Resident Evil Village, en kötü demo stratejilerinden biri ile karşıma çıktı

Resident Evil Village için hazırlanan Village ve Castle demolarını doğru düzgün oynayabilmek mümkün değildi.

Resident Evil markasının hem video oyunlarını, hem de filmlerini çok eskiden beri severim. Son birkaç senede korku oyunları ile aram soğumuş olsa bile bu serinin yeni oyunlarını hep denemeye çalışırım. Resident Evil Village oyununa da merakım vardı ve açıkçası daha önce PlayStation 5 için yayımlanmış olan teknoloji demosu benim oldukça hoşuma gitmişti. Hatta, “Korku ve gerilim temelli Resident Evil oyunlarını özlemiş olabilir miyim?” diye de kendime sormuştum. İşte tüm bu deneyimler ve düşünceler, geçen hafta ve ondan önceki hafta gerçekleştirilen oynanış demoları için olan heyecanımı daha da arttırmıştı.

Capcom biraz ilginç bir şirket. Kendilerinin uyguladığı çok iyi stratejiler de var, çok ilginç olanlar da… Resident Evil Village için ise o ilginç stratejilerden biri izlendi. Şirket, bu oyun için bir oynanış demosu hazırladı ama bu demo, her şeyden önce PlayStation 4 ve PlayStation 5 konsollarına özel yapıldı. Ayrıca, bu demo iki farklı bölümden oluşuyordu: Village ve Castle. Geçen hafta Castle, ondan önceki hafta da Village demosu aktifti. Bu problem değil, o haftalarda oyun oynayabilirim ve PlayStation 5 konsolum da var. Problem, hem demoların zaman sınırlı olması, hem de demoların içinde zaman sınırının bulunması.

Resident Evil Village

Resident Evil Village için bu kadar zaman kısıtlamasına gerek var mıydı?

Malum, Resident Evil Village temelinde korku ve gerilim oyunu olacak. Bu tip oyunlar da sadece akşam oynanır. Capcom, tam olarak bu şekilde düşünerek, oyunun demosunu her bölgeye özel olarak sadece iki haftanın daPazar gününde, 20:00’da başlattı. Ayrıca iki demo da sadece 8 saatliğine aktif kalacaktı. Yani, bir sonraki gün oynayayım diyebilmeniz biraz zor. En azından ben diyemedim; uyanış saatim 7-8 arasındaydı. Aslında benim temel problemim de tam olarak burada. Tamam, neden böyle bir şey yapıldığını kısmen anlıyorum ama bu durum sadece oyuncuların bir kısmını mağdur etmekten başka hiçbir şey elde etmeyecek.

Resident Evil Village oyununun demosu sadece Pazar günü, akşam 8’den sonra aktifti. Benim o saatlerde ne kadar yorgun ve bitik olduğumu tahmin bile edemezsiniz. Yani, gün bitmiş, bir sonraki gün de hafta başı olacağı için onun stresi var. Buna rağmen Village bölümünü saatinde oynamayı başardım. Yalnız, o demoda önemli bir problem yaşadım, ondan daha sonra bahsedeceğim; Castle bölümünü tamamen kaçırdım. Yani, zaten yorucu bir hafta sonu geçirmiştim, Pazar akşamının 8’inde de konsolumla göz göze geldim ama onu açacak enerjiyi bulamadım kendimde. Bu benim sorunum mu? Tabii ki ama aynı zamanda Capcom tarafının da sorunu.

Dediğim gibi demoların belli saatlerde aktif olmasını kısmen anlayabilirim. Capcom, gerçek hayattaki atmosferi ile oyunu yakınlaştırmak istiyor. Resident Evil Village oyununun tam keyfi hava karanlıkken çıkacaktır. Bu yüzden de bölgelere özel saat sınırlandırılması yapılıyor ama en azından gün sınırlandırması olmasın. Yani, aynı demoyu Cuma, Cumartesi ve Pazar oynayalım. Eğer öyle olsaydı, ben %100 bir oranla hem Cuma, hem de Cumartesi günleri iki demoyu da deneyimleyebilecektim; iki günde de konsolumun başındaydım o saatlerde. Bir sonraki gün iş olmadığı için 00:00’dan sonra bile konsolda kalmaya devam ediyordum.

Village bölümüne geri dönecek olursak, o demoda da zaman sınırı ne yazık ki beni zorladı. Her demoyu en fazla 30 dakika oynayabiliyorsunuz. Bu sınırlandırmaya söyleyebilecek olumsuz bir yorumum kesinlikle yok ve Capcom tarafının bu tip sadece zaman sınırlı demolarını da seviyorum ama oyun durduğu zaman neden geri sayım devam ediyor? Village bölümünü oynarken, 15. dakikada evde bir problem oldu, oyunu durdurdum ve onunla ilgilendim. Geri döndüğümde ise durdurulmuş olan oyunumdan 10 dakikalık sürenin geçtiğini gördüm. Yani, böyle bir şeye gerçekten gerek var mı? Halihazırda demonun kendisi zaman sınırlı, bari oyun durunca, sayaç da dursaydı.

60 dakika içerisinden Resident Evil Village oyununu sadece 15 dakikalığına oynayabildim

İşte tüm bu sebeplerden ötürü 60 dakikalık demo deneyiminden sadece 15 dakika elde edebildim. Evet, bu konuda sorunların kaynağı arasında ben de varım ama açıkçası Capcom tarafının ilginç stratejilerinin çok daha ön planda problemler oluşturduğunu düşünüyorum. Yine de bu durum beni çok fazla üzmüyor; Mayıs 2021 içerisinde iki bölüm de saat kısıtlaması olmadan oynanabilecek. Yani, oyuna illa akşam saat 8’de girin diye bir olay olmayacak. Yalnız umuyorum ki Capcom, bu demodan bir ders çıkartır; benim gibi problem yaşayıp, demoları deneyimleyemeyen bolca farklı oyuncu gördüm internet aleminde.