Resident Evil Village

Resident Evil Village ön incelemesi

Resident Evil Village oyununun görselliği ve teoride kendilerinden korkmamız gereken iki güzel karakter ile Maiden sayesinde tanışıyoruz.

Geliştirici
Capcom
Dağıtımcı
Capcom
Platform
PlayStation 5
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
22 Ocak 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
Ücretsiz
Tür
Hayatta Kalma ve Korku
İçerik
Tekli Oyuncu

Resident Evil Village oyununun piyasaya sürülmesine birkaç ay var ama Capcom, bir sürpriz yaparak oyuna ait bir demoyu PlayStation 5 için ücretsiz olarak indirmeye açtı. Ben de kendisini hemen indirdim, deneyimledim ve sizlerin karşısına bir ön inceleme ile çıkmak istedim. Yalnız, bu demonun özel bir durumu bulunuyor. Demo, Resident Evil Village oyununun kendisinden ziyade görselliği ön plana sürmek için geliştirilmiş. Yani, tabii ki demonun içerisinde oyuna ait karakterler ve bir mekan görüyoruz ama yaşanan hikaye, oyunun geçtiği zamandan çok daha öncesi. Zaten kontrol ettiğimiz karakterin bir tipi veya adı bile bulunmuyor. Kendisine sadece Maiden deniyor ki demonun adı da o zaten.

Capcom, PlayStation 5 konsolunda Resident Evil Village oyununun nasıl görüneceğini merak edenler için hazırlamış bu demoyu. Oyuna adımınızı attığınız andan itibaren bunu hissediyorsunuz. Gördüğünüz her sahne, 4K ve HDR ile çok detayı ve gerçekçi görünüyor. Oyun, 60 FPS olduğu için de çok akıcı bir şekilde ilerliyor. Yalnız, şöyle ufak bir detay var: Demo ufak alanlar içerisinde geçiyor, geçen senelerde karşımıza çıkan Resident Evil oyunlarının demolarından da daha küçük bir bölüm bence. İşte durum böyle olunca görsellik ve performans, tam sürümde ne olur diye merak ediyorum.

Resident Evil Village için hazırlanan demonun boyutu 4 GB. 4K çözünürlükteki doku kaplamaları ile bir demonun hazırlandığını düşünürsek, 4 GB inanılmaz düşük bir boyut ve bu aslında demonun çapını yansıtıyor. Maiden isimli bu demoya bir mağarada başlıyoruz; amacımız, kaçmak. Çok basit bulmaca unsurları ardından, korku dolu bir şekilde mağaradan kaçıyoruz ve birkaç dakika boyunca tek yönlü bölümlerde, düz bir şekilde ilerliyoruz. Buralarda sadece hikaye ile alakalı bazı notlar görüyoruz ve ayak sesleri ile de gerilim arttırılıyor. Yani, yalnız olmadığımızı anlatıyor oyun bizlere.

Mağaradan ve çizgisel birkaç alandan sonra kendimizi bir konağın ortasında buluyoruz. Resident Evil markasının o klasik bulmaca tiplerinden bir tanesi tekrar karşımıza çıkıyor; kapının açılması için bir göz bulmamız gerekiyor ve o gözü bulup, kapıyı açıp, anahtarları alıp, konağın bahçesinden kaçmamız gerekiyor. Yalnız, karakterimiz kaçmaya yaklaştığında bir kadının gülüğünü ve bizle dalga geçişini duymaya başlıyoruz. Kendisi, sanıyorum ki bir cadı ve kesinlikle korkulmayacak kadar güzel. Aynı şey, Castle Dimitrescu veya bahsettiğim konağın içerisinde bulunduğu kalenin sahibi olan baş düşmanımız için de geçerli.

Resident Evil Village

Resident Evil Village oyunundaki bu karakterlerin bizi korkutması mı gerekiyordu?

Resident Evil Village oyunundaki en büyük isimlerden biri Alcina Dimitrescu. Kendisinin sadece ismi değil, bedeni de oldukça büyük; Alcina Dimitrescu, dev bir vampir. Kendisi, kalesinden kaçmaya çalışan bakir ve bakirelerin kanıyla besleniyor sanırım. Tabii ki ana oyunun içerisinde bu karakterin daha büyük bir amacı ortaya çıkacaktır ama Maiden isimli demoda, Maiden diye geçen karakterimiz ile en fazla bu bilgiye sahip oluyoruz. Zaten en sonunda bizler de diğer kaçmaya çalışanlar gibi Alcina Dimitrescu tarafından yakalanıyoruz ve ölüyoruz. Herkesin kaderi bir gibi görünüyor.

Alcina Dimitrescu, koskoca kalede tabii ki tek başına yaşamıyor. Kendisinin bir de kızları var ki o kızlardan bir tanesi de bahsettiğim cadı. Sanıyorum ki Resident Evil Village oyununun tam sürümünde 1’den fazla cadı olacak veya kendisinin her kızı cadı değil, daha farklı şekillerde karşımıza çıkacak; Maiden isimli demoda sadece bir kızı görüyoruz. Ayrıca, daha önce de söylediğim gibi bu demo, oyunun ana hikayesi ile direkt olarak bağlantılı değil ama Capcom, hikayeyi deneyimledikten sonra oyuncuların mutlaka bazı bağlar bulabileceğini söylüyor. Bu yüzden, demonun kendisi hikaye için de bir tık önemli olabilir belki.

Hikayenin haricinde Maiden, klasik bir Resident Evil deneyimi yaşatıyor. Şimdi ben bunu dedim ama aslında sadece serinin klasik oyunlarını ve geçen senelerde piyasaya sürülen yeniden yapımları oynamış biriyim. Yani, Resident Evil 6, Resident Evil 7 ve şu an adını hatırlayamadığım bazı diğer yan oyunları oynamadım. Şunu söylemek istiyorum, ilk defa bu seriyi birinci şahıs bakış açısından deneyimledim ve ona rağmen kendimi net bir Resident Evil oyunu oynuyormuş gibi hissettim. Yalnız bu deneyimim klasik oyunları değil de yine serinin modern oyunlarını hatırlattı bana.

Maiden demosunda oynanış adına pek bir şey yoktu. Resident Evil Village oyununda silah kullanımı ve bloklama sistemi filan olacak ama demoda bunların hiçbiri yok. Oyunda sadece yürüyebiliyoruz ve bulmacalar için eşya toplayabiliyoruz. Bu yüzden oynanış hakkında söyleyebileceğim pek bir şey yok. Dikkatimi çeken tek şey, oyunun çok dar görünüyor olmasıydı. Yani, belki elimizdeki fener her yeri aydınlatmadığı için böyle hissettim, belki de oyunun görüş alanı ayarı çok düşüktü ama sonuç olarak pek rahat bir deneyim olmadı benim için. Yine de katlanılamayacak kadar kötü değil.

Resident Evil Village

PlayStation 5 konsolunun gücünü bir de Capcom tarafı göstermiş oldu

Ön inceleme yazımın başında da söylediğim gibi Maiden, Resident Evil Village oyununun PlayStation 5 konsolundaki görselliğini sergilemek için üretilmiş bir demo. Capcom ve muhtemelen Sony Interactive Entertainment da bence amaçlarına ulaştı; çok iyi bir şekilde sergilendi bu video oyunu. Yalnız, bu tip ücretsiz demolar, oyunun reklamı için kullanılırdı. Demoyu oynayan kişi, deneyimi beğenirse, ana oyunu satın almaya yönelebilirdi. Maiden, ne yazık ki böyle bir unsuru içerisinde bulundurmuyor. Yani, bu demoda sizi etkileyebilecek tek şey, oyunun görsel kalitesi.

Bu demek değil ki demonun görselliği haricinde her şey çok kötü. Böyle bir şey gerçek değil. Kötülükten ziyade, değerlendirme yapmak için yetersiz. Geçen sene çıkan Resident Evil 3 oyununun demosu mesela ana oyunu satın aldırma konusunda kararıma yön verebilecek kadar derindi. Maiden, öyle değil. Yalnız bu bir sorun da değil; Capcom, ilkbahar aylarında, muhtemelen Nisan 2021 içerisinde Resident Evil Village için yeni bir demo çıkartacağını duyurdu. Bu demo tüm platformlara gelecektir ve ana demo da muhtemelen o olacaktır. Maiden, sadece yeni nesil görselliği sunuyor.

Ön inceleme yazımı bitirmeden önce demoda beni etkileyen başka bir şeyden daha bahsetmek istiyorum. O da sesler. Demoda pek bir müzik yok, o yüzden müzikler hakkında yorum yapamam ama sesler de en az görsellik kadar kaliteliydi. Maiden demosunu kulaklık ile oynamamama rağmen, sesler ciddi anlamda çevresel ve derin bir şekilde duyuluyordu. Hoş, duyulan tek şey bazı çığlıklar ve ayak sesleriydi ama o basit sesler bile kalitesiyle beni etkiledi. Ayrıca o sesler, oyundaki gergin atmosferi daha iyi bir noktaya çekmeyi de başardı. Seslendirme olarak da çok bir şey yoktu ama o kadın karakterler gayet kaliteli seslendirilmişti.

Söylemek istediğim şudur ki Maiden isimli bu demo benim hoşuma gitti. Resident Evil Village oyununa bugüne kadar nötr bakıyordum ama en azından oyunun görselliği ve tabii ki sözde düşmanımız olan karakterler beni oldukça etkiledi. Yine de bu oyun hakkında net bir şeyler söyleyebilmek için en azından ilkbaharda gelecek olan gerçek demoyu beklemek gerekiyor. Maiden, sadece görsellik sunuyor ve birkaç karakter ile çok yakından tanışmamızı sağlıyor. Onun haricinde, oyuncuya ne yazık ki pek bir şey sunmuyor. Yine de demo ücretsiz; PlayStation 5 konsoluna da sahipseniz, kendisini bence deneyimlemelisiniz.