Mount & Blade II: Bannerlord – Krallık nasıl oluşturulur ve nasıl yönetilir?

Krallık oluşturmak için gerekli adımları ve krallık oluşturunca değişen noktaları sizler için derledik.

Kendi kanatlarının üzerinde uçmak, bir kültüre bağlı olmadan kendi krallığını kurabilmek, muhtemelen pek çok Mount & Blade II: Bannerlord oyuncusunun amacıdır. Bahsi geçen oyunda kendi krallığını kurmak ve yönetmek ise o kadar da kolay değildir ve yapılması gereken bazı unsurlar vardır. Okumakta olduğunun rehber yazısında, Mount and Blade 2: Bannerlord oyununda krallık nasıl kurulur ve nasıl yönetilir sorularının yanıtlarını aramaya çalışacağız. Dileyen okurlarımız için internet sitemizde bu yapıtın bir ön inceleme yazısının ve pek çok rehber yazısının da yer aldığını hatırlatarak devam edelim.


Mount & Blade için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Mount & Blade II: Bannerlord

Mount and Blade 2: Bannerlord ile bir kral olmak

Sıradan bir kişi olarak başladığımız Mount & Blade II: Bannerlord oyununda zaman içerisinde kendimizi kanıtlamaya başlarız. Kazandığımız şan ve güçle birlikte bir paralı asker olabilir, bir kültüre katılarak bu kültürün önemli bir soylusu haline gelebiliriz. Bunlarla birlikte, zaman içerisinde kendi krallığımızı kurmak için de adımlar atmamız gerekir. Neticede, bu oyunda bir krallık kurmak pek çok oyuncunun hayallerini süsler ve oyunun temel amacını oluşturur.

Hayallerin süslenmesiyle birlikte Mount and Blade 2: Bannerlord oyununu deneyimleyen oyuncular, krallık kurmak ve yönetmek adına belirli bir yolu izlemelidir. Bu yapıtın geliştiricileri, doğrudan krallıkların kurulmasının önüne geçecek bazı mekanikler hazırlamışlardır. Krallık kurma aşamasına geçmek adına, öncelikle bazı yeterliliklerin sağlanması gerekir. Bu yeterlilikler görevlerle oyunculara gösterilir.

Bahsettiğimiz görevlerin tamamlanmasıyla birlikte ise krallıklar kurulur ve krallıkları yönetmek adına bazı unsurlara dikkat etmek gerekir. Sorumluluklar arttıkça, oyunda takip edilmesi gereken dinamiklerin sayısında da artış görülecektir. Dilerseniz öncelikle bir krallık kurmak için nasıl bir yol izleyeceğimizden başlayıp, krallık kurduğumuzda neler yapmamız gerektiği gibi durumlara beraberce yakından bir göz atalım.

Krallık kurmak için hangi görevler tamamlanmalıdır?

Söz konusu olan video oyununda bir krallık kurmak için tamamlanması gereken görevin adı Ejderha Sancağı’nı Topla şeklinde Türkçeye çevrilmiştir. Bu görev, oyunun hemen başında bulunan ve geçmişteki savaş hakkında soylulardan bilgi almamızın istendiği görev bittiğinde ortaya çıkar. Görev gereği iki kişiyle konuşmamız istenir ve bu konuşmalar sırasında Ejder Sancağı ismindeki ögenin parçalarını bulmamız beklenir.

Bu parçalar, konuşmaları gerçekleştirdiğimiz kişilerin fazla uzağında olmayan haydut sığınaklarında bulunur. Nihayetinde, 2 adet sığınak görevini tamamlamamız gerekir ki bu görevlerde ordumuzun tamamıyla hareket edemeyiz. Sığınak görevleri, birliğimizdeki bazı askerlerimizi yanımıza alarak çıktığımız pusu görevleridir. Karakterimizi yeterince geliştirmediysek bu bölümlerde zorlanmamız muhtemeldir.

Bizlere 2 farklı kişi tarafından verilen bu sığınak görevlerini tamamlarsak ve Ejder Sancağı’nın parçalarını, konuştuğumuz 2 kişiden birisine teslim edersek, bir şekilde krallık kurmamızın yolu açılır. Bununla birlikte, bir krallık kurmak için bazı yeterliliklere sahip olmamız da istenir. Bu istekler bir liste halinde sıralanır ve yeni bir görev olarak karşımıza çıkar. Öncesinde bu gereksinimleri tamamlamış olabiliriz ve böyle durumlarda yeniden uğraşmamıza gerek kalmaz.

Krallık kurmak için gereken yeterlilikler nelerdir?

Yeni bir görev halinde bizlere 4 adet yeterlilik maddesi sunulur. Bunlar; klan rütbesi, birlik kapasitesi, bağımsız klan olmak ve yerleşim alanı sahibi olmak şeklinde sıralanır. Öncelikle, bir krallık kurmak için klanımızın rütbesinin en az 3. seviyede olması gerekir. Paralı asker olmak için 1. seviye, bir kültüre katılmak için 2. seviye olması gereken klan rütbesi, krallık kurmak istediğimizde 3. seviyede bulunmalıdır.

Mount & Blade II: Bannerlord oyununu bir süredir oynuyorsanız klan rütbesi kısmında fazla zorlanmayabilirsiniz. Bununla birlikte, birliğimizde bulunan asker sayısı da bir yeterlilik noktasıdır. Üst kısımda bahsettiğimiz görevde birliğimizde en az 100 birimlik askerimizin olması istenir. Bununla birlikte, krallığımızı ilan etmemiz için bağımsız bir klan olmamız gereklidir. Bir diğer deyişle, krallık kurarken paralı asker olmamalı ve bir kültüre dahil olmamalıyız.

Krallık kurmak adına bizden istenen son özellik ise bir yerleşim alanına sahip olmamızdır. Bağımsız bir biçimde en az bir yerleşim alanına da sahipsek, konuştuğumuz 2 kişiden birisine giderek gerekli diyalog sistemini aktif hale getirebiliriz. Bu diyaloglar vasıtasıyla kendi krallığımızı oluşturmak istediğimizi belirttiğimizde, üst kısımda saydığımız koşulların hepsini tamamlamışsak krallığımızı kurmuş oluruz.

Krallık kurunca neler değişir?

Krallık kurmak, bir anlamda Mount and Blade 2: Bannerlord oyununa yeniden başlamak olarak da adlandırılabilir. Kendi krallığını kurmayı başaran bir kişi, bu oyunun ön aşamasını geçmiş ve ana oyun alanına gelmiştir. Bundan sonrasında dikkat edilmesi gereken pek çok farklı nokta olunacağı gibi, eğer bu aşamaya gelirken bu oyuncu doğru adımlar izlemişse karşılaşacağı pek çok unsuru daha önceden deneyimlemiş olacaktır.

Öncelikle, krallık kurulduğunda bir nevi taraf değiştirilmiş olacağının altını çizelim. Bir paralı asker veya herhangi bir kültüre mensup bir soylu iken, oyunun bundan sonraki kısmında bu kişileri yöneten bir hükümdar olunur. Benzer şekilde, kültürlerin içerisindeki bir soyluyken bazı kararlarda söz sahibi olunurken, bu kez alınan kararların etkisi doğrudan görülecektir.

Yerleşin alanlarının idaresi ve buralarından alınabilen unsurların yapısında da aldığımız kararlar doğrultusunda değişimler yaşanacaktır. Kısacası, bir krallık kurulup bunun başına geçtiğimizde sorumluluğumuz oldukça artar ve attığımız her bir adımın oyuna olan etkisiyle karşılaşırız. Mount & Blade II: Bannerlord oyununa olan etkimiz, tanıdık hamleler yapmamıza karşın değişim göstereceğinden yeni bir aşamaya geçilir.

Krallık kurulunca yerleşim alanlarında neler değişir?

En az bir yerleşim alanına sahip olmamız şartıyla bir krallık kurulabildiğini üst kısımda belirtmiştik. Krallık kurulduktan sonra yerleşim alanlarımızın sayısını arttırma imkanına sahip oluruz. Her bir yerleşim alanının kendine özgü bazı faydaları vardır ki bu faydaların başında gelirimizi arttırması gelir. Binalarına kadar geniş bir alanda etki edilen yerleşim alanları, asker toplama gibi alanlarda da daha rahat kullanılır.

Bunun yanında, elimizdeki her bir yerleşim alanının bir risk oluşturduğunu unutmamak gerekir. Diğer kültürler, yerleşim alanlarımızı elimizden almak adına saldırıya geçeceklerdir. Yalnızca şehirler değil, elimizdeki tüm yerleşim alanlarımızı elimizde tutmak adına gerekli hazırlıkları yapmak zorundayız. Bu hazırlıklar için yerleşim alanları veya kalelerimize yeterli derecede ordular yerleştirebilir, gerektiğinde paralı askerleri ve soyluları buraların savunmasında kullanabiliriz.

Öte yandan, bir krallık kurulduğunda Mount and Blade 2: Bannerlord oyununda bir çeşit taraf değişikliği yaşanır. Oyunun bundan sonraki kısımlarında bizim yaptığımız davranışları, yapay zeka tarafından yönetilen karakterlerden bekleyebiliriz. Buradaki kastımız, krallığımıza bağlı soylular ve paralı askerler kazanmaktır. Farklı kültürlere ait olan soyluları kendi tarafımıza çekerek çok daha kuvveti bir yapıyla oyundaki varlığımızı sürdürmek elimizdedir.

Abone Ol
Bildir
guest
9 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
9
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x