Microsoft ekibi, Xbox Wire üzerinden paylaştığı yeni bir yazı ile birlikte Xbox Adaptive Controller ürününü duyurdu. Şirket, bu ürünü, video oyunlarını oynama konusundaki engelleri kaldırmak için piyasaya süreceğini belirtti. Çünkü bu ürün ile engelli oyuncular, Xbox One ve Windows 10 destekli bilgisayarlarda oyunları rahatlıkla oynayabilecekler. Dilerseniz yazımızın detaylarından Xbox Adaptive Controller ürününü daha detaylı olarak inceleyelim.

Xbox Adaptive Controller

Xbox Adaptive Controller ile engeller kalkıyor

Microsoft ekibi bu kontrolcü ile öncelikle elleri ile çok fazla erişime sahip olmayan oyuncuları düşündü. Kontrolcüde artık bir analog veya arka tuşlar bulunmuyor çünkü bazı insanlar, bu tuşlara erişim sağlayamıyordu. Ekip, bu kontrolcü ile özellikle hareket kabiliyeti sınırlı olan oyuncuları düşünüyor yani.

Yapılan açıklamaların devamına göre bahsetmiş olduğumuz kontrolcü The AbleGamers Charity, The Cerebral Palsy Foundation, Craig Hospital, SpecialEffect ve Warfighter Engaged kuruluşları ile birlikte geliştirildi. Ayrıca bu ürünün geliştirilme sürecinde, testler de hedef kitledeki oyuncular ile gerçekleştirildi. Oyunculara, tak-çalıştır mantığı ile bu ürünü sunmaya hazırlanan ekip, Xbox Accessories uygulaması ile bu kontrolcü üzerindeki tuş ayarlarının da değiştirilebileceğini söyledi.

Tüm bunların haricinde, Microsoft ekibi daha farklı şirketler ile birlikte çalışarak da Xbox Adaptive Controller ürününe resmi PDP’s One-Handed Joystick, Logitech’s Extreme 3D Pro Joystick, ve Quadstick’s Game Controller desteği veriyor.

Son olarak ürünün nasıl satılacağından ve fiyatından da bahsedelim. Öncelikle, bu ürün Microsoft Store üzerinden satılacak ve 100 Dolar fiyat etiketine sahip olacak. Oyuncular ve bu ürünle ilgilenen diğer tüm insanlar, ürünü E3 2018 sırasında da daha detaylı olarak görebilecek. Ürünün ne zaman satışa çıkacağını da bilemiyoruz. Sadece 2018 yılı içerisinde çıkacağı biliniyor.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster