New Football Game, eFootball Pro Evolution Soccer serisinin geleceğine nasıl bir ışık tutuyor?

Konami, New Football Game adı altında eFootball Pro Evolution Soccer serisinin geleceğini deniyor.

Konami, oyuncuların karşısına New Football Game isimli yeni bir oyun ile çıktı. eFootball Pro Evolution Soccer veya kısa adı ile eFootball PES serisinin devam edeceği biliniyordu ve bu oyunun da bir devam ürünü olduğunu kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Yalnız, Konami tarafının bu oyunu tam olarak isimlendirmemesinin iki sebebi bulunuyor. Bunlardan ilki, devam oyununun henüz geliştirilme aşamasının erken süreçlerinde yer alıyor olması. İkincisi ise potansiyel bir isim değişikliği. Hatırlayacak olursanız, birkaç ay önce bu oyun serisinin yeni adının sadece eFootball olabileceğini rapor etmiştik. New Football Game, bu konuda atılan bir adım olabilir.

New Football Game, tam olarak piyasaya sürülmüş bir oyun değil. Zaten kendisi tam olarak bir oyun bile değil. Konami, eFootball Pro Evolution Soccer için geliştirilen yeni nesil oyunun sunucu performansını deneyebilmek adına böyle ufak bir projeye imza atmış gibi görünüyor. Zaten bu oyunun da bir sunucu testinden daha fazlası olmadığı sayısız kez belirtiliyor. Yani, oyun içerisinde karşınıza çıkan görsellik, animasyon, kullanıcı arayüzü, temel oynanış ve benzeri kategorilere takılmanızın bir anlamı yok. Konami, New Football Game ile sadece yeni oyunlarının sunucularını ve oyuncu eşleştirme performansını test ediyor.

PES

New Football Game, düzeltilmesi gereken sorunların üzerine gidebiliyor mu?

FIFA gibi markalarla karşılaştırdığınız zaman eFootball Pro Evolution Soccer serisinin önemli eksiklikleri vardı. Bunların başında ise çevrim içi oyun oynama hızı geliyor. Durum öylesine vahim ki bu serinin geçmişinde tekli oyunculu bir maç açılana kadar, FIFA oyunlarında çevrim içi bir maça girilebiliyor. Özellikle de son birkaç yıl içerisindeki eFootball Pro Evolution Soccer oyunlarında çevrim içi maç yapabilmek tam manasıyla işkenceye dönüşmüştü. Konami de New Football Game ile bu konuda yaptıkları değişiklikleri test etmek istiyor gibi görünüyor. Malum, stüdyo içerisinde bu tip şeyleri geliştiricilerle test etmek pek işe yarar bir şey değil.

New Football Game yapıtının sunucu performansı testi sürümünde, çevrim içi performans konusunda gelişmek adına bazı önemli adımların atıldığı görünebiliyor. Bu hamlelerden bir tanesi de çapraz platform desteği olacaktır. Eğer deneyimlediğim sürümdeki sistem uygulanırsa, muhtemelen eFootball 22 veya eFootball Pro Evolution Soccer 2022 olarak adlandırılacak olan bu yeni yapımda farklı platformları kullanan kişiler, birbirleriyle maç yapabilecekler. Böylelikle, rakip bulma konusunda bir avantaj sağlanacak. Bahsi geçen oyuna sahip olan herkes, birbiriyle çevrim içi olarak müsabakalar yapabilecek ve oyuncu eşleştirme süreleri kısalacak.

New Football Game yapıtını deneyimleyen her oyuncu için farklı bir seçenek olmadığından ötürü müdür bilemem ama rakip bulma konusunda fazla sıkıntı yaşanmadı. Bu sürümde, eFootball Pro Evolution Soccer veya kısa adı ile eFootball PES serisinin eski oyuncu eşleştirme hızlarına nazaran daha hızlı bir şekilde rakip bulunduğunu gözlemledim. Bu hız, FIFA serisinin oyunlarındaki kadar etkili değildi ama eskiye nazaran bariz bir gelişimin olduğunu belirtebilirim. Yine de bu gelişimin, tek bir oyun modunun var olmasıyla da alakası olabilir. Zaten asıl olay bu da değil; direkt olarak sunucu performansına değinmek gerekiyor böyle bir sürümü oynarken.

Sunucu performansı testi sırasında ne yazık ki sık sık bağlantı kopmaları yaşandı. Bu kopmaların, oyunu deneyimleyen diğer kişilerde de yaşandığını öğrendim. Örneğin, henüz ilk maçıma giriş yaparken sahanın uzaktan gösterildiği bir yerde oyun dondu. Donmanın geçmesini beklememe karşın bir süre sonra bağlantı hatası mesajını aldım. Bunun yanında, maça başlayıp, bitirdiğim deneyimlerim de oldu. Bu deneyimlerimde, maç sırasında sıkıntı verecek bir yavaşlama olmadı ve oynanışı etkileyecek düzeyde bir sorun yaşamadım. Yani, oyunu bir kere oynamaya başladığınız zaman sunucu tarafında pek sıkıntı yaşanmıyor.

PES

eFootball Pro Evolution Soccer serisi ne şekilde devam edecek?

Özetle, sunucu temelli sorunlar yaşanmadığı takdirde başarılı bir çevrim içi oyun deneyimi sunuluyor Konami tarafından. Bu tip spor oyunlarını deneyimleyenler bilirler ki çevrim içi müsabakalar sırasında hamlelerin hızlı algılanması mühimdir. Gördüğüm kadarıyla oynanışı etkileyen kısımda eFootball PES serisinin geleceği pek bir sorun yaşamayacak fakat bağlantı hatalarının üzerine gidilmesi gerekiyor. Bu sunucu performansı testinin yapılmasının amacının da bu sorunları tespit edebilmek olduğuna üst kısımlarda değinmiştim zaten. Umuyorum ki Konami, bu süreçten elde edilen performanstan bir ders çıkartabilir.

Bu sırada, eFootball PES serisinin yeni oyununun Türkçe metin desteği sunup, sunmayacağını merak edenler olabilir. Deneyimlenen bu sürümde bile oyun dili Türkçe idi. Böylece, yeni oyunda da Türkçe metin desteğini bulabileceğimizi görmüş olduk. Süper Lig ve diğer alt liglerimizin serinin yeni oyununda olup, olmayacağını ise henüz net olarak bilemiyoruz. Zaten, karşımızda resmi olarak duyurulan bir yapım da bulunmuyor. Bu konudaki resmi duyuru, 21 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Bizler de herkes gibi bu yeni oyuna dair yeniliklerin neler olacağını bu tarihte duymuş olacağız.