Mount & Blade II: Bannerlord – Kuşatma nasıl yapılır ve en iyi kuşatma taktikleri nelerdir?

Bu yapımın en önemli mekaniklerinden birisi olan kuşatma yapmayla ilgili detayları sizler için kaleme aldık.


Belirli bir güce ulaşıldığında, Mount & Blade II: Bannerlord oyunu için kalelerin ve yerleşim alanlarının kuşatılması bir gereksinim haline gelebilir. Kuşatma yaptıktan sonra kalelerin savunulması da bu yapıtın başka bir önemli unsurudur. Okumakta olduğunu inceleme yazısında da kuşatma nasıl yapılır ve en iyi kuşatma taktikleri nelerdir, sorularının yanıtlarını aramaya çalışacağız. Eğer sizler de hazırsanız, Mount and Blade 2: Bannerlord oyununda kalelere ve şehir merkezlerine göz dikmek ve oraları fethetmek için neler yapılması gerektiğini beraberce anlamaya çalışalım. Bu arada, bahsi geçen oyunun ön inceleme yazısını da internet sitemizde bulabileceğinizi hatırlatarak devam edelim.


Mount & Blade için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Mount & Blade II: Bannerlord

Mount and Blade 2: Bannerlord için kuşatmalar ne ifade eder?

Aslına bakarsanız, hiç kuşatma işlemlerine bulaşmadan da Mount & Blade II: Bannerlord oyununda varlığınızı sürdürebilirsiniz ama ilerleme kaydetmek istiyorsanız da kuşatmanın ne olduğunu öğrenmeniz gerekir. Kuşatmalar, bir nevi fethetme anlarıdır. Bir kaleyi veya yerleşim merkezini kuşatmak istemeniz, o bölgeyi fethetmek ve idaresini kendinize almak istiyorsunuz demektir.

Benzer şekilde, mensubu olduğunuz kültürlerin içerisindeki soylular tarafından kurulan ordulara katılarak da kuşatmalarda yer alabilirsiniz. Kendi yönetmediğiniz bir ordunun yaptığı kuşatmada yer aldığınız takdirde, burada başarı kazanıldığında size alınan kale yada yerleşim alanından vergi geliri aktarılır. Kendiniz bir kuşatma yapıyorsanız da bu bölgede hak iddia edecek duruma gelirsiniz.

Bir yanlış anlaşılma olmaması için söyleyelim ki kuşatmaların kendine özgü mekanikleri vardır. Bir diğer deyişle, düşman bir orduyla kalelerin veya yerleşim alanlarının yakınında karşılaşmak ve savaşmak kuşatma ile aynı sonuçları doğurmaz. Zaten kuşatma için belli başlı bazı hazırlıkların ve gerekli araçların üretilmesi gerekir. Aynı şekilde, bir kaleye sahipseniz de olası bir kuşatmaya karşı gerekli hazırlıkları yapmış olmakta fayda vardır. Dilerseniz bu hazırlıkların neler olduğunu gelin beraberce bir göz atalım.

Kuşatma yapmak için gerekli olan hazırlıklar nelerdir?

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda kale kuşatması safhasına geçilirken gereken en önemli yetenek mühendislik yeteneğidir. Bu yetenek, zeka sınıfı yeteneklerin en sağında yer alır. Buradaki yeteneklerin geliştirilmesiyle, kuşatma sırasında kurulacak olan savaş araçlarının yapım hızları ve güçleri belirlenir. Kuşatma sırasında kurulacak olan savaş araçları ise kuşatma kararı çıktığında otomatik olarak ortaya çıkar.

Şöyle ki, bir kaleyi kuşatmaya gittiğinizde eğer bir kültüre bağlıysanız o kalenin sahibi olan kültürle savaş halinde olmanız gerekir. Bir diğer deyişle, savaş halinde olduğunuz bir kültürüne kalesine giderek kuşatma işlemine doğrudan başlayabilirsiniz. Bu türden bir kaleye ulaştığınızda kaleyi kuşat seçeneği ekranın sol kısmında çıkar. Kuşatma seçeneğini tercih ettiğinizde ise doğrudan savaş araçlarının kurulacağı alana yönlendirilirsiniz.

Bahsi geçen kuşatma araçlarının verdiği zarara veya kendi ordumuza kattıklarına göre farklı görevleri vardır. Mount and Blade 2: Bannerlord oyunundaki kuşatma araçları; balista, alevli balista, mancınık, alevli mancınık, trebüşe, kuşatma kulesi, koç başı, merdiven ve barikatlardır. Tüm bu araçlar, kuşatmada farklı görevler üstlenirler ve yerlerine stratejik olarak kullanılabilirler.

Savaş araçlarının gücü ve kurulum hızı ise üst kısımda belirttiğimiz gibi mühendislik yeteneklerindeki gelişimle orantılıdır. Kuşatma alanında ortaya çıkan kare şeklindeki boşluklara fareyle tıkladığınızda, hangi aracı kurmak istediğiniz kullanışlı bir arayüz vasıtasıyla size sorulur. Araçları kurmanızın ardından savaşa geçebilirsiniz. Bu arada, bu savaş araçlarını kurmadan da saldırabilirsiniz ama doğrudan saldırmak ilk aşamada pek mantıklı olmayacaktır.

En iyi kuşatma taktikleri nelerdir?

Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra kuşatma işlemine başlayabilirsiniz. Kuşatma sırasında size asker gönder ve saldırıya öncülük et şeklinde iki seçenek sunulur. Burada, asker gönder seçeneğini tercih ederseniz savaşa şahsen katılmadan yalnızca istatistik ekranından savaşı takip edersiniz. Bu durum daha hızlı bir kuşatma macerası yaşatır fakat ordunuz ne kadar üstün olursa olsun fazla kayıp verirsiniz.

Savaşa öncülük ettiğinizde ise kayıp sayınız büyük ölçüde azalır. Aynı zamanda da savaşan askerlerden birisi siz olursunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise savaş meydanında ölmemenizdir. Öldüğünüz takdirde, ordunuzun morali büyük ölçüde azalır ve savaşın kazanılması tehlikeye girebilir. Bir komutan gibi dikkatli bir biçimde, korunaklı noktalardan savaşı yönetebilirsiniz.

At ile kaleye yaklaşmanız da sizi açık bir hedef haline getireceği için eğer kaleye yaklaşacaksanız yaya olmanızda fayda vardır. Öte yandan, kale kuşatmasında kurulan araçlar ön hatlara ve arka hatlara kurulur. Ön hatlara kurulan savaş araçlarının kısa sürede düşman tarafından yıkılması muhtemeldir. Eğer zaman kaybetmek istemezseniz, yalnızca arka hatlara bu türdeki araçları kurmayı tercih edebilirsiniz.

Kale kuşatmaları sırasında askeri birimlerin doğru kullanımı da önemlidir. Kalelerin yeterince düşmandan temizlenmesi adına hareket edilmesi için okçular kullanılabilir. Sonrasında ise kale kapıları kırılarak veya surlara çıkışarak piyadelerle savaşta avantajlı hale gelinebilir. Düşmanın durumuna göre farklı taktikler bahsettiğimiz kuşatmalar sırasında uygulanabilir.

Kale kuşatmaya giderken nelere dikkat edilir?

Kale kuşatma işlemine henüz başlarken bazı unsurları dikkate almanız gerekir. Kale kuşatmak alelade bir oyun içi etkinlik değildir. Hem kalenin içerisindeki güçleri, hem savaş alanına savunma için desteğe gelecek olan düşmanları, hem de kendi askerlerinizin genel ihtiyaçlarını göze alarak yola çıkmamız gerekir. Kuşatmanın yapılacağı kale veya yerleşim alanı muhtemelen çok yakınımızda olmayacağı için askerlerin yemek ihtiyaçları boy gösterecektir.

Bu nedenden ötürü, kuşatma için hareket etmeden önce yiyecek depolamakta fayda vardır. Aynı zamanda, kale savaşlarında süvarilerden ziyade yaya olan birlikleri kullanırız fakat yol boyunca karşılaşılacak olan düşman ordularına karşı atlı birliklerimizi de yanımıza almamız gerekir. Savaş halinde olunacağından ve kalenin kuşatılmasıyla birlikte savaştığımız kültüre ait birliklerin yardıma geleceğinden ötürü, atlı birliklerimizi meydan savaşlarında kullanmamız gerekebilir.

Mümkün olan en güçlü orduyla kale kuşatmaya gitmek gerekir. Okumakta olduğunuz rehber yazısı boyunca belirttiğimiz gibi kale kuşatmak, Mount and Blade 2: Bannerlord oyununun en zorlu unsurlarından birisidir. Kuşatılacak olan kale veya yerleşim alanına giderken yolda olabileceklerden ötürü ne kadar güçlü olunursa o kadar başarılı olma ihtimali yükselecektir. Ayrıca, eğer imkanımız varsa kuşatmaya giderken diğer soyluların ordularını yanımıza katabilirsek daha faydalı sonuçlar ortaya çıkar.

Tüm bunlarla birlikte, kuşatma işlemine başlamak bir dizi riski de beraberinde getirir. Tüm ordumuzu toplayıp bir kuşatmaya başlarsak, sahibi olduğumuz yerleşim alanları ve kaleleri savunmasız bırakmış oluruz. Bu nedenden ötürü, arkamızda bırakacağımız ve bizim sahip olduğumuz bölgelerin güvenliğini de sağlama alarak yola çıkmak gerekir. Eldeki imkanlara göre belirli bir savunma hattı, sahip olunan bölgelerde bırakılmalıdır. Anlattıklarımıza ek olarak, savaş yapılan kültürün son durumunu ve kuşatma yapılacak alanın gücünü de savaşa girmeden önce incelemekte fayda vardır.