Sony, PlayStation 5 ile gelecek olan DualShock 5 hakkında açıklamalar yaptı

Bu sırada Bluepoint Games ekibinin de PlayStation 5 için çok büyük bir proje üzerinde çalıştığı resmi olarak açıklandı.

Bugün sizlere PlayStation 5 hakkında 2 farklı haber sunduk. Bu haberlerden bir tanesinde konsolun çıkış tarihinden ve adından; bir diğerinde ise SSD parçasından ve kullanıcı arayüzünden bahsedilmişti. Verilen tüm bu bilgiler gayet ilgi çekiciydi ama şimdi daha da ilgi çekici bir konuda bilgiler verildi. Bu konu, tabii ki yeni nesilde oyuncuların karşısına çıkacak olan DualShock 5.

PlayStation 5

PlayStation 5 ile DualShock 5 da gelişecek

Sony tarafından yapılan resmi açıklamalara göre DualShock 5 kontrolcüsü, şu anki prototip halinde DualShock 4 kontrolcüsüne çok benziyor. Yalnız, bu yeni kontrolcüde dikkat çeken bir delik bulunuyor. Bu deliğin ne olduğunu henüz bilemiyoruz; Sony tarafından net bir bilgi verilmiyor ama daha önce bu şirket, PlayStation Assist isimli bir ses teknolojisini patentlemişti. Belki de bu teknoloji için yer açılmış olabilir.

Verilen bilgilerin devamına göre PlayStation 5 ile oyunculara sunulacak olan kontrolcü, öncelikle Adaptive Triggers sistemine sahip olacak. Henüz adı resmi olarak DualShock 5 olmayan bu kontrolcü, Adaptive Triggers sayesinde R2 veya L2 tuşları ile ateş ederken veya bir oku yayda gererken, kullanıcıların eline bir baskı uygulayacak. Bu sayede gerçekçi bir his aktarılacak oyunculara.

Benzer bir teknoloji, Thumbstick noktalarında da kullanılacak. Mesela, bir karakteriniz çamurun içerisinden geçerken, Thumbstick sizi zorlayacak veya buzda kayarken, Thumbstick ile siz de kendinizi adeta kayıyor gibi hissedeceksiniz. Ayrıca bu kontrolcüde gelişmiş bir hoparlör de yer alacak ama bu konuda çok fazla detay bulunmuyor ne yazık ki.

Sony tarafından yapılan açıklamalara göre Adaptive Triggers ve yenilenmiş Thumbstick sistemleri, DualShock 4 ile geliştirilmeye başlandı ama ekip, standart PlayStation 4 konsolunun çıkışına bu özellikleri yetiştiremedi. Yalnız, bu özellikler PlayStation 4 Pro ile piyasaya sürülmeye hazırdı; bu sefer de Sony böyle bir adım atıp, oyuncuları ikiye bölmek istemedi; yenilenmiş kontrolcü ile standart DualShock 4 arasında önemli bir his farkı bulunuyordu.

Bu dediklerimiz, yeni nesil kontrolcünün USB Type-C ile çalışması için de geçerli. Evet, açıklamalara göre DualShock 5, USB Type-C girişi bulunduracak ve oyuncular yine kontrolcüleri şarj olurken, onları kullanmaya devam edecek. Ayrıca bu kontrolcünün içinde yeni bir motor ve yenilenmiş batarya sistemi bulunacak. Bu sayede de yeni nesil kontrolcü, şimdiki kontrolcülerden çok daha uzun süre şarjını yiyebilecek. Ayrıca, bu kontrolcü DualShock 4 cihazından ağır, pilli Xbox One kontrolcüsünden hafif olacak.

Bluepoint Games ve EA cephelerinden de yeni haberler var

Sony, sadece PlayStation 5 ve DualShock 5 cihazlarının donanımı hakkında konuşmadı; bu konsola gelecek olan yeni video oyunlarından da bahsedildi. Bu noktada da Sony, Bluepoint Games ekibinin yeni nesil için büyük bir proje üzerinde çalıştığını belirtti. Daha önce Shadow of the Colossus, Gravity Rush Remastered ve Uncharted: The Nathan Drake Collection gibi projelerde yer alan bu ekibin yeni ve büyük projesi ise henüz bilinmiyor.

Tüm bunların haricinde EA cephesinden de bir açıklama geldi. Bu açıklamalara göre kendileri şu an PlayStation 5 ile sunulan yeni imkanları deneyimliyor. Özellikle grafik alanından bahseden EA, belli ki yeni nesilde Frostbite motorunu bir sonraki seviyeye çıkartacak ve FIFA, Battlefield, Star Wars ve Need for Speed gibi serilerde önemli değişiklikler görülecek.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x