GamesIndustry ekibi geçtiğimiz saatlerde ilginç bir içerik yayımladı. Bu içeriğe göre Microsoft ekibinin destek departmanı, temelden değişiyordu. Öyle ki, ekibin raporlarına göre geçtiğimiz haftalarda bu departmandan onlarca kişi kovuldu ve yerlerine de gönüllü çalışanlar alınmaya başlandı. Bu gönüllü çalışanlar, raporlara göre halihazırda Microsoft tarafından da eğitilmekteydi.

Microsoft

Microsoft, önemli bir adım atmaya hazırlanıyor olabilir

Yapılan açıklamalara göre işten çıkartılan destek takımı, Affirma Consulting isimli bir firma aracılığı ile işe alınmıştı. Bu takımın amacı, başta Xbox ekibinin resmi destek Twitter hesabı olmak üzere birkaç farklı platformdan daha oyunculara destek sunmaktı. Bu çalışanlar, aynı zamanda Xbox Ambassadors takımını da eğitmekte idi. Microsoft ekibi ise bu çalışan takımın, daha çok Xbox Ambassadors üzerinde yoğunlaşmasını istemişti. Yani, gönüllü olarak destek işi yapmak isteyen insanların üzerinde yoğunlaşmak istiyordu marka.

Xbox Ambassadors takımı birçok farklı platformda, insanlara gönüllü bir şekilde destek veren oyunculardan oluşuyor. Xbox Ambassadors olabilmek için 17 yaşınızdan büyük olmanız, Xbox Live Gold abonesi olmanız ve 1500’den fazla Gamerscore sahibi olmanız gerekiyor. Microsoft ekibi de Xbox Ambassadors olarak gönüllü görev alan insanları, Xbox markasına ait olan eşyalarla, kıyafetlerle ödüllendiriyor.

Raporların devamına göre şu an resmi olarak görev alan çok az destek çalışanı bulunuyor ve bu çalışanlar da Xbox Ambassadors üzerinde yoğunlaşmaya devam ediyor. Bu adımlara bakacak olursak, Microsoft ekibi destek sistemini gönüllü insanlardan oluşturmayı planlıyor gibi görünüyor. Video oyunu sektöründe bu çok ekstrem bir olay değil. Birçok farklı firma, kalite kontrol departmanlarında gönüllü insanlardan oluşan takımlar kurabiliyor. Tabii aynı olayın, büyük bir markanın destek departmanında nasıl işleyeceğini tahmin etmek biraz zor.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster