Mount & Blade II: Bannerlord – En iyi savaş meydanı taktikleri nelerdir?

Bu oyunda doğru taktikler kullanarak, sayıca üstün olan orduları yenebiliyoruz.

Savaş meydanlarında hünerlerimizi göstereceğimiz en başarılı oyunlardan birisi olarak Mount & Blade II: Bannerlord kabul edilebilir. Bu video oyununda bazı durumlarda savaş alanlarında uygulanan taktikler sayesinde, sayıca yüksek düşman orduları bile bozguna uğratılmaktadır. Okumakta olduğunuz rehber yazısında da bu yapımda sizleri zafere taşıyacak bazı taktiklerden ve yöntemlerden bahsedeceğiz. Sizler de hazırsanız, bakalım Mount and Blade 2: Bannerlord oyununda hangi taktiklerle zaferin anahtarını elde edebiliyoruz?


Mount & Blade için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Mount & Blade II: Bannerlord

Mount and Blade 2: Bannerlord ile savaş meydanları zorlayıcı olabilir

Her savaşın kendine özgü bazı zorlukları vardır. Mount & Blade II: Bannerlord oyununda da sıklıkla kendimizi savaş meydanlarında bulabiliriz veya kendi irademizle savaşların meydana gelmesini sağlayabiliriz. Tabii ki her savaş çok zor veyahut çok kolay geçmez ama alınan riske göre verilecek kayıpların hesap edilmesi gerekir. Örneğin, birliğiniz sayıca üstün ve düşmanın sayısı az olsa bile verilecek kayıpları en aza indirmek önemli bir husustur.

Mount & Blade II: Bannerlord oyununun bazı anlarında ise sayıca birliğimizden üstün bir düşmanla karşı karşıya geldiğimiz durumlar yaşanır. Bu durumlarda bile doğru taktikler uygulandığında savaşların kazanılmaması için bir neden yoktur. Zafere giden yol ise oyuncuların birliklerindeki sınıfların özelliklerini bilmesinden geçer. Dilerseniz, öncelikle bazı sınıflardan ve savaş meydanlarında bu sınıflardan ne şekilde yararlanabileceğimizden bahsedelim.

Birlikteki sınıfların özelliklerini bilmek önemlidir

Bahsi geçen video oyunundaki bazı birliklerin temel özelliklerini bilmek bile doğru hamleler yapabilmek adına önemlidir. Genel anlamda birliğimizde en fazla; piyadeler, okçular, yakın dövüş süvarileri ve oklu süvariler yer alır. Bu birimlerin her birisinin kendine özgü yetenekleri ve savaş meydanında bazı avantajları bulunur. Aynı zamanda savaştıkça rütbeleri yükselen askerlerin güçleri ve yapabilecekleri de zaman içerisinde artış gösterir.

Çok detaylara girmeden anlatmak gerekirse, piyade sınıfına mensup olan askerler yakın dövüşte mücadele eden bir sınıftır. Öte yandan bu sınıfın içerisine arbalet kullanan birimler de katılır ve bu sınıftan sayılır. Düşmanla burun buruna gelinen anlarda piyade sınıfının önemi büyük olur. Bununla birlikte okçuların hasar verme yetenekleri daha fazladır. Düşman birlikleri henüz yaklaşmadan önce okçular onlara zarar vermeye başlarlar. Bununla birlikte, darbelere karşı okçu sınıfındaki birimlerin dayanıklılığı daha azdır ve kolayca öldürülebilirler.

Süvariler ise yakın dövüş yapabilenler ve ok atabilenler olarak kabaca iki sınıfa ayrılabilir. Yakın dövüş süvarileri, tıpkı piyadeler gibi daha dayanıklı birimlerdir. Ok atabilen okçular ise hem hızları, hem de mesafeli olarak savaşabilmeleri sayesinde avantajlı bir savaş taktiği üretmek adına kullanılabilen bir birimdir. Bu birimlerin temel özellikleri bilindiğinde ve savaş alanında bu bilgiler kullanıldığında zafer kazanmak için önemli bir avantaj elde edilebilir.

Doğru diziliş ile zaferler kazanılabilir

Mount and Blade 2: Bannerlord ve bu serinin önceki oyunlarını deneyimleyen pek çok kişinin bileceği üzere piyadeleri okçuların ön kısımlarında tutmak an basit ve en faydalı taktik dizilişleri arasındadır. Unutmadan, eğer düşman birliklerinin sayısı kendi ordunuzdan çok az değilse, doğrudan saldırmamak daha mantıklıdır. Düşman, belli akınlar halinde gelecektir ve beklemek ile savaş lehimize çevrilebilir.

Piyadeleri önde tutarak mümkünse biraz yüksek bir bölgeye okçuların konuşması savaşlarda önemli bir avantaj getirecektir. Düşman birlikler menzile girdiklerinde ok atışları başlar ve size yaklaşana kadar karşı tarafta önemli hasarlar oluşabilir. Fazla yaklaşıldığında ise piyadeler devreye girerek burun buruna bir savaş yaşanırken, okçular düşmanlara zarar vermeye devam ederler. Bu taktik, bahsi geçen oyunda uygulanan en bilinen taktiklerden biridir fakat özellikle oyunun başlarında oldukça işe yarar.

Atlılar doğru kullanıldığında düşmanın dengesi bozulur

Savaş meydanında bizimle eşit sayılarda veya bizden yüksek sayıda bir düşman ordusu bulunuyorsa, bu durumlarda atları kullanmak hayati önem taşıyabilir. Üst kısımda belirttiğimiz gibi önde piyadeler ve arkada okçularla doğru bir düzen kurulabilir. Yalnız, karşı taraftaki ordunun sayısına ve gücüne göre bu taktik yetersiz olma ihtimali yüksektir. Aradaki mesafeyi kısa sürede daraltan düşman ordusu, birimlerimizle karşı karşıya geldiğinde avantajımız elimizden gider.

Böyle durumlarda atlıları kullanarak pek çok taktiği uygulayabiliriz. Şöyle ki, düşman tarafının birlikleri genel anlamda kendilerine en yakın olan birimlerimize saldırırlar. Eğer atlılarımız onlara doğru gidiyorlarsa, bu ordunun bir kısmı atlı birimlerimize saldırmak isteyeceklerdir. Hızlı davranarak atlılarla düşman ordusunun arka tarafına geçilebilirse, bu ordu bir bütün halinde merkezi birimlerimize saldıramayacak ve kısmen de olsa dağılacaktır.

Eğer, atlılarımız ile uygun mesafeyi koruyarak düşman birliklerinin etrafında turlar atabilirsek, düşmanın dengesi tümden bozulur. Böyle durumlarda okçular için yeterli mesafe varsa atlılara dikkatini veren düşman birimleri okçularımız tarafından vurulmaya başlarlar. Oklu atlılarımız mevcutsa, bu birimlerimiz de arada kalan düşman birliğine zarar vermeyi sürdürebilir.

Benzer şekilde doğru mesafelerde atlılarla düşmanın atsız birliklerinin içerisine dalmak da işe yarayan bir taktiktir. Böyle durumlarda tek yumruk halinde üzerimize gelen düşman ordusunda kopmalar yaşanır ve dağınık bir halde saldırmayı sürdürürler. Dağınık olan ordu, başta okçular ve piyadeler olmak üzere tüm birimlerimiz için daha rahat bir hedeftir. Bu arada, düşmanın tüm birliklerini aynı bölgeden göndermediğini ve geride kalan birimlerin olduğunu da hesaba katmak gerekir.

Düşmanlar, süvarilerini genelde önceden gönderirler

Sabit bir halde bekleyen ordumuzun dikkatini dağıtabilecek en sıkıntılı birimler süvarilerdir. Üst kısımda bahsettiğimiz dizilişi hazır tutmamıza karşın, okçularımız hareket halindeki atlılara çok rahat isabet sağlayamayabilirler. Genellikle de düşman tarafı atlılarını önceden göndererek bizim okçularımızın dikkatini dağıtmayı amaçlar. Okçularımız, etrafımızda dolanan birkaç tane atlıya odaklandığında ise düşmanın yaya birlikleri daha rahat bir biçimde birlik merkezimize yaklaşacaktır.

Düşmanın süvarilerini önceden gönderdiği durumlarda, eğer atlı birliklerimiz varsa bu birliklerle düşmana karşılık vermek genelde en mantıklı davranıştır. Atlılara karşı atlıların savaşında daha çabuk sonuç alınabilir. Eğer, süvari birliklerinizin sayısı etrafımızda dönmeye çalışan atlılardan fazlaysa mümkün olan en kısa zamanda düşman süvarilerinin üzerine saldırmak en iyi sonucu ortaya çıkartır.

Düşmanın atlı birlikleri yok edilirse, savaşın kalan kısmında süvarilerimiz sayesinde yaya olan düşman birliklerine karşı ataklar yaparak zafere ulaşabiliriz. Bu yazıda sizlerle paylaştığımız taktiklerin geliştirilebileceğini de belirtmeden sözlerimizi bitirmeyelim. Ayrıca, Mount and Blade 2: Bannerlord oyununun erken erişim sürecinde olduğunu da hatırlatalım. Bu yapıtın tam sürümünde veya güncellemeler neticesinde sizler için önerdiğimiz savaş taktiklerinde değişikliklerin yapılabilme ihtimali bulunuyor.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x