Yenilik barındırmamaktan ötürü fazlaca eleştirilen spor oyunları küçük dokunuşlarla yollarına devam ediyorlar. NBA 2K24 ile gelen yeniliklerden bir tanesi ise Salary Cap olarak karşımıza çıktı. Gerçek hayatta NBA’de bu terim kullanılıyor ve bir takımdaki oyuncuların alacağı toplam maaş sınırının değeri anlamını barındırıyor. NBA 2K serisinin bu yeni oyunuyla birlikte gelen Salary Cap ise MyTeam modunda yer alan bir seçenek ve yalnızca tek bir kısımda kullanılıyor. Buna rağmen MyTeam modunun hemen her alanında takımınızdaki maaş sınırlamasıyla ilgili bilgilere rastlayabiliyoruz. Gelin beraberce Salary Cap nedir ve ne yenilikler getiriyor gibi konulara göz atalım.

Salary Cap, üst kısımda da belirttiğimiz üzere MyTeam modundaki bir seçenek. Multiplayer sekmesi altında yer alan bu seçenek Unlimited gibi çoklu oyunculu bir alana oyuncuları götürüyor. Bir diğer deyişle gerçek bir oyuncuyla Salary Cap için maçlar yapabiliyoruz. Burada, diğer oyun modlarından farklı 2 temel özellik mevcut. Bunlardan bir tanesi kadronun sınırlı bir bütçeyle kurulacak olması, bir diğeri ise maçın 4 periyod yerine 2 devreden oluşması. Birinci özellik zaten Salary Cap adının ana özelliğini sergiliyor. Her bir oyuncu kartının o karta özel bir Salary Cap bedeli bulunuyor. Bu değerler, farklı renkteki oyuncu kartları için değişiklik gösterebildiği gibi aynı renkteki kartlar için de değişiklik gösterebiliyor.

Bu seçenekte amacımız belirlenen üst seviyedeki maaş bütçesini aşmadan kadromuzu oluşturmak. Oynatmak istediğimiz her oyuncunun Salary Cap değerlerini kontrol ederek kadromuzu oluşturmamız gerekiyor. Tabii basketbolda kadroya alınacak 13 oyuncuyu da oynatma zorunluluğu olmadığı için 3 ile 5 oyuncuyu en ucuz değerlerle takıma ekleyebiliyoruz. Geri kalan kısımda ise çok yüksek değerli oyuncuların yanına güçsüz oyuncular eklemek veya eş değerdeki orta karar oyuncuları takıma yerleştirme tercihi bizlere bırakılıyor. Bazı durumlarda ortalama değeri daha yüksek oyuncuların Salary Cap değerlerinin daha az olduğunu da görebilirsiniz. Takımları kurarken bu değerlere dikkatlice göz atmakta fayda var.

Salary Cap kısmındaki maçların başka bir gerçek oyuncuya karşı oynandığını söylemiştik. Buradaki maçlar 2 devre üzerinden oynanıyor, yani 4 periyotluk klasik NBA sistemi kullanılmıyor. Maçın ilk yarısı normal biçimde oynanırken, 2. Devresinde bir tavan sayı belirleniyor. Bu sayı ilk yarıda takımların attıkları sayılar göz önünde bulundurularak ortaya çıkıyor. Fazla skor yapılmışsa tavan skoru daha yüksek, az skor üretilmişse tavan skoru daha az oluyor. Nihayetinde 2. Devrede belirlenen tavan skora ilk ulaşan veya geçen oyuncu maçı kazanıyor. Maçın sonunda ise galibiyet ve mağlubiyet durumları da göz önünde bulundurularak puan alınıyor. Alınan puan tabloya ekleniyor ve seviyeler tamamlandıkça ödüller kazanılabiliyor.


NBA 2K24 için internet sitemizde daha fazla rehber bulunuyor. Bu rehberlerin tamamını hemen aşağıdaki listemizden rahatlıkla görebilirsiniz.

Temel bilgiler

MyTEAM

MyCAREER

Sezonluk içerikler

Ek bağlantılar

Etiketler:

, ,