Mount & Blade II: Bannerlord – Düşmanların liderlerini kendi tarafımıza çekme taktikleri

Gizli ittifaklar yapmak isteyenlerin neler yapması gerektiğini bu rehber yazısında kaleme aldık.


Dünya üzerinde herkesin dürüstçe davranmamasına benzer olarak Mount & Blade II: Bannerlord oyununda da çeşitli kirli oyunlara başvurulabilir. Bu kirli oyunlardan bir tanesi de düşmanın soylularını kendi tarafımıza çekmek ve bu şekilde menfaat elde etmektir. Eğer sizler de düşmanların önemli isimlerini kendi tarafınıza çekmek istiyorsanız ve bunun nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, Mount and Blade 2: Bannerlord için hazırladığımız bu rehber yazısına göz atabilirsiniz.


Mount & Blade için internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


Mount & Blade II: Bannerlord

Mount and Blade 2: Bannerlord oyunundaki düşmanlar dost olabilir

Üst kısımda kısaca değindiğimiz gibi düşman ordularının liderlerini, kendi tarafımıza çekmek Mount & Blade II: Bannerlord oyununda mümkündür. Bu durumun gerçekleşmesi pek kolay olmadığı gibi çok zor da değildir. Temelde, diyalog sistemiyle düşman komutanları kendi tarafımıza çekebiliriz fakat bu diyalog sisteminde tıpkı bu oyundaki evlilik kararlarında olduğu gibi bazı aşamalı bir sistem izlenir.

Ayrıca, düşman olan her komutanı kendi tarafımıza çekemeyiz. Kendi tarafımıza çekmek için gerekli olan diyalog sisteminin karşımıza çıkması için bazı gereksinimler bulunur. Bu gereksinimleri karşıladığımız takdirde ise diyalog sistemine ulaşabiliriz fakat bu sistemde başarılı olmak için de bazı yeteneklerimizin yeterli seviyeye ulaşmış olması gerekir. Mount and Blade 2: Bannerlord oyunundaki düşman ordularının liderlerini kendi tarafımıza çekmek yapılması gerekenleri ve gerekli şartları alt kısımda sizler için sıralamış bulunuyoruz.

Hangi düşman liderleri taraf değiştirmez?

Mount & Blade II: Bannerlord oyununda düşman liderlerini kendi tarafımıza çekmek için diyalog sisteminden faydalanıldığını belirtmiştik. Bu diyalog sistemi, her düşman liderinde ortaya çıkmaz. Hangi durumlardaki düşmanları kendi tarafımıza çekeriz diye sorarsanız yanıtını daha fazla bekletmeden verelim. Öncelikle, bir kültürün liderini, bir diğer deyişle kültürün kralı olan soyluyu kendi tarafımıza çekemeyiz. Bunun dışındaki diğer soylularla taraf değişikliğine dair konuşmaları yapabiliriz.

Bir de savaşların sonunda tutsak alınan soyluları kendi tarafımıza çekmemiz imkansızdır. Eğer bir savaşı kazanırsak ve yendiğimiz ordunun komutanını esir alırsak karşımıza iki seçenek çıkar. Bu soyluyu ya serbest bırakırız ya da tutsak olarak alıkoyabiliriz. Tutsak alınan soylular, savaşın sonrasında yüksek fiyatlar karşılığında satılabilir. Bir soylu, diğer tutsaklarla birlikte satıldığında serserilik yeteneğinin gelişmesini sağlar. Savaşta yenik düşen soylular serbest bırakıldıklarında ise cazibe yeteneği gelişir.

Hangi düşman liderleri taraf değiştirebilir?

Üst kısımda belirttiğimiz soyluların dışındaki diğer liderleri kendi tarafımıza çekebiliriz. Bunun için o kişiyle ordularımızın karşılaşması gerekir. Bir soyluyla karşılaşıldığında her zaman bir diyalog ekranı ortaya çıkar. Bu ekranda, kendi krallığımız veya mensubu olduğumuz krallığa bağlı olunması, düşman soylusundan istenebilir. Eğer bu kişi teklifinizi düşünürse karşınıza 4 aşamalı bir diyalog sistemi çıkar.

Bu sistem, Mount & Blade II: Bannerlord oyunundaki evlilik sistemine oldukça benzemektedir. Karşımızdaki soylu bize sorular sorar ve yanıtları vermemiz beklenir. Tatminkar yanıtlar verdiğimiz takdirde bir sonraki soruya geçilir ve toplamda 4 adet soru sorulur. Sorulan soruları doğru yanıtlamak için bazı yeteneklerimizin yüksek seviyede olması gerekmektedir. Bu yetenekler arasında, cazibe, serserilik gibi soyluları satmak yada serbest bırakmakla ilişkili olan yetenekler de yer alır.

Ayrıca, bazı soylularla ilişki düzeyinin yüksek tutulması, bahsettiğimiz sorgulama kısmının daha kolay atlatılmasını sağlamaktadır. Diyalog ekranında belirten içi boş dairelerin dördü birden yeşil yandığında, yani tüm soruların yanıtlarını tatminkar bir biçimde verdiğimizde karşımızdaki soyluyu kendi tarafımıza çekmiş oluruz. Yanıtların olumlu sonuç verme olasılıkları da çok kesin sonuç doğurmamakla birlikte verilebilen yanıtların yanlarında belirtilir.