Horizon: Zero Dawn, PC için geliyor

Sony, ilk defa büyük bir birinci parti oyununu bilgisayarlar için hazırlıyor olabilir.

Evet, başlığımızı yanlış okumadınız: Horizon: Zero Dawn, PC için geliyor. Video oyunu sektörünün en saygı duyulan isimlerinden bir tanesi olan Jason Schreier tarafından yayımlanan raporlara göre Sony, 2020 senesi içerisinde bahsi geçen video oyununu bilgisayarlar için çıkartacak. Evet, şu anda bu haber bir söylenti seviyesinde ama Jason Schreier, bu konularda inanılmaz başarılı bir geçmişe sahip ve biz, kendisinin sözlerini resmi bir haber seviyesinde görüyoruz. Bu yüzden net konuşuyoruz efendim.

Horizon: Zero Dawn

Horizon: Zero Dawn, 2020 senesinde daha fazla oyuncu ile buluşacak

Jason Schreier tarafından Kotaku üzerinde yayımlanan bir rapora göre bahsi geçen rol yapma oyununun PC için çıkış senesi 2020 olacak. Daha önce sadece PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro için çıkmış olan bu oyun, Sony Interactive Entertainment tarafından dağıtılmıştı. Oyunu geliştiren ekip ise Killzone serisi ile tanıdığımız Guerrilla Games idi. Yani, bu oyun oldukça net bir özel oyundu. Kotaku ise Sony ile çalışan üç farklı kaynaktan bu bilgiyi aldığını belirtiyor ve oyuncuları heyecanlandırıyor.

Yayımlanmış olan rapora göre bu video oyununun hem Steam, hem de Epic Games Store üzerinde satılacağı tahmin ediliyor ama bu bilginin final olmadığı da belirtiliyor. Yani, Epic Games aslında çok büyük bir adım atıp, Sony ile anlaşabilir ve bu özel oyunu, PC tarafında 6 aylığına veya 12 aylığına kendi platformuna özel yapabilir. Tabii bu net bir bilgi değil, sadece Epic Games şirketinin geçmişine bakarak bu cümleleri kuruyoruz. Eğer oyunu PC üzerinde Sony dağıtacaksa, durum daha farklı olabilir.

Sony, artık birinci parti oyunlarını PC tarafına da mı getirecek?

Tabii ki daha önce Heavy Rain, Beyond: Two Souls, Detroit: Become Human ve Death Stranding oyunları PlayStation konsollarından çıkmıştı ve PC için gelmişti. Fakat bu oyunların durumları çok farklıydı. Heavy Rain, Beyond: Two Souls ve Detroit: Become Human, PC için geldi; Quantic Dream ile Sony arasındaki anlaşmanın süresi bitmişti. Quantic Dream, artık Sony şirketine bağlı olarak çalışan bir stüdyo değildi ve kendi oyunlarını da diledikleri platforma çıkartabilmekte özgür idi.

Death Stranding ise daha en baştan beri bu özgürlüğe sahipti. Hatırlayacak olursanız o oyun zaten en başta PC ve PlayStation 4 için duyurulmuştu. Zamanla oyunun PC için çıkacağından hiç bahsedilmemeye başlanmıştı; Sony belli ki Hideo Kojima ile özel bir anlaşma yapmıştı. Bu anlaşmaya göre Death Stranding, 1 seneliğine PlayStation markasına özel olacaktı. Horizon: Zero Dawn ise bu oyunların tam tersine, net bir birinci parti oyunu ve hala Sony şirketinin çatısı altında yer alıyor.

Şimdi ise Horizon: Zero Dawn, Sony şirketinin PC için piyasaya süreceği ilk büyük birinci parti video oyunu olacak. Bu durum, belki de gelebilecek olan bir devam oyunu için reklam çalışması olabilir. Sony, PC oyuncularını konsollarla çekmeye çalışıyor olabilir yani. Belki de Sony, gerçekten artık video oyunlarını PC üzerinden de oyunculara satmak istiyordur aynı Microsoft şirketinin birkaç senedir yapmak istediği gibi. Bakalım önümüzdeki aylarda, bu konu hakkında neler yaşanacak?

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir