PlayStation 5 konsolunun donanım seviyesinde ışın izleme teknolojisi sunacağı doğrulandı

Sony Interactive Entertainment, PlayStation 5 konsolunda yer alacak olan SSD parçasından ve kullanıcı arayüzünden de bahsetti.

Biraz önce sizlere bir haber sunmuştuk. Bu haberimizde, yeni nesil PlayStation konsolunun adının PlayStation 5 olacağının ve konsolun da 2020 senesinin tatil döneminde çıkacağının onaylandığını belirtmiştik. Bu onaylamalar, Sony Interactive Entertainment şirketinden, Jim Ryan tarafından yapılmıştı. Yalnız, Jim Ryan sadece bu konsolun adından ve çıkış tarihinden bahsetmedi; farklı konulara da değinildi.

PlayStation 5

PlayStation 5, oldukça güçlü bir ışın izleme teknolojisi sunacak

Jim Ryan tarafından yapılan resmi açıklamalara göre PlayStation 5, kesinlikle ışın izleme teknolojisine destek verecek. Ayrıca bu destek, yazılım değil, direkt olarak donanım seviyesinden çıkacak. Bu da demek oluyor ki konsolun sunacağı ışın izleme teknolojisi, basit bir yapıya sahip olmayacak; oyuncuların karşısına güçlü bir sistem ile güçlü bir teknoloji çıkacak.

Işın izleme teknolojisinin direkt olarak ekran kartı tarafından oyunlara verilecek olması, oldukça önemli bir açıklamaydı; birçok kişi, bu desteğin donanımdan değil de yazılımlardan çıkacağını düşünüyordu. Yazılımlardan çıkabilecek olan böyle bir destek de oyuncuların tahmin ettiği kadar kaliteli olmayacaktı, herkes boşuna heyecan yapmış olacaktı. Jim Ryan, bu yeni açıklamaları ile birçok kişiyi sevindirdi.

PlayStation 5 hakkında yapılan tek açıklama, tabii ki bu teknoloji hakkında değildi. Bahsetmiş olduğumuz kişi, konsoldaki SSD parçasına da değindi ve artık yeni nesil konsolda, oyun dosyalarına daha farklı bir şekilde bakılacağından bahsedildi. Öncelikle, bu SSD sayesinde oyunlar çok daha hızlı yüklenecek ve çok daha hızlı bir şekilde güncellemeler kopyalanabilecek.

Tüm bunların haricinde, cihazda kullanılabilecek olan yeni SSD ve bu SSD ile geliştirilmiş yeni teknoloji sayesinde video oyunlarının sadece tekli oyuncu modu veya çoklu oyuncu modu, konsola indirilebilecek. Mesela, bir Call of Duty oyununun önce tekli oyunculu modunu indirip, onu oynarken de ayrıca çoklu oyunculu modunu indirebileceksiniz.

Sadece indirmeler değil, silinmeler de benzer bir sisteme sahip olacak. Mesela, yine aynı Call of Duty oyununun tekli oyunculu modunu bitirdiğiniz zaman sadece o modu silip, yolunuza çoklu oyunculu mod ile devam edebileceksiniz. Tabii böyle bir sistemin yeni nesil konsolda çalışabilmesi için de video oyunlarının özel bir destek vermesi gerekecek. Bu desteği de her oyun vermek zorunda olmayacak.

Yenilikçi bir kullanıcı arayüzü, oyuncuların karşısına çıkacak

PlayStation 5 konsolunun kullanıcı arayüzü hakkında da bazı açıklamalar yapıldı. Bu açıklamalara göre öncelikle konsolun menüleri, çok daha hızlı olacak. Ayrıca, yeni nesilde oyuncular, bir video oyununda nelerin olduğunu görebilmek için oyunun kendisini açmasına gerek olmayacak. Eğer bir oyuncu, mesela çevrim içi bir Battlefield oyununa girmek isterse, konsol uygun olan tüm sunucuları, ana menüde gösterecek.

Aynı şekilde, eğer bir oyuncu, mesela Control oyununda en son hangi ana görevde kaldığını merak ederse, ana menüde bu bilgileri görebilecek. Yani, oyuncunun bilgi alabilmesi için oyunu açması gerekmeyecek. Tabii biraz önce bahsettiğimiz yükleme mevzusu gibi bu özellik için de her video oyununun özel bir şekilde destek vermesi gerekecek ve bu destek zorunlu olmayacak.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x