The Walking Dead: The Final Season için bir devam oyunu Skybound Entertainment tarafından yapılabilir mi?

Aslında birkaç veri ile bu soruya cevap verebiliyorum.

The Walking Dead: The Final Season, Takes Us Back isimli dördüncü bölümü ile daha geçen gün karşımıza çıktı. Bu bölüm ile de Telltale Games tarafından başlatılmış olan seri, Skybound Entertainment tarafından bitirilmiş oldu. Skybound Entertainment ekibinin güzel bir iş başardığını sanırım gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Acaba bu güzellik hiç devam etmez mi?

Bundan seneler önce Telltale Games, The Walking Dead serisini bitirmeyeceklerini ama Clementine’ın hikayesinin final sezonu ile biteceğini belirtmişti. Yani, belli ki bu oyun daha devam edecekti. Şimdi ise Telltale Games kapandı ve markanın dağıtımı Skybound Entertainment ekibinin elinde. Acaba Skybound Entertainment, bu seriyi bir devam oyunu ile devam ettirebilir mi? Bende devam ettirebilir.

The Walking Dead The Final Season
Mesela, bir devam oyunu ile AJ’in hikayesine başlasak fena olmaz mı?

The Walking Dead: The Final Season – Take Us Back içerisinde bazı ipuçları vardı

Geçen gün The Walking Dead: The Final Season – Take Us Back için incelememi yayımlamıştım. İncelememde, oyunun sonlarına doğru kullanıcı arayüzünde bazı değişikliklerin olduğunu size söylemiştim. Mesela, oyunun dili biraz daha eğlenceli olmuştu AJ’i kontrol etmeye başlamamız ile. Ayrıca konuşacağımız cümleleri seçme kısmı da tamamen değiştirilmişti.

The Walking Dead: The Final Season – Take Us Back içerisinde artık AJ’in düşüncelerini okuyup, ona göre seçim yapıyorduk. Ayrıca bu seçimler biraz daha özgürdü. Mesela, bazen 6 farklı düşünce arasından seçim yaptırıyordu oyun bize, bazen de 2 veya 3 farklı seçim şansımız bulunuyordu. Bunun yanında da zaten seçeceğimiz düşüncelerin görünümü tamamen değiştirilmişti.

Artık Telltale Games tarafından oluşturulmuş o eski görünen arayüz değil, Skybound Entertainment tarafından oluşturulmuş, biraz daha modern görünen bir arayüz karşımıza çıkıyordu. Bana soracak olursanız, geliştirici ekibin böylesine bir değişiklik yapmış olması, bir devam oyununun er ya da geç piyasaya sürüleceğini işaret ediyor olabilir.

Bana soracak olursanız Skybound Entertainment ve oyunun geliştirici takımı olan StillNotBitten, böylesine bir şey üzerinde sadece birkaç sahnelik bir deneyim için uğraşmış olamaz. Öylesini açıkçası benim mantığım da almaz. Sonuçta bu oyunun geliştirilme süreci her zaman zordaydı ve ekip de böylesine bir değişiklik yapacağına, geliştirilme sürecindeki temel şeylere önem vermek isteyebilirdi eğer bu değişiklikler tek bir bölümde, birkaç sahnede kullanılacak olsaydı.

Sadece değiştirilmiş arayüz değil, AJ de bazı ipuçları verdi

Bildiğiniz üzere The Walking Dead: The Final Season ile aslında ilk sezonu paralel bir şekilde yaşadık. İlk sezonda Lee ile Clementine ile olan ilişki, bu sezonda da Clementine ile AJ arasında yaşanıyordu. Tabii final sezonda Lee’nin ölmesi ile değil, AJ ve Clementine ikilisinin mutlu mesut yaşadığını görülerek sona erdi. Yalnız, bu sezonun finallerinden bir tanesinde, muhtemelen gelebilecek bir sezona da gönderme yapılıyordu.

Eğer son bölümde Violet veya Louis ölmezse, Tennessee hayatta kalırsa, Clementine ile AJ arasında olan ilişki sanki AJ ile Tennessee karakterlerine aktarılıyor. Yani, Tennessee şu an içerisinde bulundukları dünyaya AJ tarafından alıştırılıyor. Yani Lee ile Clementine ve Clementine ile AJ arasında olduğu gibi. Ben bu oyunun henüz diğer iki finalini görmedim ama internette okuduğuma göre, başka bir finalde de hayatta kalan karakterler, okulun dışında bir karavan görüyor ve oradan bir macera çıkacak gibi görünüyor.

Tabii ki benim bu söylemiş olduğum şeyler, problemleri de beraberinde getiriyor. Mesela, benim finalimde hayatta kalan Tennessee ile başka bir oyuncunun oyununda ölmüş olan Tennessee, nasıl yeni sezonda birleşecek? Eminim ki geliştirici ekip için tek bir bölümü 3 farklı şekilde hazırlamak zor olacaktır. Tabii ki bu zorluk, üstesinden gelinmeyecek gibi bir şey değil ama The Walking Dead oyununun markasının şu sıralar pek de parlak olmadığını göz önünde bulundurursak, Skybound Entertainment çok da fazla kaynak harcamak istemeyebilir.

The Walking Dead: The Final Season için bir devam oyunu Skybound Entertainment tarafından yapılabilir mi? Bana soracak olursanız, Skybound Entertainment bunu planladı ve er ya da geç bu seri kesinlikle devam edecek. Belki seneye, belki bundan 3 sene sonra bir devam oyunu duyurulacak ama bence bir duyuru kesinlikle alacağız. Biraz önce söylemiş olduğum finaldeki göndermeler çok rahat bir şekilde farklı da yorumlanabilir ve eğer siz farklı yorumluyorsanız, kesinlikle haklı olabilirsiniz. Zaten benim de en çok güvendiğim konu, bir anda oyunculara gösterilen yeni diyalog sistemi.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir
Araç çubuğuna atla