Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

The Walking Dead Collection üzerine neden The Walking Dead: The Telltale Definitive Series alınabilir?

Aynı şeyi ikinci kez satın alıyormuşunuz gibi görünebilir ama bence durum öyle değil.

Telltale Games tarafından piyasaya sürülmüş neredeyse tüm oyunlara sahiptim. Sadece oyunlar değil, bazı paketler de bulunuyordu kütüphanemde. Bu paketlerden bir tanesi de The Walking Dead Collection idi. Bu paket ile Telltale Games tarafından geliştirilmiş olan The Walking Dead oyununun ilk 3 sezonu grafiksel olarak iyileştirilmiş bir halde oyunculara sunulmuştu. Şimdi ise Telltale Games iflas etti, Skybound Entertainment bu oyunların haklarını aldı ve oyunculara The Walking Dead: The Telltale Definitive Series paketini sundu.

The Walking Dead: The Telltale Definitive Series hakkındaki ilk söylentileri duyduğum zaman aslında birazcık endişelenmiştim; ben hali hazırda buna çok benzer bir paketi satın almıştım. Sırf, Telltale Games ve Skybound Entertainment tarafından piyasaya sürülen bu oyunlara aşık olduğum için The Walking Dead: The Telltale Definitive Series paketini de mi alacaktım?

The Walking Dead The Final Season

Neden The Walking Dead: The Telltale Definitive Series alınabilir?

Grafiksel ve daha fazla iyileştirme için

Skybound Entertainment; The Walking Dead: The Telltale Definitive Series paketini duyurduğu zaman, paketin içerisindeki tüm oyunların, final sezondaki grafiklere sahip olacağını söyledi. Paketin içerisinde hem 4 adet sezon, hem 1 adet ek paket, hem de serinin 1 adet yan oyunu bulunacaktı ve tüm bu oyunları final sezonun grafikleri ile tekrar deneyimlemek gerçekten güzel olabilir.

Bahsetmiş olduğumuz bu görsel sanatın adı Graphic Black olarak geçiyor ve Graphic Black haricinde paketin içerisindeki tüm oyunlarda tamamen dinamik ışıklandırma sistemi de olacak. Tabii oyuncular sadece grafiksel iyileştirmeler değil, performans iyileştirmeleri ile de karşılaşacak ki bana soracak olursanız, grafiksel iyileştirmeler yerine performans iyileştirmeleri çok daha önemli.

Bahsetmiş olduğum performans iyileştirmelerinin içerisinde karakter performanslarının iyileştirilmesi, dudak hareketlerinin düzeltilmesi, kullanıcı arayüzü değişiklikleri ve çok daha fazla iyileştirme bulunuyor. Skybound Entertainment bu konuda bir şey demedi ama Lee ve çocuk Clementine gibi önemli karakterlerin modellerinin de iyileştirildiğini tahmin ediyorum; final sezonda Skybound Entertainment, bu şekilde iyileştirmelere gitmişti.

Evet, Telltale Games de The Walking Dead Collection ile benzer iyileştirmeler sunmuştu ama bu paket hata dolu, bozuk bir içerikti. Hatta ben bu paketi deneyimledikten sonra, iyileştirmelerin ne olduğunu anlayamamıştım bile. Fakat şimdi final sezonun son iki bölümüne bakacak olursak, Skybound Entertainment ekibinin yeni paketi ile gerçekten düzgün bir iş çıkartabileceğini düşünüyorum. İşte bu ekibe güvendiğim için de aslında iyileştirmeler için bu paketi almayı düşünüyorum.

Ekstra içerikler için

The Walking Dead Collection sadece grafiksel iyileştirmeler bulunduruyordu ama The Walking Dead: The Telltale Definitive Series, içerisinde ekstra içerikler de bulunduruyor. Skybound Entertainment ekibinin söylediğine göre bu pakette birçok kamera arkası görüntü bulunuyor ve bu görüntülerin tamamı 10 saat sürüyor. Ayrıca bir sanat galerisi, 3 boyutlu model inceleme sistemi, tekrar dinlenebilir diyaloglar, orijinal müzik albümleri ve çok daha fazlası bulunacak.

Dijital içerikler bir yana, sadece toplamda 10 saatlik kamera arkası görüntüleri bile aslında bu paketi bana az-çok sattırabilir. Tabii ki sadece 10 saatlik görüntü tek başına yeterli olmayabilir ama her şeyin yanında, bunlar çok güzel bir ekstra olarak görünüyor bana. Eğer dijital içerikler yetmiyorsa, merak etmeyin bu paketlerde fiziksel hediyeler de bulunuyor.

Fiziksel hediyeler için

Dijital içerikler için güzel ekstralar demiştim; oyunun koleksiyoncu paketlerindeki fiziksel hediyeler, bu paketi satın almanız için çok ciddi bir neden. Bu oyun için 3 farklı koleksiyoncu paketi bulunuyor ve bu paketlerde şapkalar, tişörtler, figürler, sanat tasarımları, posterler ve çok daha fazlası bulunuyor.

Bahsetmiş olduğum paket için tanıtılmış olan koleksiyoncu paketlerinin hepsine aşık oldum. Hatta bir anlık heyecan ile en pahalı paketi satın alabilmek için bir adım da attım ama tabii bu sırada Dolar ile Türk Lirası arasındaki ilişkiyi unutmuşum. Koleksiyoncu paketleri, birkaç yüz Dolar olsa da Türk Lirası bakımından binlerce lira ödemek gerekiyor. Koleksiyoncu paketleri çok etkileyici olsa da Türk Lirası ne yazık ki beni üzüyor.

O deneyimi tekrar yaşayabilmek için

Tabii ki böyle bir başlığa yer vereceğim. Telltale Games, The Walking Dead serisi ile benzersiz bir deneyim yaşatmıştı. Bu serinin ilk oyunu sürpriz bir şekilde yılın oyunu bile seçilmişti. İlk sezonun üzerine, ikinci sezon da kesinlikle başarılıydı. Hatta bana sorarsanız, ikinci sezon çok daha iyiydi. Birçok insan üçüncü sezonu sevmemişti ama bana soracak olursanız bu sezon, genel olarak seriye farklı bir hava katmıştı ve bence bu sebepten ötürü gayet hoştu.

Şimdi ise bu deneyimleri neden tekrar yaşamayalım ki? Evet, kütüphanenizden her sezonu tek tek indirip, oynayabilirsiniz ama bu deneyimi tekrar yaşamak için benim gibi bir neden arıyorsanız, The Walking Dead: The Telltale Definitive Series kesinlikle aradığınız neden olabilir. Grafik ve performans iyileştirmeleri, ekstra içerikler ve çok daha fazlası, kesinlikle bu deneyimi tekrar yaşamak için cüzdanınızdan para çıkmasına değer.

Ben ne yapacağım?

Tahmin edebileceğiniz gibi bu paketi kesinlikle satın alacağım; ne yazık ki koleksiyoncu sürümlerini, fiziksel olarak satın alamayacağım. The Walking Dead serisine her ne kadar aşık olsam da 200 Dolar değerindeki bir pakete 1500 TL vermek, benim kalbimin kaldırabileceği bir şey değil. Açıkçası genç yaşta da ölmek istemiyorum.

Skybound Entertainment, henüz The Walking Dead: The Telltale Definitive Series paketinin dijital sürümünü duyurmadı ama kendileri ile iletişime geçtiğim zaman bu konu hakkında gelecekte bazı açıklamalar yapacaklarını söylediler. Yani, ekip şu an bu paket için dijital sürümleri düşünüyor. Bu sürümlerin de muhtemelen farklı farklı seviyeleri olacaktır. Bir paket, sadece temel oyunları bulundururken, bir başka paket muhtemelen daha pahalı olacaktır ve müzik albümü gibi ekstraları bulunduracaktır.

Eğer Skybound Entertainment bu paketin dijital sürümünü yapacak olursa, kesinlikle satın alacağım fakat bu paket sadece koleksiyoncu sürümlere ait olacaksa, ne yazık ki satın almam mümkün olmayacak. Ben zaten şirketin, böyle bir paketi sadece fiziksel koleksiyoncu paketleri ile sınırlayacağını sanmıyorum. Muhtemelen önümüzdeki haftalar içerisinde, belki de E3 2019 döneminde bu paketin dijital sürümünün duyurusunu alacağız ve ben de ardından hemen ön siparişimi vereceğim.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir