Pro Evolution Soccer, eFootball olarak isimlendirildi ve ücretsiz oldu

eFootball, ücretsiz bir futbol oyunu olarak elektronik spor alanını hedefliyor.

Oldukça uzun bir zamandır Pro Evolution Soccer ve Winning Eleven olarak bilinen Konami şirketinin popüler futbol markası, eFootball olarak yeniden isimlendirildi. Bu yeni isim altındaki ilk video oyunu ise PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One, Windows 10 (PC), Steam (PC), iOS ve Android için duyuruldu. Evet, yeni nesil futbol oyunu sadece bilgisayarlara ve konsollara değil, mobil cihazlara da geliyor. Bu noktada, Nintendo Switch konsolunun eksikliği de hissediliyor. Konami ise neden bu oyun iOS ve Android için gelirken, Nintendo Switch için gelmediğini henüz açıklamadı.

Konami tarafından yapılan ilk açıklamalara göre eFootball, oynaması ücretsiz bir marka olacak. Yani, bu serinin sadece ilk oyunu değil, daha sonraki oyunları da tamamen ücretsiz olarak oynanabilecek. Buna karşılık, oyunda mikro ödemeler yer alacak. Şimdilik bu mikro ödemelerin nasıl işleyeceği hakkında herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Ayrıca, ilk paragrafımızda bahsetmiş olduğumuz platformlar arasında çapraz platform desteği de verilecek. Yani, iOS üzerindeki bir oyuncu, PlayStation 5 konsolundaki bir oyuncu ile eşleşebilecek ve karşılaşmalara çıkabilecek. Bu sayede, arkadaşlarınızla kolaylıkla birlikte oyun oynayabileceksiniz.

eFootball

Elektronik sporu yeni bir seviyeye çıkartmaya hazırlanan eFootball için bir yol haritası da yayımlandı. Bu haritaya göre sonbahar içerisinde tamamen yeni bir oyun motoru ile bahsi geçen yeni oyun, piyasaya sürülecek. Yalnız, ilk sürümde sadece lisanslı birkaç farklı takım bulunacak ve oyuncular sadece basit, çevrim dışı karşılaşmalara çıkabilecek. Bir nevi, demo sürümü göreceğiz ama aslında kendisi demo değil, sadece oyunun erken bir sürümü olacak. sonbahar içerisinde daha sonra oyuna çevrim içi ligler ve takım kurma içerikleri eklenecek. Yani, elektronik spor ve eski ismi ile MyTeam, geri dönecek. Tabii bu içeriklerin de ismi değişmiş olacak.

eFootball oyununun ilk sürümünde oyuncular, sadece kendi platformlarındaki oyunculara karşı oynayabilecek. Yani, PlayStation ile Xbox tarafından gelen iki oyuncu, birlikte oynayamayacak. Çapraz platform özelliği, sonbahar içerisinde gelecek olan çevrim içi ligler içeriği ile oyuna eklenecek. Bu özellik de şimdilik sadece bilgisayar ve konsol oyuncularını destekleyecek; mobil platformlar biraz daha dışarıda tutulacak. Aynı zamanda, Match Pass sistemi de tanıtılacak. Muhtemelen adından da tahmin edebilirsiniz, bir nevi Battle Pass sistemi olacak Match Pass. Oyuncular, karşılaşmalara çıktıkça yeni kozmetik ögelerin kilitlerini açabilecek.

eFootball

eFootball, kış mevsiminde ise asıl haline bürünecek ve elektronik spor turnuvaları başlayacak. Bununla birlikte, oyunun iOS ve Android sürümleri için kontrolcü desteği de gelecek; çapraz platform özelliğine mobil cihazlar da dahil edilecek. İşte tüm bu planlar, Konami şirketinin yeni futbol oyunu için açıklanan ilk yol haritasında oyuncuların karşısına çıkıyor. Eğer dilerseniz, haberimizin en tepesinden de yayımlanmış olan yeni duyuru videosunu görebilirsiniz. Bu görüntülerde, Konami şirketinin birlikte çalıştığı popüler futbolcular ve oyuna ait bazı kritik oynanış videoları yer alıyor. Bu sayede, oyunun yeni halini sizler de kontrol edebilirsiniz.

Konami tarafından yapılan açıklamaların devamına göre eFootball, Fox Engine yerine Unreal Engine 4 ile oyuncuların karşısına çıkacak. Bu noktada, bahsi geçen oyunun artık bir platform olacağını ve FIFA gibi her sene düzenli olarak piyasaya sürülmeyeceğini belirtmemiz gerekiyor. Yani, Konami şirketinin bu yeni oyunu, birkaç sene boyunca aktif olarak desteklenecek. İşte bu yüzden de şirketin Unreal Engine 5 yerine Unreal Engine 4 ile ilerlemesi bizleri biraz düşündürdü. Bu arada, bahsi geçen oyun motorunun, iOS ve Android de dahil olmak üzere tüm oyun platformlarında kullanılacağı da net bir şekilde belirtildi.

eFootball

Yayımlanan detayların devamına göre Konami, eFootball oyununa haftalık güncellemeler yayımlamayı planlıyor. Bu güncellemelerin içeriği net olarak bilinmiyor. Ayrıca, bu oyun her ne kadar ücretsiz olsa da mikro ödemeler ve ek paketlere sahip olacak. Mikro ödemelerin zaten Match Pass sistemi üzerinden sunulacağı kesin. Ek paketler ise gelecekte yeni içerikler olarak sunulabilir. Yani, yeni bir oyun modu, ücretli bir ek paket olarak satılabilir. Tüm platformları birbirine bağlayacak olan güncellemenin Mart 2022 içerisinde indirmeye açılmasını planlayan Konami, aynı zamanda gelecekte ayar dosyaları özelliğini de ekleyecek.

Peter Drury ve Jim Beglin, İngilizce olarak maç yorumculuğu yapmaya devam edecek yeni eFootball oyununda. Ayrıca bu oyunun içerisinde, animasyonlar için de Motion Matching teknolojisi kullanılacak. Bu teknoloji, oyunun piyasaya sürüleceği tüm platformlarda yer alacak ve sayesinde daha kaliteli animasyonlar karşımıza çıkacak. Oyunun geliştirilme sürecindeki odak noktası ise her zaman için konsollar olacak. Konsollar ardından bilgisayarlar gelecek ve daha sonra da konsollar için yapılan geliştirmeler, mobil cihazlara port edilecek. Son olarak, oyunun buton düzeni de değiştirilmiş olacak; bu noktada FIFA serisi ile benzerlik görüntülenebilecek.