidiyorsanız, kayarak ilerlemelisiniz. Bu şekilde normalden çok daha hızlı bir şekilde hareket edebilirsiniz ama unutmayın: Kayarak ilerlerken yön kontrolünüz neredeyse olmuyor. Ayrıca, kaymanız tam bitmek üzereyken zıplarsanız, birkaç saniye de olsa kendinizi normalden daha ileriye atabilirsiniz.

Ayrıca yokuş aşağı gitmiyor olsanız bile kayarak ilerlemelisiniz. Tam hızda kaymak ve kısa bir süre sonra hemen zıplamak, sizi normal koşma hızından daha yüksek bir hıza kavuşturacaktır. Bu sayede hem A noktasından B noktasına daha hızlı ilerleyebilirsiniz, hem de düşmanlardan kaçmanız gerekirken veya onları yakalamaya çalışırken, rakibinizden daha hızlı hareket edebilirsiniz.

Silahlarınızı her zaman kullanmamalısınız

Apex Legends oynarken elinize 2 farklı silah alabiliyorsunuz. Bu silahları da oyunu kazanmak için kullanıyorsunuz. Yalnız, silahlarınızı aslında sürekli kullanmamalısınız. Diyelim ki bir noktadan başka bir noktaya hızlı bir şekilde ilerlemeniz gerekiyor. Etrafta ne kırmızı bir balon var, ne de kayabileceğiniz bir yer. İşte tam da bu anda silah değiştirme tuşuna basılı tutarak, iki silahınızı da sırtınıza takmalısınız. Bu şekilde normalden daha hızlı koşabilirsiniz.

Son olarak da sürekli hareket içinde olmayı unutmayın. Oyun sırasında hiçbir şekilde sabit durmanızı önermiyoruz. Eğer sürekli sağa ve sola hareket ederseniz, sizin önünüzde veya arkanızda olan bir kişi, sizi vurmakta güçlük çekebilir. Hatta karşınızda acemi bir oyuncu varsa, ateş etme riskini bile göze almayabilir. Bu yüzden sürekli harekette olmayı unutmayın.

Kurucu