Cyberpunk 2077: Yeni başlayanlar için ipuçları ve taktikler

Cyberpunk 2077, büyük bir oyun ve dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor.

Cyberpunk 2077, oyunculara büyük bir aksiyon ve macera oyunu deneyimi sunuyor. Bu oyunun içerisine bazı rol yapma ögeleri de serpiştiriliyor. Bunun üzerine büyük sayılabilecek bir açık dünya da eklendiği zaman karşımıza oldukça derin bir deneyim çıkıyor. Şimdi ise sizler için hazırladığım yeni rehber yazısında, bu derin deneyimin bazı ipuçlarından ve taktiklerinden bahsedeceğim. Yalnız söyleyeceklerimin tümü yeni başlayan oyunculara hitap ediyor olacak. Yine de deneyimli bir oyuncuysanız, yazımı okumaya devam edebilirsiniz. Belki gözünüzden kaçmış olan bir şeyi burada görebilirsiniz.


Cyberpunk için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 oyununda nelere dikkat etmeliyiz?

Cyberpunk 2077 oyunda para, çok önemli bir şey olabiliyor. Özellikle de oyunu tamamen bitirmek istiyorsanız, milyonlarca para toplamanız gerekiyor. Bu yüzden de para biriktirmeye ne kadar erken başlarsanız, sizin için o kadar iyi olacaktır. Çevrede gördüğünüz her şeyi, çöp bile olsa mutlaka almalısınız ve envanter sınırınız dolmaya başladığı zaman onları takas noktalarında veya diğer satıcılara satmalısınız. Bu sayede azar azar da olsa para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Eğer para yerine eşya üretme ve geliştirme parçalarına ihtiyacınız olursa, onlar için de bulduğunuz her silah ve zırhı alıp, satmak yerine parçalamalısınız.

Cyberpunk 2077 oyununda hiçbir ganimeti kaçırmadığınızdan emin olmak için tarayıcınızı sıkça kullanmaya alışmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, PlayStation konsollarında L1 ile aktif edebileceğiniz bu tarayıcı, çevredeki ganimetleri, tehlikeleri ve veri noktalarını gösteriyor. Oyun boyunca dikkat etmeniz gereken bir başka şey ise silahınızın kendisi. Silahınızı sürekli olarak elinizde tutmak zorunda değilsiniz. Hatta bazı bölgelerde silahınızı elinizde tutmanız büyük problemlere de yol açacaktır. PlayStation konsollarında üçgen tuşuna iki kere hızlıca basarsanız, silahınızı elinizden kaldırmış oluyorsunuz.

Diyelim ki çevredeki birçok ganimeti topladınız, envanteriniz doldu ama şimdilik hiçbir şeyi satmak veya parçalamak istemiyorsunuz. Belki de çok değerli bir ganimet buldunuz ve deponuza saklamak istiyorsunuz. Sokaklarda deponuza hızlıca ulaşabilmek için arabanızı kullanabilirsiniz. Oyundaki her arabada zula noktası bulunuyor. Bu noktalar genelde arabaların önünde veya arkasında oluyor. Ayrıca, ganimetleri ve düşmanları, tarayıcınızı kullanarak işaretleyebiliyorsunuz. Bu sayede, aradığınız o değerli ganimetin nerede olduğunu görmek için sürekli etrafı taramanıza gerek kalmıyor.

Birçok rol yapma oyununda eşya çalma gibi olaylar bulunuyor. Cyberpunk 2077 oyununda da başka insanların mülküne girip, ganimet toplayabiliyorsunuz ama bunların hiçbiri hırsızlık olarak sayılmıyor. Yani, oyunun dünyasındaki her şey sizin. Bu yüzden, eğer bir yerde ganimet görürseniz ve hırsız damgası yememek için almayacak olursanız, buna hiç gerek yok; oyunda hırsızlık diye bir şey yok. Ayrıca, aldığınız silahların ve kıyafetlerin modlar aracılığı ile özelleştirilebileceğini unutmayın. Ayrıca silahlarınıza susturucu ve yeni dürbün gibi parçalar da ekleyebiliyorsunuz. Susturucular, özellikle gizlilik için çok işe yarıyor.

Yetenek ve nitelik puanlarından da bahsedelim

Cyberpunk 2077 oyununda her seviye atladığınızda yetenek ve nitelik puanı kazanacaksınız. Yetenek puanları sayesinde belli kategorilerde yeni özellikler açabiliyorsunuz. Nitelik puanları ise o kategorilerin kendisini güçlendiriyor. Yalnız, özellikle nitelik puanlarını biriktirmenizi ve sadece ihtiyacınız olduğu zaman harcamanızı öneririm. Mesela, bazı diyalog seçimleri veya çok açmak istediğiniz bir kapı, vücut için 20 nitelik puanı istiyor olabilir. Eğer birikmiş puanınız yoksa, o diyalog seçimine ve kapıya veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden, nitelik puanlarını her zaman biriktirin, sadece ihtiyacınız olduğunda kullanın.

Cyberpunk 2077 oyununda manüel kayıt ve hızlı kayıt özelliklerini kullanmayı unutmayın. Özellikle de emin olmadığınız bir adımı atmadan önce hızlı kayıt almanız, hayatınızı kurtarabilir. Ayrıca sıkça oyunu kaydederek, hikayenin geçmiş noktalarına kolayca geri dönmenizi sağlayabilir. Öyle ki oyunda birkaç farklı seçim, sizi bazı içerikleri görmekten men edebiliyor. Bunun için kayıt sistemini kullanmayı hemen öğrenmeniz en uygunu olacaktır. Ayrıca, kıyafetlerinizi de maceranız boyunca yenilemeyi unutmayın. Evet, en güçlü kıyafetleri giymek belki de sizi moda açısından eksiye düşürecektir ama en azından daha zor öleceksiniz.

Satıcılardan silah ve kıyafet satın almadan önce en yüksek seviyelere çıkmayı bekleyin. Özellikle, sokak seviyeniz maksimum seviyeye ulaşmadan önce paranızı bunlara harcamamanızı öneririm; seviyeniz ilerledikçe satıcılarda karşınıza yeni ganimetler çıkabiliyor. Ayrıca, diyalog sırasındayken, seçimlerin rengine dikkat edin. Eğer bir diyalog seçimi mavi renk ise bunlar yan konuşma demektir ve hikayeyi çok nadir ilerletir. Bu tip diyalogları her zaman keşfetmenizi öneririm. Eğer sarı renkli seçim görürseniz, bunlar hikayeyi ilerletir ve eğer 1’den fazla sarı diyalog varsa, seçim yapmanız gerekiyor demektir. Her seçimin ağırlığı farklı olabilir.

Siber kasapları özellikle bol paranız varken mutlaka ziyaret edin; karakterinizin işletim sistemini ve diğer tüm özelliklerini geliştirin. Ben açıkçası bunlara pek önem vermemiştim kendim oynarken; sadece 40. seviyeden itibaren kendilerini ziyaret etmeye başladım ve daha önceden neden bu özellikleri almadım diye pişman oldum. Benim gibi yaparsanız, çift zıplama özellikleri olmadan oyunun sonuna gelmeyi bile başarabilirsiniz ki bunu olumlu bir şey olarak da söylemiyorum. Oyunun sonundan bahsettim ama en başında da hayat yolu seçerken kendinizi iyice rahatlatın; kendilerinin oyuna çok büyük bir etkisi bulunmuyor.