Microsoft firmasının ne kadar önemli bir marka olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu marka, özellikle piyasaya sürmüş olduğu Windows işletim sistemleriyle dünya çapında çok büyük bir kesime hitap ediyor. 50’den fazla yan kuruluşa da sahip olan marka, bu kuruluşlara önemli birini daha ekledi: GitHub. Ayrıca şirketin Playground Games isimli firmayı da satın alacağı söylentileri de var.

Microsoft

Microsoft firmasının satın aldığı GitHub nedir?

Microsoft firmasının dünya çapındaki ünü neredeyse herkes tarafından biliniyor. Önemli bir bilgi de şirketin 2017 yılı boyunca yaklaşık 90 milyar dolar kazanç elde etmiş olması. Hal böyle olunca da bahsetmiş olduğumuz şirket yatırım yapmaktan kaçınmıyor. Son zamanlarda GitHub markasını satın almasıyla gündemde olan Microsoft, ismini dillerden düşürmüyor. GitHub’ı satın almak için firmanın 7,5 milyar dolar harcadığı söyleniyor. Aslında göze gelmeyecek bir rakam çünkü şirket geçen yıl 27 milyar dolar karşılığında LinkedIn markasının da haklarını satın almıştı.

GitHub, binlerce yazılımcının yazdığı kodları depolayabildiği ve güncelleyebildiği çok önemli ve ünlü bir platform. GitHub’ı kullanan yazılımcılar, yazdığı kodları eğer açık kaynaklı ise ücretsiz bir şekilde depolayabiliyor. Eğer yazılan yazılımlar telif hakkına sahip ise depolayabilmek için belirli bir ücret ödenmek zorunda kalınıyor. GitHub’ın çok önemli bir platform olmasının bir nedeni de aralarında uzun mesafe bulunan yazılımcıların birlikte çalışabilmesine olanak vermesi. Bu yüzden bu platformu Facebook, Twitter, Reddit, Mozilla gibi daha birçok ünlü kuruluş kullanmakta. Aslında bu bazı kullanıcıları daha şimdiden endişeye sürüklemiş durumda çünkü özel kodlarının şirket tarafından öğrenilebileceğini düşünüyorlar. Haklılar da, ancak umuyoruz ki şirket böyle bir şey yapmaz, ki yaparlarsa zaten önemli bir cezaya çarptırılabilirler. Şirketin böyle bir risk alacağını düşünmüyoruz.

Microsoft bir de oyun firması satın almış olabilir

ResetEra üzerinde yayımlanan bir habere göre bahsetmiş olduğumuz marka, Playground Games isimli firmayı satın alacak veya ortak olacak. Bu düşünceye varılmasının nedeni ise Keith Ranger Dolliver’ın Playground Games yönetim kuruluna atanmış olması. Keith Ranger Dolliver, Microsoft şirketinin iş ve kurumsal gelişim başkan yardımcısı olmakla beraber şirketin genel müdür yardımcılığını da yapmakta. Keith Ranger Dolliver daha önce de LinkedIn, Rare ve Lionhead isimli markalara da atanmasından dolayı Playground Games’e de hisse satın alımına kadar atandığı düşünülüyor.

Playground Games, Forza Horizon isimli oyun serisinin ilk 3 oyununu da geliştiren şirkettir. Ayrıca Microsoft firmasının daha sonradan satın almış olduğu Lionhead Studios ile birlikte Fable Legends isimli oyunu geliştirmişlerdir. Oyunun dağıtımcılığını da yine Microsoft üstlenmiştir ve oyun Xbox One ve Windows platformlarına özel çıkmıştır. Tıpkı Forza Horizon gibi bu oyun da sadece Microsoft platformlarına özel olarak çıkışını gerçekleştirmiştir. Playground Games’in de satın alınması yönünde ortaya çıkan bu söylenti de eğer doğru çıkarsa, ki doğru çıkma ihtimali yüksek, Microsoft firmasından önemli projeler gelebilir. Bizler de heyecanla gelecek haberleri takipte olacağız.

Yazar Hakkında

Heval Deniz Kaya

Müzisyen, gamer, prodüktör. Yazılar yazıp Mavi Kol'a yollar, yemek yer, su içer...

Tüm yazıları göster