Take-Two Interactive, önümüzdeki 5 sene boyunca 93 adet oyun piyasaya sürecek

Take-Two Interactive, oyunlarının kaç milyon adet sattığını, bir oyununun ertelendiğini ve daha fazlasını açıkladı.

2K Games, Private Division ve Rockstar Games şirketlerinin üstünde yer alan; o şirketleri tek bir çatı altında toplayan Take-Two Interactive, ilgili mali senelere ait raporlarını yayımladı. Bu raporlarda hem geçmiş mali senelerden bahsedildi, hem gelecek mali seneler hakkında bilgiler verildi, hem de video oyunlarının satış rakamlarından bahsedildi. Genel olarak tüm rapordaki en ilgi çekici bilgi ise bu dev şirketin, önümüzdeki 5 sene boyunca toplam 93 adet video oyununu piyasaya sürme planı idi. Bu planın detayları, alt satırlarda.

Take-Two Interactive

Take-Two Interactive, bir sene boyunca pek aktif olmayacak

Biraz önce de dediğimiz gibi Take-Two Interactive tarafının temel amacı, önümüzdeki 5 mali sene boyunca toplamda 93 adet video oyununu piyasaya sürmek. Bu oyunlar hem 2K Games, Private Division ve Rockstar Games ekiplerinden gelecek, hem de dışarıdaki geliştirici stüdyolarının aracılığı ile elde edilecek. Bu, 93 adet video oyununun 63 kadarı çekirdek deneyim sunacak. O oyunların 15 tanesi de halihazırda piyasada olan oyunların yeni platformlara çıkması olarak sayılacak. 93 oyunun içerisindeki 17 adet oyun orta çekirdek deneyim olacak ve geriye kalan 13 adet oyun da günlük deneyim sunan yapıtlar olacak.

Bahsetmiş olduğumuz 93 adet video oyununun 47 tanesi, halihazırda tanınan markalara ait yeni oyunlar olacak. Geriye kalan 46 adet oyun da tamamen yeni markalara ait oyunlar olacak. Yani, önümüzdeki beş sene içerisinde bu şirket, bizleri 46 adet yeni oyun markası ile tanıştıracak. Yine toplamda 93 adet olan bu oyunun 72 kadarı hem mobil, hem bulut sistemi, hem PC, hem de konsollar için gelebilecek. Geriye kalan 21 adet oyun ise tamamen özel olarak mobil platformlar için çıkışını gerçekleştirecek. Bahsi geçen 93 oyunun 67 tanesi ücretli olacak ve geriye kalan 21 adet oyun da tamamen ücretsiz yapımlar olacak.

Take-Two Interactive ekibinin söylediğine göre paylaşılan rakamlarda herhangi bir ek paket veya genişletme paketi bulunuyor; tam olarak 93 adet video oyunu, önümüzdeki 5 sene için planlanıyor. Yalnız planlanan oyunların tamamının çıkma gibi bir garantisi de bulunmuyor. Şirket, bazı oyunların erteleneceğini veya iptal edilebileceğini belirtiyor. Aynı zamanda bu listeye daha önce belirtilmemiş olan yeni oyunlar da eklenebilir; listedeki oyun sayısı artabilir de, azalabilir de. Ayrıca listedeki her oyun da AAA seviyesinde olmayacak; bazı oyunlar AA ve A seviyelerinde de yer alacak. Hangi seviyede, kaç oyun olacak, bilinmiyor.

Peki, hangi oyunlar, kaç adet sattı?

Take-Two Interactive tarafından yapılan daha da fazla açıklamalara göre bu şirketin sattığı video oyunlarının %92 kadarı dijital ürünlerden oluşuyordu. Bu şirketi maddi olarak taşıyan video oyunları ise yine seneden seneye değişmedi ve NBA 2K20 ve Grand Theft Auto Online olarak açıklandı. Ayrıca, Grand Theft Auto V oyununun 130 milyon adet, Red Dead Redemption 2 oyununun 31 milyon adet, NBA 2K20 oyununun 12 milyon adet, Borderlands 3 oyununun 10 milyon adet, Mafia III oyununun 7 milyon adet, The Outer Worlds oyununun da 2.5 milyon adet sattığı açıklandı. Şirket, yine oldukça fazla oyun sattı.

Tüm bunların haricinde, Take-Two Interactive şirketinin çatısı altında yer alan Kerbal Space Program 2 oyununun da ertelendiği açıklandı. Geliştirici ekibin ve dağıtımcı şirketin söylediğine göre Kerbal Space Program 2, 2021 senesinin sonbahar aylarına ertelendi. Normalde bu oyunun en geç 31 Mart 2021 tarihinde çıkacağı belirtilmişti. Şimdi ise bu ertelenme sonucunda, karşımıza 6-7 aylık bir ekstra süreç çıkıyor. Bu arada, oyunun ertelenme sebebi olarak da sadece COVID-19 olayları gösterildi. Bu arada, Epic Games Store üzerinden ücretsiz dağıtılan Grand Theft Auto V oyunu da bazı sorunlara sebep oldu.

Grand Theft Auto V, tamamen ücretsiz olarak verildiği için Grand Theft Auto Online oyunundaki hileci sayısı ciddi anlamda arttı. Bu ücretsiz dağıtım sayesinde hem oyuna yeni hileciler geldi, hem de daha önce banlanmış olan hileciler, ücretsiz etkinlikten yararlanarak kendilerine belki de onlarca yeni hesap aldı. Rockstar Games ve/veya Take-Two Interactive, Grand Theft Auto Online oyununun hilecilerine donanım uzaklaştırması vermeden, oyunun hilecilerden kurtulacağını bizler pek sanmıyoruz. Ayrıca bahsi geçen dev şirket de mali raporları arasında bu konuya değinmedi; herhangi bir gelişme var mı, bilemiyoruz.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x