Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

2019 senesinin en iyi macera oyunları

Eğer macera tipi video oyunlarından hoşlanıyorsanız, 2019 sizin için çok güzel geçecek.

Son güncelleme:

Macera oyunları dendiği zaman en sevdiğim video oyunları alanına girmiş oluruz. Evet, piyasada birçok farklı türde video oyunu bulunuyor ama benim ilgimi daha çok hikaye temelli, macera tipli video oyunları çekiyor. Bu sebepten ötürü de tahmin edersiniz ki 2019 senesinin en iyi macera oyunları listemi sizlere sunmaktan gurur duruyorum.


İnternet sitemizde, şu anda okuduğunuz yazıya benzeyen birçok farklı içerik bulunuyor. Bu yazılardan bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden görebilirsiniz, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


2019 senesinin en iyi macera oyunları

İşte 2019 senesinin en iyi macera oyunları

The Walking Dead: The Final Season

2019 senesinin en iyi macera oyunları listeme direkt olarak The Walking Dead: The Final Season ile başlamak istiyorum. Artık aramızda olmayan Telltale Games tarafından geliştirilmiş olan bu oyun, zorlu aylar geçirdi ama en sonunda karşıma çıkan oyunun kesinlikle inanılmaz olduğunu sizlere söylemem gerekiyor. Eğer macera oyununuzda bol hikaye arıyorsanız, bu oyunu denemeniz gerekiyor.

Life is Strange 2

Eğer The Walking Dead: The Final Season oyununun türü hoşunuza gittiyse, yine 2019 senesinde final vermeye hazırlanan Life is Strange 2 oyununu da denemek isteyebilirsiniz. Temel yapı olarak iki oyun da birbirine benziyor ama en azından konular teknik yana kaydığı zaman Life is Strange 2 oyununun daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. Hikaye konusunda ise tabii ki The Walking Dead: The Final Season.

ASTRONEER

Eğer sizler kendinizi bir macera oyunu ile uzaya atmak istiyorsanız da ASTRONEER oyununa göz atmanızı öneriyorum. Geçen senelerde PC için, 2019 senesinde ise Xbox One için çıkışını gerçekleştirmiş olan ASTRONEER, oyunculara Minecraft tipi bir özgürlük sunuyor ve temelinde eğlenceli bir macera deneyimi bulunduruyor.

One Piece: World Seeker

2019 senesinin en iyi macera oyunları arasında tabii ki anime temelli bir yapıt da bulunacaktı. 15 Mart 2019’da PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkmış olan One Piece: World Seeker, One Piece evrenini, video oyunu dünyasında bence gayet güzel bir şekilde yansıtıyor. Ayrıca bu video oyununda hafifi aksiyon ve eşli oyunculu ögeler de bulunuyor.

Dreams

2019 senesinde çıkışını gerçekleştirecek olan en benzersiz video oyunlarından bir tanesi, Dreams. Sadece PlayStation 4 için çıkacak olan Dreams, aslında bir macera oyunundan ziyade, oyuncuların kendi yaratıcılıklarını konuşturacağı bir yapıt ama sizler de diğer oyuncuların yaptığı bölümleri oynayarak, kendi maceranızı yaşayabileceksiniz.

A Plague Tale: Innocence

İki kardeşin, oldukça ilginç bir dönemde geçen hikayesini anlatan A Plague Tale: Innocence; PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkışını gerçekleştirdi. Çizgisel bir yapıya sahip olan A Plague Tale: Innocence, kesinlikle hikayesi ve sunduğu macerası ile benim dikkatimi çekiyor. Bu oyunu henüz oynamadım ama sene bitmeden önce kesinlikle oynamam gereken oyunlar arasında bulunuyor.

Pathologic 2

A Plague Tale: Innocence gibi Pathologic 2 da ilginç ve karanlık bir dönemde geçiyor. Pathologic 2 ile durdurulamayacak bir hastalığı durdurmak için çalışıyoruz. Ayrıca bu video oyununda macera türünden farklı olacak psikolojik ögeler ve bulmaca detayları da bulunuyor. Ayrıca bu video oyunu bağımsız bir yapıt olduğunu da söylemem gerekiyor. Beklentilerinizi lütfen düşürünüz.

Layers of Fear 2

Piyasaya sürülen ilk Layers of Fear oyunu oldukça hoştu ve olumlu karşılanmıştı. Layers of Fear 2, bu kadar olumlu karşılanmamış olsa da oyunun bir korku, gelirim ve macera türündeki başarısını koruduğunu söylemem gerekiyor. Layers of Fear 2, kısa ve basit bulmacalara sahip. Bu durum bazı oyuncuların canını sıkabilir ama macera arıyorsanız, aradığınızı bu oyunda bulabilirsiniz.

Warhammer: Chaosbane

2019 senesinin en iyi macera oyunları listemizin en karışık oyunu aslında Warhammer: Chaosbane. Bu oyun hem aksiyon, hem macera, hem de rol yapma ögelerini içerisinde bulunduruyor. 4 Haziran 2019’da PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkacak olan Warhammer: Chaosbane ile Warhammer evrenine bu sefer biraz daha farklı bir şekilde adım atabileceğiz.

The Wild Eight

Aslında 2017 senesinde erken erişim ile PC üzerinde çıkışını yapmış olan The Wild Eight, 2019 senesinde erken erişimden çıkacak ve PlayStation 4 ile Xbox One platformlarına da gelecek. Eğer macera ile hayatta kalma ögelerinin birleştirildiği yapıtlardan hoşlanıyorsanız, The Wild Eight denemeniz gereken bir yapıt olabilir. Ayrıca bu oyunda aksiyon ve RYO ögeleri de bulunuyor.

Stranger Things 3: The Game

4 Temmuz 2019’da PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch için çıkacak olan Stranger Things 3: The Game, aslında bir aksiyon oyunu ama oyuncuların bu oyun ile güzel bir macera deneyimi de yaşayabileceğini düşünüyorum. Ayrıca, 2019 senesinin en iyi aksiyon oyunları listesi çok kalabalıktı ve Stranger Things 3: The Game oyununun orada kaybolacağını da düşünmedim değil.

Control

27 Ağustos 2019 tarihinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkacak olan Control, bu senenin iddialı macera oyunlarından bir tanesi. Daha önce Quantum Break gibi bir macera oyunu ile karşımıza çıkmış olan Remedy Entertainment tarafından geliştirilen Control, yine ilginç yapısı ile oyuncuların dikkatini çekecek gibi görünüyor.

Catherine: Full Body

Catherine serisinin en yeni oyunu olan Catherine: Full Body; PlayStation 4 için 3 Eylül 2019 tarihinde çıkışını gerçekleştirecek. Temelinde bir aksiyon, macera, bulmaca, korku ve gerilim oyunu olan Catherine: Full Body, kesinlikle oyunculara ilginç, rüya gibi bir macera deneyimi yaşatacaktır. Yalnız, bu oyundan önce diğer Catherine oyunlarına da bir göz atmanızı öneriyorum.

Frostpunk

Geçen senelerde PC için çıkmış olan Frostpunk, bu sene konsollara gelecek. Sımsıcak yaz aylarında bile iliğinize kadar sizi üşütebilecek bir video oyunu olan Frostpunk, temelinde aslında bir şehir kurma ve hayatta kalma oyunu ama oyunun tasarımı sayesinde güzel bir macera temelli deneyim de yaşayabiliyorsunuz. Bu oyunu kesinlikle deneyimlemenizi öneriyorum.

Star Wars Jedi: Fallen Order

Listemizin belki de en yüksek bütçeli oyunlarından biri olan Star Wars Jedi: Fallen Order, aslında aksiyon oyunu ama Respawn Entertainment, bu oyun ile hikayeye önem veriyor, oyunculara kısmen çizgisel bir deneyim sunuyor ve tekli oyunculu bir temel yapıyor. Bu sebepten ötürü de macera arayan oyuncuların, Star Wars Jedi: Fallen Order ile kesinlikle eğlenebileceğini düşünüyorum.

Sea of Solitude

2019 senesinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkacak olan Sea of Solitude, küçük ama gayet hoş görünen bir video oyunu. Bu oyuna göre insanlar yalnız kaldığında canavara dönüşüyor ve oyundaki karakterimiz olan Kay de yalnız kalıyor. Sea of Solitude ile Kay karakterinin kendisini bulmasındaki macerasına tanıklık ediyoruz.

Detroit: Become Human

Orijinal olarak sadece PlayStation 4 için çıkışını gerçekleştirmiş olan Detroit: Become Human, oynanışa önem vermeyen oyuncuların, dizi gibi oyun görmek isteyen kişilerin kesinlikle aradığı yapıt. 2019 senesinde PC için çıkışını gerçekleştirecek olan Detroit: Become Human, bana soracak olursanız kesinlikle denemeniz gerekiyor. Özellikle de video oyunlarında hikayeye önem veriyorsanız.

Beyond: Two Souls

Aslında Detroit: Become Human için söylediğim her şey Beyond: Two Souls için de geçerli. Bu yüzden bu oyun hakkında daha ne söylemeliyim, bilmiyorum. Ha, tabii Detroit: Become Human aslında bizlere gerçek olabilecek bir hikayeyi sunuyor. Bu gayet hoş ama Beyond: Two Souls ile de ilginç, hayali bir hikaye işleniyor. Ayrıca bu video oyununda ünlü isimler de bulunuyor.

Heavy Rain

Detroit: Become Human ve Beyond: Two Souls için söylediğim şeyler de şimdi Heavy Rain için geçerli oldu. Yalnız Heavy Rain ile daha gerçek bir hikaye yaşıyoruz. Bu oyunda bir katilin peşinden koşuyoruz ve oğlumuzu kurtarmaya çalışıyoruz. Tabii ki hiçbir şey garanti değil. Oğlunuzu kurtaramayabilirsiniz, kendiniz ölebilirsiniz, mutlu sona ulaşabilirsiniz ve çok daha fazlası olabilir.

Journey

Journey de zamanında PlayStation 4 konsoluna özel olan bir yapıttı ama şimdi kendisi PC için de geliyor. Journey, belki de listemin en kısa oyunlarından bir tanesi. Bu oyunu, tek oturuşta bitirebilmek mümkün ama ben böylesine bir deneyimi, başka bir oyunda yaşayabileceğinizi sanmıyorum. Journey, bir dünyanın sırrını keşfetmeye çalıştığınız, gerçekten güzel bir oyun.

Outer Wilds

Eğer No Man’s Sky oyununun biraz daha hikaye temelli ve daha gizemli bir halini görmek istiyorsanız, Outer Wilds oyununa kesinlikle şans vermeniz gerekiyor. Outer Wilds ile birkaç gezegenden oluşan küçük bir evrene adım atıyoruz ama bu güneş sisteminde yer alan güneş, 20 dakika sonra patlayacak. Asıl oyun ise o güneş patladıktan sonra başlıyor.

The Dark Pictures: Man of Medan

Until Dawn oyununu geliştirmiş olan ekip; şimdi PC, PlayStation 4 ve Xbox One için bir gerilim oyunu serisi geliştiriyor. Bu serinin ilk oyunu ise The Dark Pictures: Man of Medan olarak açıklandı. Yine interaktif eğlence türünde olan bu yapıt, oyuncuların verdiği kararlara göre şekilleniyor. Eğer Until Dawn oyununu sevdiyseniz, The Dark Pictures: Man of Medan oyununa şans vermelisiniz.

Blair Witch

Bir başka macera oyunu ise Blair Witch. Aslında bu oyun, net bir macera oyunu değil. Blair Witch için hem aksiyon, hem macera, hem korku, hem de gerilim etiketlerini takabiliriz. Yine de bu video oyununun, oyunculara güzel bir macera deneyimi yaşatacağını düşünüyoruz ve kendisini 2019 senesinin en iyi macera oyunları listemize ekliyoruz efendim.

Erica

Eğer macera tipinde bir video oyunu değil de interaktif film arıyorsanız, sizlere Erica isimli yapıtı önerebiliriz. PlayStation 4 için çıkışını gerçekleştirmiş olan Erica, 2 saatlik bir deneyim sunuyor ama farklı sonuçlar alabilmek için bu yapıtı en az 2-3 kere daha oynamak isteyebilirsiniz. Eğer bu tip yapıtları seviyorsanız, Erica kesinlikle şans vermeniz gereken bir yapıt.

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series

Telltale Games tarafından bugüne kadar geliştirilmiş olan tüm The Walking Dead oyunlarını içerisinde barındıran The Walking Dead: The Telltale Definitive Series, The Walking Dead: The Final Season ile oyunculara gösterilmiş olan Graphic Black teknolojisini tüm sezonlara yayıyor. Eğer klasik The Walking Dead deneyimini farklı bir sunum ile yaşamak isterseniz, bu paketi mutlaka öneriyoruz.

Concrete Genie

Sony ve PlayStation markalarının yeni birinci parti oyunu olan Concrete Genie, God of War ve Marvel’s Spider-Man gibi yüksek bütçeli bir yapıt değil. Yine de Concrete Genie, gayet eğlenceli bir macera deneyimi sunmayı başarıyor. Sanatsal bir yapıya sahip olan ve bence ilginç bir temaya sahip olan bu video oyununu deneyimlemenizi öneriyoruz; işin ucunda benzersiz bir deneyim var.

Blacksad: Under the Skin

Eğer hikaye temelli macera oyunlarını seviyorsanız ve Telltale Games ekibinin The Wolf Among Us oyununun teması hoşunuza gittiyse, Blacksad: Under the Skin yapıtına da mutlaka bir göz atmanızı öneriyoruz. Tabii ki The Wolf Among Us ile Blacksad: Under the Skin, aynı yapıya sahip değil; bahsettiğimiz oyun net bir macera yapısına sahip ama yine de eğlence garanti ediliyor.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir