Video oyunu hayranları için olmazsa olmazlardan olan kontrolcülerin, temelde kullanışlı olması istenir. Bu amaçla da konsol üreticileri, oyunculara en konforlu ve kullanışlı ürünleri sunmak üzere tasarım çalışmaları yürütürler. Microsoft da yıllardır yaptığı çalışmalar ile oyunculara en kullanışlı kontrolcüyü sunmayı amaçlayan firmaların başında gelir ama bu kez normal kullanıcılardan ziyade bazı özel kullanıcıları hedefliyor şirket. E3 2018 sırasında tanıtılacağı tahmin edilen ve engelliller için üretilen Xbox One kontrolcüsünün resmine ulaşılmasına rağmen, işlevlerine dair net bir fikre ulaşılamadığını söyleyelim. İçeriğimizde bu kontrolcünün sızdırılan görselinde fark edilen, fiziksel detaylarını ele alalım.

Xbox One için yeni bir engelli kontrolcüsü geliyor

Xbox One kontrolcüsü ilginç ama özellikleri henüz bilinmiyor

Yukarıdaki görselde görülen Xbox One kontrolcüsünün tam manasıyla, engellilere nasıl bir fayda sağlayacağı bilgisine henüz ulaşılabilmiş değil. Ayrıntıların olmamasıyla birlikte, resme bakıldığında, farklı işlevsellikler gösterebilecek unsurların barındırıldığı gözlemlenebiliyor. Analog çubuklara sahip olmayan ve dokunmatik dairesel alanlarıyla ilgi çeken engelli kontrolcüsünün, büyük ihtimalle ayarlanabildiği tahmin edilen iki adet A ve B düğmesinin olduğu görülüyor. Bunlarla birlikte kontrolcüde üç adet LED ışığın bulunduğunu ekleyelim. Ayrıca kontrolcünün sol tarafında; bir USB girişinin ve bir ses jak girişinin olduğu fark ediliyor.

Muhtemelen E3 2018 sırasında ya da daha yakın bir zamanda bu kontrolcünün nasıl bir işlevinin olduğu, engellilere hangi alanlarda avantajlar sağlayacağı hakkında bilgiler sunulacaktır. Tahminlere göre; belirli ayarlamalar vasıtasıyla, yani dokunmatik yüzeylere ve tuşlara verilen talimatlar sayesinde, işlevselliğinin kullanıcılara bırakılacağı ön görülüyor. Böylesine faydalı bir tasarımın; uzun süre sır olarak tutulamayacağını, yakın zamanda Microsoft yetkilileri tarafından, bu kontrolcünün ne gibi yararları olduğuna dair açıklamaların yapılacağını bekliyoruz.

Etiketler: