Activision Blizzard ekibinin elinin altında Battle.net isimli, başarılı sayılabilecek bir platform bulunuyor ama bu çatı altından PC için çıkan video oyunları, genelde o platform yerine Steam üzerinden satılıyor. Tabii Destiny 2 hariç. Çünkü Activision Blizzard, Destiny 2 oyununun PC sürümünün çıkışı ile bu oyunu Battle.net üzerine taşımıştı. Şimdi ise aynı şey Call of Duty: Black Ops IIII için yapılacak gibi görünüyor. Çünkü ortaya yeni çıkan bilgilere göre Call of Duty: Black Ops 4, Steam yerine sadece Battle.net üzerinde satılacak ve oradan oynanabilecek gibi görünüyor.

Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty: Black Ops 4 ile neden böyle bir şey düşünülüyor?

Öncelikle, Battle.net sisteminin test üyelerinden bir tanesi, internet alemi ile yeni görseller paylaştı. Bu görsellerde, Battle.net platformunun bir test sürümü görünüyordu ve bu sürümde de Call of Duty: Black Ops IIII satılıyordu ve oynanabiliyordu. Bu da demek oluyor ki Activision Blizzard, bahsetmiş olduğumuz video oyununu bu platform üzerinden satmaya ve oynatmaya hazırlanıyor. Peki, bizler neden bu oyunun sadece bahsetmiş olduğumuz platforma özel olduğunu düşünüyoruz? Tamam, oyun Battle.net üzerinden satılacak ama Steam üzerinden de satılabilir.

Söylentilere göre şu an Activision Blizzard, Call of Duty: Black Ops 4 oyununu sadece Battle.net üzerinden oynatmaya hazırlanıyor. Bu duruma birçok PC oyuncusu sinirlenecektir mutlaka ama ekip, bu siniri minimuma indirebilmek adına da oyunun PC sürümüne çok özel bir ilgi gösteriyor ve ekibin amacı, bugüne kadar piyasaya sürülmüş en iyi Call of Duty oyunu portunu, Call of Duty: Black Ops IIII ile oyunculara sunmak. Bu şekilde oyuncular, oyunun Steam üzerinden kaldırılmasına minimum seviyede tepki gösterecek. En azından düşünce bu şekilde.

Peki, Activision Blizzard neden böyle bir şey yapıyor olabilir? Söylentilere göre şirketin amacı, PC için çıkacak olan tüm kendi oyunlarını, kendi platformları üzerinde toplamak. Çünkü Activision Blizzard, kendi video oyunlarını Steam gibi üçüncü parti platformlarda dağıtırken belli bir bedel ödüyor. Şirketin amacı da bu bedeli tamamen ortadan kaldırmak. Bize soracaksanız, bu oldukça mantıklı bir hareket. Bu şekilde hem Steam platformunun rakipleri çoğalacaktır, hem de hareket oldukça mantıklı yani. Kim, kendi video oyununu kendi platformunda bulundurmak istemez ki?

Son olarak, söylentilere göre Battle.net gelecekte Epic Games ekibinin platformu gibi bir hal alabilir diyor kaynak. Yani, oyuncular belli video oyunları çapraz platform şeklinde oynayabilir ki eğer böyle bir şey olursa, video oyunu sektöründeki önemli sınırlandırmalardan bir tanesi daha hayatımızdan kalkmış olur.